1. Přejídání

Je těžké tomu uvěřit, ale v dnešní době je snazší zemřít na obezitu, než podvýživu. Nadměrná nabídka potravin je relativně novým fenoménem. Jak se lidský mozek vyvíjel v podmínkách nedostatku potravin, naši předkové museli neustále hledat různé zdroje: ovocné stromy, bobule, kořeny – cokoliv s vysokým obsahem sacharidů, které jsou hlavním zdrojem energie. Před 50 tisíci lety, pokud náš předek objevil ovocný strom, raději jedl dokud mohl, než aby se další den vrátil zpět. Svět se od té doby změnil. Mozek – ne. To je důvod, proč někdy jíme až do úplného prasknutí. Mozek nemůže uvěřit tomu, že majitel bude mít dostatek jídla na zítřek a příští týden.

2. Touha podívat se do chladničky

Někteří lidé mají zvyk dívat se do lednice, dívat se na jídlo a neustále ji kontrolovat. Zdá se, že je to nelogické. Ve skutečnosti je to velmi logické. Vraťme se k starověkému muži, který byl vždy připraven jíst všechny plody v mýtině nebo všechny plody ze stromu. Neměl trvalý zdroj potravy. Náš mozek paleolitu jednoduše nemůže uvěřit, že máme jídlo, dokud ho nevidíme. I když víme, že tam je. Proto někdy potřebujeme zkontrolovat, zda je jídlo na místě a díváme se do chladničky. Mozek se musí ujistit, že je vše v pořádku.

3. Nelíbí se nám zdravé potraviny

Pravděpodobně si každý může pamatovat, jak v dětství neměl rád cibuli, kopr nebo zelí, ale někdo je stále nenávidí a považuje je za něco bez chuti. V období lovců a sběračů, kdy ještě nezačaly pěstovat rostliny, by neznalost mohla způsobit zažívací potíže a otravu. Jazykové receptory byly vytvořeny tak, aby člověk mohl rozpoznat zdravou a nezdravou potravu. Zdravé potraviny bohaté na sacharidy byly sladké a škodlivé a nebezpečné potraviny byly hořké. Naše láska k sladkostem a vysokým obsahem sacharidů je proto logická. Konec konců, před 100 tisíci lety nikdo nemohl předpokládat, že jednoho dne bude přebytek snadno stravitelných potravin, a konzumace užitečných a nezbytných sacharidů by mohla vést k obezitě nebo diabetu.

4. Touha po klepech

Klepy jsou považovány za něco nízkého, průměrného a nevhodného. Antropologové se však shodují, že právě takové rozhovory pomáhají lidem v týmu držet se pohromadě. Člověk je společenská bytost, nemůže žít dlouho sám. Ještě před vznikem prvních velkých osad žili lidé ve skupinách 100–230 a nejčastěji 150 lidí. Toto číslo není náhodné. Označuje počet trvalých sociálních vazeb, které může jedna osoba udržet, a nazývá se Dunbarovým číslem. Lidé v týmu nehovoří o některých abstraktních věcech, ale o sociálně významných. Současně to není výhodné pro ty, kteří jsou pomlouváni a vystaveni v černém světle. Koneckonců, pokud o tobě mluví špatně, pak ti po nějaké době přestanou pomáhat.

5. Schopnost vidět tváře a postavy, kde nejsou

Často najdeme tváře v neživých objektech: v oblacích, chaotických kresbách, mezi oblázky na pláži, dokonce i na obrazovce ultrazvukového skeneru. Schopnost vidět tváře, postavy lidí a zvířat se nazývá paradydia (ze starověkého řeckého para – „next“, „about“, „deviation from something“ a eidolon – „image“) a má zjevně evoluční zdůvodnění. Když kdysi neexistovala věda, člověk se stále pokoušel vysvětlit přírodní jevy. Vzhledem k tomu, že mozek byl náchylný k pochopení lidí a jejich motivů, naši předkové začali personifikovat přírodní jevy: hrom, déšť, nemoc nebo dokonce smrt. Proto je to fenomén apofenie (od starověkého řeckého apofenu – „vyjádřit úsudek“, „učinit explicitní“) – schopnost vidět spojení tam, kde nejsou. Tento mechanismus je kognitivním zkreslením – jedna ze systematických chyb myšlení, která ztěžují racionální přemýšlení, ale umožňují se rychle rozhodovat. Pomohl našim předkům přežít před tisíci nebo dokonce před miliony lety – díky ní mohl člověk rozpoznat přístup přítele nebo nepřítele.

6. Syndrom hyperaktivity a nedostatek pozornosti

Další evoluční odkaz těch časů, kdy muž utekl před dravci v africké savaně nebo o něco později sledoval kořist s kopím. Rychlá reakce by mohla zachránit životy v obou případech. V první mohl člověk uniknout před nebezpečnou šelmou a ve druhém mohl chytit lahodnou večeři a nezemřít hladem. Podle teorie lovce a farmáře, předloženého spisovatelem a psychoterapeutem Thomasem Hartmanem, je syndrom hyperaktivity a nedostatku pozornosti vysvětlen právě naší kočovnou a loveckou minulostí, kdy bylo nutné rychle reagovat na vnější podněty. Později, když se muž přesunul ze života lovce-sběrače do sedavého života zemědělce, bylo nutné být více pozorný. To byla právě tato potřeba zaměřit se na pohyb ve věku informačního přetížení, které by mohlo vést k rozvoji myšlení a neschopnosti soustředit se na konkrétní věc.

7. Tendence k úzkosti

Za starých časů to bylo snazší. Stres byl krátký. Odcházel od dravce, splnil svůj úkol. Vrátil se z lovu, přežil a zajistil si potravu. Našel ovocný strom a krmil děti – postaral se o potomky. Když jsme nervózní, do krve se uvolňují tzv. Stresové hormony – kortizol a adrenalin. Aktivuje se sympatický nervový systém, který je zodpovědný za stimulaci srdeční aktivity. V moderním světě je vše mnohem složitější. Máme půjčky, hypotéky, zasedání, opravy, stěhování, termíny, diplomy, dlouhodobé závazky, pracovní projekty. Žijeme v neustálém stresu. Pro některé to vede k tvorbě neurózy, deprese a dalších duševních poruch. A zatímco někteří se snaží zbavit úzkosti, aby žili v tichém životě, jiní zažívají závislost na adrenalinu. Bez stresu a silných emocí mají pocit, že jejich život se stává šedivým. Někteří berou alkohol a drogy, jiní se stávají workoholiky a jiní jsou spaseni v extrémních sportech.