Connect with us

Novinky

14 tipů na zábavné rodinné rituály aneb Tradice jsou pro děti pilířem jistoty.

Published

on

Pro děti je dodržování tradic v životě velmi důležité. Pomáhají jim orientovat se ve světě, přinášejí silné zážitky a přispívají k pocitu bezpečí. Proto je dobře tradice nerušit, naopak zavádět i další, které rodinu ještě více stmelí a přispějí ke společné pohodě i zábavě.

K nejdůležitějším rituálům patří svátky, které narušují stereotyp všedních dnů a připomínají důležité události života. Tuhle změnu radostně vítají jak dospělí, tak i děti. Mezi nejočekávanější svátky roku patří samozřejmě Vánoce. Ale i ty všední dny pomůžou rozsvítit zavedené rodinné tradice.

 

Tradice je důkaz, že vše běží, jak má

„Pro děti jsou tradice doslova pilířem jistoty, proto tak rády vyhledávají rituály, vyhovuje jim pravidelné opakování stejných událostí a okamžiků. Samozřejmě si to samy neuvědomují, ale tradice jsou pro ně ujištěním, že všechno běží, jak má, vše je v pořádku. Pokud dospělí stanoví a následně dodržují určité hranice a rituály, dětská dušička se má blaze, a vlastně ani neví proč. Když se symbióza naruší, dítě může být nejisté, podrážděné a vůbec si neuvědomí, že právě to narušení pravidelnosti ho vykolejilo. V nejmladším věku může patřit mezi takové jistoty třeba teplé kakao po ránu, pohádka před usnutím nebo nedělní pyžamkové dopoledne,“ říká Štěpánka Štrougalová z dětského plaveckého centra Baby Clubu Juklík, a hned přidává příklad z praxe: „Také dětem vyprávíte jednu pohádku častěji? A zkusili jste někdy pozměnit obsah nebo snad závěr? To jste si vyslechli, že? Děti se hned ozvou a důsledně trvají na té „své“ původní verzi. Žádné inovace neocení,“ směje se maminka 4 dětí, kterou kromě organizačních záležitostí týkajících se provozu centra baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“.

 

14 nápadů pro inspiraci

„V čase vánočních svátků je prostor pro tradiční činnosti zcela ideální. Ale co ostatní dny v roce? Zamyslete se a zkuste si i v průběhu roku zorganizovat své tradiční nenahraditelné chvilky. Možná nastane období, kdy dětem, zvláště těm dospívajícím, budou určité zvyklosti připadat trapné a budou se nad nimi ofrňovat…, ale uvidíte, že s přibývajícím věkem na ně budou rády vzpomínat a budou je znovu vyžadovat,“ vzkazuje Štěpánka Štrougalová a přidává několik nápadů na rodinné zvyky, které posbírala od svých kamarádek. Můžou být inspirací nejen pro nadcházející svátky.

 

 1. Lesní nadílka

Součástí svátků je zvyklost jít do lesa nazdobit stromeček pro zvířátka a přidat dobrotu do krmítka.

 

 1. Ranní překvapení na Štědrý den

Již ráno se v dětském pokojíčku objeví jeden malinký dárek. Je to taková jistota, že opravdu nastal den D. Ve starším věku se osvědčila malá drobnost při snídani pod prostíráním.

 

 1. Jak to udělat, aby vás děti nechaly 25. 12. ráno dospat

Ráno po Štědrém dnu se objeví pod stromečkem ještě jeden dárek. Většinou je to hra, která děti zabaví na delší dobu. A rodiče si mohou v klidu pospat. Puzzle, stavebnice, stolní hokej…

 

 1. Oslava narozenin s příslibem do budoucna

Každé narozeniny zvou rodiče své dítě do cukrárny. Později do restaurace. A slíbí si, že od 18 let se situace obrátí, a dítě bude zvát do restaurace na své narozeniny zase rodiče.

 

 1. Splněná prázdninová přání

Asi měsíc před velkými prázdninami je třeba napsat seznam, co by kdo chtěl v jejich průběhu zažít. Píší i rodiče, případně babičky a dědečkové. Nejlépe na velký arch papíru, který se pak vyvěsí na magnety na ledničku. Splněná přání se postupně odškrtávají. Mohou to být malé, ale třeba i velké věci. Navštívit zoo, spát pod širákem, projet se páternosterem – nekonečný výtah…

 

 1. Bratrská pomoc za vysvědčení

„Kamarádce nabídl pro její děti krásnou tradici na den vysvědčení její bratr. Pravidelně v tento slavnostní den bere synovce a neteř do cukrárny. Kdo má samé jedničky, smí si vybrat, co chce. Kdo má nějakou tu známku odlišnou, musí si vymyslet legraci, co si nesmí dát. Třeba – nesmí mít na čokoládovém poháru polevu, musí si objednat pohár bez šlehačky (zvláště výhodné pro děti, které šlehačku nerady). Nakonec si nejvíc legrace užije vždy ten, kdo samé jedničky nemá,“ dává dobrý tip Štěpánka Štrougalová.

 

 1. Narozeniny jako hra na schovávanou

Popřeje se, ale dárky se nepředávají. Jsou schované po bytě nebo po zahradě. Děti milují, když si je mohou hledat.

 

 1. Překvapení před jmeninami

Večer před svátkem najde dítě dárek schovaný pod polštářem.

 

 1. Knedlíkový závod

„O zábavu určitě nebude nouze při tradici, kterou mi prozradili naši přátelé. Spolu se sousedy hrají každoročně tradiční petangový turnaj. Po hře je objednaná restaurace a k jídlu kachna, červené i bílé zelí a knedlíky na několik způsobů. Všichni si pochutnávají. Popíjejí pivečko. Jenom 4 poslední hráči smí, vlastně musí, jíst suché knedlíky a pochutnávat si mohou jen na vodě,“ směje se Štěpánka Štrougalová a dodává, že pro děti je možné tento tip aplikovat třeba na turnaj v šipkách, s tím, že poslední 2 dostanou zmrzlinu přidělenou, zatímco vítězové si ji smějí sami vybrat…

 

 1. Tradice netradičního vaření

Každou první sobotu v měsíci se v kuchyni sejde celá rodina. Vaří se něco opravdu netradičního. Již pár dnů před touto sobotou se ale domluví, co se bude vařit, kdo co bude vařit a kdo k tomu nakoupí potřebné ingredience.

 

 1. Maminčina umělecká sbírka

V rodině mé kamarádky musí k narozeninám maminky každý nakreslit obrázek. Vznikla nádherná sbírka, kterou každý rád listuje.

 

 1. Pyžamková párty

To je rituál, který musí mít úspěch v každé rodině. V měsíci se stanoví jeden den, který se smí trávit úplně celý v pyžamu. „Když jsem kdysi viděla, jak moje děti baví „pyžamkový den“, napadlo mě uspořádat pyžamkovou párty i v našem dětském plaveckém centru Juklík. Stala se z toho oblíbená tradice, která se koná několikrát do roka (nejbližší bude 9. a 10. 11., 7. a 8. 12.),“ říká Štěpánka Štrougalová. A jak tahle akce probíhá? „Rodiče nám děti (starší 5 let) přivedou v pátek v 17.00 a my jim je v sobotu v 18.00 vrátíme pěkně unavené 🙂 Čeká je totiž nabitý program plný dobrodružství,

 

 1. Společné čtení

Je určitě těžké najít knihu, která zaujme všechny členy rodiny. Ale když se taková kniha najde, je to zábava nad zábavu. Čtenáři se střídají v čtení nahlas a poslouchá celá rodina. Pokud se zadaří, že se kniha přečte a je i zfilmovaná, je o zábavu na další večer postaráno.

 

 1. Bubáci v peřinách

Tak tomu říkám převlékání peřin se zážitky. Děti svlečou povlečení a než dospěláci povléknou nové povlečení, děti se smějí do povlečení schovat a dělat ze sebe bubáky. Z otravného převlékání peřin se stal vyhledávaný den.

 

-BOX-

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

 

Zdroj: www.juklik.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nezařazené

5 důvodů proč si pořídit elektrokolobězku Smoot EZ6

Published

on

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektrokoloběžku? Ať už třeba na dojezd do práce, občasné jízdy do školy, nebo na výlety po okolí? V poslední době o tento moderní, dopravní prostředek narůstá zájem nejen u mladší generace. Využití totiž najde opravdu kdokoliv. Navíc nabízí řadu bezpečnostních prvků, kompaktní velikost, slušnou akceleraci a celkově dobré jízdní vlastnosti, tak proč do toho nejít? Vybrat si můžete z nejrůznějších značek a modelů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale také technickými parametry. Pro kterou variantu se rozhodnout, abyste neudělali krok vedle? Poradíme vám!

Recenze: Elektrokoloběžka Smoot EZ6. Skvělý způsob dopravy po městě. – SmartMagazín.cz

Jedním z oblíbených modelů elektrokoloběžek je Smoot EZ6, který nabízí všechno, co hledáte. Svým vzhledem může připomínat světově známé modely Xiaomi Scooter (v zásadě téměř všechny dostupné koloběžky na globálním trhu vychází z tohoto designu) a to je naopak dobrá zpráva. Kromě toho ale nabízí slušný výkon motoru, bezdušové pneumatiky, nebo třeba funkci tempomatu, který se bude hodit zejména po městských stezkách.

1.Dostatečně silný motor

Vždy je důležité sledovat, jak silný motor elektrokoloběžka nabízí. Právě vybraný model Smoot EZ6 v sobě ukrývá 350 W (s maximálním výkonem až 700W), což je dostatečná hodnota, pokud si chcete užít jízdu na maximum. Díky tomu nabízí slušnou akceleraci, kdykoliv jen potřebujete zrychlit. K výrobě těchto motorů jsou používány moderní technologie, které zaručí dlouhou životnost a spolehlivou funkčnost v městském i mimo urbanistickém prostředí.

2.Baterie se slušným dojezdem

Dojezd je důležitý. Přece jenom nechceme s elektrokoloběžkou kroužit pouze na dvorku. Proto je důležité sledovat parametry baterie, zejména její kapacitu. Mnohé modely lákají na nízkou pořizovací cenu, nicméně v tomto směru disponuje slabou baterií, která nabídne dojezd 10 kilometrů, což je z logického hlediska nesmysl. Právě oblíbený model Smoot EZ6 slibuje maximální dojezd až 30 km, což je naprosto dostačující a v poměru pořizovací ceny odpovídající údaj.

3.Brzdy jsou základ. Na to nezapomeňte!

Stejně jako u dalších dopravních prostředků je důležitý spolehlivý brzdový systém. Obzvlášť pokud kličkujete po městě v provozu, platí pravidlo, že brzdy musí být v pohotovosti každou vteřinu. Některé levnější modely na tomto parametru šetří a mnohdy dopadá, že brzdy nefungují podle standardů. Naopak u modelu koloběžky Smoot EZ6 máte k dispozici jak elektronickou, tak zadní kotoučovou brzdu, která nabízí okamžitou zpětnou vazbu.

4. Buďte na silnici vidět.

V případě, že se chystáte na koloběžce jezdit ve večerních hodinách (což je při cestě z práce obvyklé), nezapomeňte na bezpečnostní (reflexní) prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Odrazky, světlo, cokoliv zvyšuje vaši šanci, že na vás ostatní účastníci provozu zareagují. Právě model EZ6 nabízí v přední části LED světlo, zadní část koloběžky pak zajišťuje brzdové světlo. Nechybí ani reflexní prvky rozmístěné po konstrukci koloběžky.

5.Proč je důležitá hmotnost koloběžky?

Elektrokoloběžka je parťák, který s vámi bude kdykoliv jen potřebujete. Nicméně tahat se s ní ze čtvrtého parta budete muset vy. To znamená, že i tady hraje podstatnou roli samotná hmotnost koloběžky a čím lehčí, tím lepší. Ideální je vybírat do 15 kilogramů, jelikož v takovém případě není náročné ji vynést až do bytu, složit do kufru auta, nebo přenášet z jednoho místa na druhé. Smoot EZ6 složíte za 3 vteřiny a navíc váží pouhých 12 kg, což je skvělá zpráva.

Pořídit ji můžete na stránkách www.smartydum.cz za výhodnou cenu, včetně bezplatného servisu a doručením až k vám domů zdarma.

Continue Reading

Novinky

Vadí vám inzeráty bez uvedeného platu? Máme řešení

Published

on

Co vadí uchazečům o zaměstnání nejvíc? No toho by se našlo, mezi favority tohoto žebříčku však nepochybně patří inzeráty bez uvedení platu. Věděli jste, že na inzerát bez platu odpoví až čtyřikrát méně uchazečů než na inzerát s uvedenou platovou hladinou? To už je celkem dost, co myslíte? Kvůli takové „maličkosti“ jako je (ne)uvedení částky, se mohou společnosti okrádat o skutečně talentované zaměstnance.

Není to trochu škoda?

Podle pracovního portálu Jobstack.it rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že se Jobstack.it soustředí primárně na „iťáky,“ tak se s tímto problémem setkává extrémně často. Právě specialisté v oboru IT mají největší sklony inzeráty, které nesplňují jejich představy, úplně ignorovat. Co by také ne? Nabídek práce mají většinou plný inbox, takže proč ztrácet čas s odpovídáním na nabídku, která se už od začátku netváří, kdo ví jak výhodně?

Začarovaný kruh nabídky a poptávky

Proč vlastně personalisté plat v inzerátech neuvádějí?

To je docela jednoduché. Prostě čekají na to, až ideálního kandidáta poznají osobně – a pak mu nabídnou v podstatě cokoliv mu na očích vidí. Problém je jen v tom, že bez uvedení platu ho zkrátka nepoznají. Plus je tady samozřejmě ještě odvrácená stránka uvádění platů. Na jednu stranu společnost sice skutečnému odborníkovi dovede nabídnout plat podle jeho představ. Jenže to nejprve musí vědět, jaké ty představy jsou. Proto se často stává, že společnost nabídne určité rozmezí finančního ohodnocení a zrovna se o pár stovek netrefí do představy svého ideálního kandidáta a ten tak neodpoví zase z toho důvodu, že v inzerátu plat byl, jenže moc nízký.

Takže co s tím?

Jobstack.it právě pro tento problém navrhl originální řešení.

Inovativní řešení věčného problému na pracovním trhu – řekněte si o peníze sami

Nelíbí se vám, že je u inzerátu místo konkrétní částky uvedeno pouze „dobré finanční ohodnocení?“ Nebo naopak potenciální zaměstnavatel uvádí částku, které se můžete jen ušklíbnout? Na Jobstack.it můžete během odpovědi na inzerát rovnou použít kolonku, která dá druhé straně vědět, jaký plat si za svou práci představujete.

Tím se rovnou vyhnete těm trochu nepříjemným chvilkám na pohovoru, stejně jako ztracenému času v případě, že se vaše požadavky pohybují úplně v jiných dimenzích, než je firma ochotná nabídnou. Tato funkce portálu Jobstack.it šetří čas všem zúčastněným stranám – a kdo ví, třeba i vám otevře naprosto nečekané příležitosti snů.

Vyzkoušejte si to na Jobstack.it.

Continue Reading

Novinky

5 tipů, jak dětem zpříjemnit začátek školního roku

Published

on

Nic dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Vylepšete jim první dny školních povinností třeba zábavným cvičením, plaváním a také výjimečně chutnou svačinou. Anebo společně naplánujte, kam se vydáte o víkendu.

 

 1. Kristýna Přibylová, profesionální dětské tělocvičny Monkeyˈs Gym, www.monkeysgym.cz

„Se začátkem školního roku zákonitě ubývá dětem pohybu. Dlouhé hodiny, které prosedí při učení, bychom jim měli vyvážit smysluplným pohybem. V profesionálních tělocvičnách je vše vytvořené dětem na míru, proto sem chodí tak rády. K dispozici mají opravdové gymnastické nářadí (kladiny, žebřiny, bradla, trampolína), ovšem vyrobené speciálně pro ně, vyměkčený povrch pro měkké dopady i dostatečně velký cvičební prostor. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky. Koncept pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně vytvořená metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem!“

Tip: Jízda na in-linech baví kluky i holčičky. Pokud děti přihlásíte do kurzu pořádaného profesionály, naučí se nejen jezdit, ale i správně padat, což je základ pro bezpečnou jízdu.

 

 1. Štěpánka Štrougalová, plavecké a dětské centrum Baby Club Juklík, www.juklik.cz

„Nejen kvůli bezpečnosti, ale i pro samotnou radost z pobytu ve vodě, je pro každého rodiče důležité, aby jeho potomek uměl co nejdříve plavat. S koncem léta, kdy jsou děti přivyklé na pobyt u vody a ve vodě a rády by v něm pokračovaly, nastává ten správný čas přihlásit je do kurzu plavání. Leckdo možná namítne, že se taky naučil plavat sám, a žádnou odbornou výuku nepotřeboval. Jenže pokud se tato etapa přeskočí a dítě nemá zvládnuté základní plavecké dovednosti, budou jeho pohyby zmatené, neúčelné, křečovité a schematické. Takovému plavci se říká „pasivní plavec“. Ve vodě nemá potřebnou jistotu a první nečekané příkoří (hloubka, vlna, křeč, silnější proudění, vdechnutí vody…) může způsobit paniku a mít až tragické následky. Pro výuku samotné plavecké lokomoce (schopnost pohybu v prostoru pomocí svalové činnosti) je ideální prostředí plavecké školy, kde je k dispozici velká škála pomůcek a samozřejmě trenér s dlouholetou praxí, který do výuky zapojí hru a zábavu.“

Tip: Dětem uděláte radost plaveckými pomůckami, které zvyšují komfort při pohybu a usnadňují orientaci ve vodě i pod hladinou. Jedná se především o plavecké brýle, čepice a také masky, šnorchly a ploutve.

 

 1. Andrea Zpěváková Dostálová, České ghíčko, www.ceskeghicko.cz

„Každé dítě potěší, když najde ve svačinové krabičce místo obligátního obloženého rohlíku nebo chleba něco zajímavého, a hlavně moc dobrého. Vděčné jsou třeba palačinky, které se dají připravit den předem a druhý den ráno naplnit dle chuti. Pro děti bude nejlepší sladká varianta. Zkuste palačinky pomazat místo marmelády lískooříškovou nebo arašídovou Ghítelou, které jsou složené pouze z oříšků, medu, kakaa a ghí, a doplnit čerstvým ovocem.“

Tip: Špaldové palačinky s Ghítelou

Suroviny: 2 hrnky špaldové mouky, 2 hrnky mléka, 2 vajíčka, sůl, 2 lžíce Ghí od Českého ghíčka

Náplň: lískooříšková nebo arašídová Ghítela od Českého ghíčka

Postup: Vajíčka rozmícháme v mléce, přisypeme mouku a špetku soli. Vymícháme hladké těsto, které necháme 10 minut odstát. Ghí dáme na pánev rozehřát a pak na něj nalijeme připravené těsto. Na středním ohni osmažíme palačinky (každá strana 2-3 min). Hotové je přeložíme na papírovou utěrku a pak je potřeme Ghítelou. Ozdobíme čerstvým ovocem.

 

 1. Jana Boučková, autorka projektu Děti na startu, z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, www.fisaf.cz

„Už osm let děti vítají možnost zábavného cvičení ve školách, školních družinách, mateřských školách, kroužcích, sportovních klubech nebo fitness centrech v rámci celonárodního projektu Děti na startu. Jeho hlavní myšlenkou je probudit v dětech chuť se hýbat a sportovat pro radost. V rámci tohoto projektu, který vznikl pod záštitou Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a za podpory Ministerstva školství ČR, odborně vyškolení trenéři a instruktoři pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Kurzy kopírují školní rok, výuka je pestrá a zábavná. Děti se nejdříve věnují atletice, pak gymnastice, přejdou na míčové hry, motorická cvičení a na závěr nechybí ani soutěže. Projekt slaví velké úspěchy například ve školních družinách, kde díky němu mají děti šanci na aktivnější náplň než jen trávit po vyučování další hodiny sezením. Pokud ještě vaši potomci Děti na startu nenavštěvují, zjistěte si, kde nejblíže se konají.“

Tip: Na úspěšné Děti na startu navazuje Sportmánie, projekt pro děti starší 9 let. Program vzniká ve spolupráci s dětmi a využívá aktivity, které jsou vhodné a zajímavé pro tuto věkovou kategorii – např. badminton, canicross (běh s pejskem), geocaching, koloběžky.

 

 1. Martina Žáčková, Spa hotel Lanterna, Velké Karlovice, www.lanterna.cz

„Aby se děti měly na co těšit, i když už prázdniny skončily, zkuste společně s nimi naplánovat nezapomenutelný víkend na nějakém krásném místě. Pohodu, klid a také spoustu zajímavých aktivit, to vše v jedinečných kulisách beskydské přírody, nabízí například Resort Valachy ve Velkých Karlovicích. Perfektní zázemí pro rodiny představují Spa hotel Lanterna a Wellness hotel Horal, kde se děti vyřádí v bazénech s vodními atrakcemi a dospělé nadchne vysoká úroveň wellness služeb. Klidně i s kočárkem se dá vyrazit na Kulíškovu naučnou stezku kolem hotelu Horal, starší děti se skvěle zabaví na turistické trase Hledej poklad na Razule, vytvořené na principu geocachingu. Letošní novinkou je pak nová naučná Stezka portáše Maliny na sjezdovce Razula, naproti Spa hotelu Lanterna. Pokud vaše děti láká golf, a dosud neměly příležitost si ho zkusit, vezměte je na golfové hřiště u hotelu Horal. Naši instruktoři zde pravidelně pořádají zábavné procházky po golfovém hřišti, při nichž si klidně celá rodina může poprvé vyzkoušet odpalování i hru na jamku.“

Tip: Místní relaxační centrum Wellness Horal pořádá každý den od 9.30 do 11 hodin saunování pro děti, které si tu mohou užít i speciální dětský saunový rituál.

 

Zdroj: www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz, www.lanterna.cz, www.fisaf.cz, www.ceskeghicko.cz

Continue Reading

Sledujte nás

Vhodný tarif pro studenta? Mrkněte se na nabídku.

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.