Connect with us

Novinky

7 rad, jak fotit skvěle jídlo mobilem i obyčejným foťákem

Published

on

Jak vyfotit mobilem nebo obyčejným foťákem jídlo, aby to vypadalo hezky? Kdo to někdy zkusil, dobře ví, že dobrat se slušných výsledků je překvapivě těžké. Jan Rybář, který vede web iFotografování.cz, si vzal na pomoc známou food blogerku Janu Vašákovou a spolu vás naučí, jak pořídit hezké fotky z restaurace, kavárny anebo prostě z vaší kuchyně.

„Snad každý, kdo rád fotí, zažil někdy onen pocit naprostého zoufalství, když se pokoušel vyfotit v restauraci něco zcela banálního, a ono to dopadlo katastrofálně. Nic si z toho nedělejte, tak to prostě je – foceníjídla patří k nejtěžším fotografickým disciplínám. Přesto to jde – krásnéfotky jídla můžete pořídit i bez špičkových objektivů, světel a asistentů,“ říká Jan Rybář, který s fotografkou a blogerkou Janou Vašákovou natočil nový online kurz Jak skvěle fotit jídlo mobilem i obyčejným foťákem, a zde je krátký návod, jak na to:

  1. Dostaňte do fotky pohyb a akci

„U fotek obecně platí, že nějaký pohyb, emoce a akce vždy dramaticky zvýší šanci, že fotka bude vypadat dobře. U focení jídla, které se jaksi z definice nehýbe, tedy možná překvapí neobyčejně efektivní i efektní tip: nějak tam dostaňte pohyb,“ vysvětluje Jan Rybář z webu iFotografování.cz K tomu často stačí i málo: třeba ruka, která sype cukr na nějakou sladkost, stačí trochu pohybu, a fotky vypadají mnohem lépe.

  1. Světlo a kompozice dokáží zázraky

Světlo a kompozice jsou naprosto zásadní, vše ostatní je podružné. Fotografa dělá fotografem schopnost vidět světlo a uspořádat prvky ve fotce, aby to prostě fungovalo. Začněte proto hledat světlo a hrajte si se skládáním různých prvků ve svém„obraze“. A zkuste nesahat na různá vylepšovátka nebo filtry, soustřeďte se skutečně více na kouzla se světlem a kompozicí.

„Základní stavební kámen focení jídla je najít skvělé světlo. Doma ho objevíte často na překvapivých místech. Prozkoumejte třeba, jak pozoruhodné světlo bude za průsvitnou záclonou u vašeho okna. Najděte někde stará prkna a postavte na ně něco barevného, například ovoce. Pak se na vše podívejte přes mobil nebo foťák – tybarvy vás překvapí. Zkrátka: to, že je světla relativně málo, neznamená, že to světlo bude špatné. Naopak, bude nejspíš fantastické,“ upozorňuje Jan Rybář.

  1. Ruce dají fotce lidský rozměr

„Tohle zní jako drobnost, ale funguje to zcela magicky. Vezměte zkrátka jídlo nebo hrneček s kafem do ruky. Jako kouzlem se změní atmosféra fotky – prostěto vypadá lépe, ale z fotky také bude cítit mnohem více oněch lidských emocí – sdílení, dávání, harmonie…,“ prozrazuje jeden ze svých triků Jana Vašáková, která vede web Slepičárna-blog.cz

  1. Svatý grál: naučte se skládat zátiší z mnoha detailů

Všechny triky se světlem, výbavou a úchvatností jídla vám ale budou k ničemu, pokud se nenaučíte celou scénu hezky poskládat, prostě vytvořit zátiší, které znáte z obrazů v galeriích. V téhle schopnosti foodstylingu spočívá tajemství dobrých fotografů jídla. Čím jídlo doplnit, aby to vypadalo lépe? Jaké drobnosti a detaily poházet kolem talíře, aby vše vypadalo lákavěji? Nejlépe funguje metoda pokus-omyl. Prostě zkoušejte onu scénu před sebou nějak poskládat, doplnit a pak různě přemisťovat. Až se to povede, výsledek se vám bude líbit a na fotce bude vypadat skvěle. A nezapomeňte prozkoumat i kouzlo zcela zásadní: jak i malý detail nebo doplněk dokáže dramaticky oživit nudnou fotku.

  1. Bez trochy pokročilejších funkcí to nepůjde

„Mobily dokáží hodně věcí zařídit samy od sebe, ale i u nich platí: občas jim prostě musíme trochu pomoct. Kromě zesvětlování a ztmavování, které jistě znáte, se speciálně u jídla hodí sáhnout do tzv. vyvážení bílé barvy. Hlavní výhoda bude, že se v umělém osvětlení (v restauraci) dokážeme zbavit onoho ošklivého žlutavého nádechu. Ne vždy a ne všude, ale prostě to pomáhá,“ radí Jan Rybář.

A kde tuhle funkci najít? U drtivé většiny mobilů s Androidem najdeme vyvážení bílé přímo v defaultní fotoaplikaci (jako u fot’áků pod zkratkou WB nebo AWB). U iPhonů si musíme pořídit nějakou dodatečnou fotoaplikaci (např. Raw+, která je zdarma, nebo placená ProCamera).

  1. Když je málo světla, přisviťte si dalším mobilem

Pokud to jen trochu jde, nejhezčí fotky vzniknou ve světle přirozeném. Ale co s tím, když si prostě chcete cvaknout něco v nudném a žlutavém světle večerní restaurace? „Zkuste si od kamaráda půjčit další mobil a použít ho jako dodatečný zdroj světla. Obvykle to funguje lépe, než byste čekali. Ony LEDky mají rozumnou teplotu, která často dokáže vyřešit ono ošklivé světlo v restauraci, a vykouzlíte tak skutečně hezkou fotku,“ uzavírá Jan Rybář.

  1. Nebojte se fotit na výšku!

Obecně je pro začátečníky lepší držet se fotek na šířku, v tomhle případě to ale neplatí. U jídla a u těchto „rychlých fotek“ z mobilu prostě výsledek dopadá mnohem lépe, když jsoupořízeny na výšku. Fotka se pak navíc mnohem lépe vejde např. do instagramových stories…

 

Kurzy fotografování Jana Rybáře, vítěze Czech PressPhoto a šéfredaktora webu www.Fotoguru.cz, jsou plné rad, tipů a návodů, díky nimž se ve fotografování posunete rychle vpřed. Na „živém“ kurzu Fotografem za jediný den se vydáte s klasickým fotoaparátem do ulic Prahy a vše si hned vyzkoušíte v praxi. Ta nejlepší fotokouzla se naučíte i na celodenním „živém“ kurzu focení iPhonem. Stejně praktické jsou také online kurzy, které najdete na webu iFotografování.cz Nabídka kurzů je rozmanitá, a to jak pro klasické foťáky, tak i pro focení iPhonem. Najdete zde spoustu návodných video lekcí – například Fotografem v 10 krocích, Fotokouzla s iPhonem či Jak skvěle fotit jídlo mobilem i obyčejným foťákem.

Zdroj a foto www.iFotografovani.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IT Tech

Američan ukázal největší Xbox na světě a dostal se do Guinessovy knihy rekordů

Published

on

O tom, že není těžké dostat se do Guinessovy knihy rekordů se přesvědčil Americký YouTuber Michael Pick. Stačí totiž pouze přijít s originálním a výjimečným nápadem. Podařilo se mu vytvořil největší fungující Xbox Series X na světě. Pik vyrobil dřevěné pouzdro ve stylu konzole o rozměrech: 2,08 x 1,04 x 1,04 metru a hmotnosti 113,4 kg. Všechny prvky byly zvětšeny na příslušné velikosti. Vlevo nahoře je podsvícené vypínací tlačítko Xboxu, zatímco na zadní straně jsou k dispozici obří konektory.

The engineer built the largest Xbox Series X in the world and got into Guinness records - Aroged

Uvnitř pouzdra je stojánek pro skutečný Xbox. Jsou k němu připojeny všechny periferie, ale konzoli můžete zapnout pomocí tlačítka na dřevěném pouzdře. Zástupci Guinessovy knihy rekordů udělili Peakovi certifikát za vytvoření největšího světového Xboxu Series X. Neobvyklá konzole byla darována Centru pro rozvoj mládeže a dospívajících v Atlantě. Celé video si můžete prohlédnout níž pod tímto odstavcem.

Continue Reading

Nezařazené

5 důvodů proč si pořídit elektrokolobězku Smoot EZ6

Published

on

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektrokoloběžku? Ať už třeba na dojezd do práce, občasné jízdy do školy, nebo na výlety po okolí? V poslední době o tento moderní, dopravní prostředek narůstá zájem nejen u mladší generace. Využití totiž najde opravdu kdokoliv. Navíc nabízí řadu bezpečnostních prvků, kompaktní velikost, slušnou akceleraci a celkově dobré jízdní vlastnosti, tak proč do toho nejít? Vybrat si můžete z nejrůznějších značek a modelů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale také technickými parametry. Pro kterou variantu se rozhodnout, abyste neudělali krok vedle? Poradíme vám!

Recenze: Elektrokoloběžka Smoot EZ6. Skvělý způsob dopravy po městě. – SmartMagazín.cz

Jedním z oblíbených modelů elektrokoloběžek je Smoot EZ6, který nabízí všechno, co hledáte. Svým vzhledem může připomínat světově známé modely Xiaomi Scooter (v zásadě téměř všechny dostupné koloběžky na globálním trhu vychází z tohoto designu) a to je naopak dobrá zpráva. Kromě toho ale nabízí slušný výkon motoru, bezdušové pneumatiky, nebo třeba funkci tempomatu, který se bude hodit zejména po městských stezkách.

1.Dostatečně silný motor

Vždy je důležité sledovat, jak silný motor elektrokoloběžka nabízí. Právě vybraný model Smoot EZ6 v sobě ukrývá 350 W (s maximálním výkonem až 700W), což je dostatečná hodnota, pokud si chcete užít jízdu na maximum. Díky tomu nabízí slušnou akceleraci, kdykoliv jen potřebujete zrychlit. K výrobě těchto motorů jsou používány moderní technologie, které zaručí dlouhou životnost a spolehlivou funkčnost v městském i mimo urbanistickém prostředí.

2.Baterie se slušným dojezdem

Dojezd je důležitý. Přece jenom nechceme s elektrokoloběžkou kroužit pouze na dvorku. Proto je důležité sledovat parametry baterie, zejména její kapacitu. Mnohé modely lákají na nízkou pořizovací cenu, nicméně v tomto směru disponuje slabou baterií, která nabídne dojezd 10 kilometrů, což je z logického hlediska nesmysl. Právě oblíbený model Smoot EZ6 slibuje maximální dojezd až 30 km, což je naprosto dostačující a v poměru pořizovací ceny odpovídající údaj.

3.Brzdy jsou základ. Na to nezapomeňte!

Stejně jako u dalších dopravních prostředků je důležitý spolehlivý brzdový systém. Obzvlášť pokud kličkujete po městě v provozu, platí pravidlo, že brzdy musí být v pohotovosti každou vteřinu. Některé levnější modely na tomto parametru šetří a mnohdy dopadá, že brzdy nefungují podle standardů. Naopak u modelu koloběžky Smoot EZ6 máte k dispozici jak elektronickou, tak zadní kotoučovou brzdu, která nabízí okamžitou zpětnou vazbu.

4. Buďte na silnici vidět.

V případě, že se chystáte na koloběžce jezdit ve večerních hodinách (což je při cestě z práce obvyklé), nezapomeňte na bezpečnostní (reflexní) prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Odrazky, světlo, cokoliv zvyšuje vaši šanci, že na vás ostatní účastníci provozu zareagují. Právě model EZ6 nabízí v přední části LED světlo, zadní část koloběžky pak zajišťuje brzdové světlo. Nechybí ani reflexní prvky rozmístěné po konstrukci koloběžky.

5.Proč je důležitá hmotnost koloběžky?

Elektrokoloběžka je parťák, který s vámi bude kdykoliv jen potřebujete. Nicméně tahat se s ní ze čtvrtého parta budete muset vy. To znamená, že i tady hraje podstatnou roli samotná hmotnost koloběžky a čím lehčí, tím lepší. Ideální je vybírat do 15 kilogramů, jelikož v takovém případě není náročné ji vynést až do bytu, složit do kufru auta, nebo přenášet z jednoho místa na druhé. Smoot EZ6 složíte za 3 vteřiny a navíc váží pouhých 12 kg, což je skvělá zpráva.

Pořídit ji můžete na stránkách www.smartydum.cz za výhodnou cenu, včetně bezplatného servisu a doručením až k vám domů zdarma.

Continue Reading

Novinky

Vadí vám inzeráty bez uvedeného platu? Máme řešení

Published

on

Co vadí uchazečům o zaměstnání nejvíc? No toho by se našlo, mezi favority tohoto žebříčku však nepochybně patří inzeráty bez uvedení platu. Věděli jste, že na inzerát bez platu odpoví až čtyřikrát méně uchazečů než na inzerát s uvedenou platovou hladinou? To už je celkem dost, co myslíte? Kvůli takové „maličkosti“ jako je (ne)uvedení částky, se mohou společnosti okrádat o skutečně talentované zaměstnance.

Není to trochu škoda?

Podle pracovního portálu Jobstack.it rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že se Jobstack.it soustředí primárně na „iťáky,“ tak se s tímto problémem setkává extrémně často. Právě specialisté v oboru IT mají největší sklony inzeráty, které nesplňují jejich představy, úplně ignorovat. Co by také ne? Nabídek práce mají většinou plný inbox, takže proč ztrácet čas s odpovídáním na nabídku, která se už od začátku netváří, kdo ví jak výhodně?

Začarovaný kruh nabídky a poptávky

Proč vlastně personalisté plat v inzerátech neuvádějí?

To je docela jednoduché. Prostě čekají na to, až ideálního kandidáta poznají osobně – a pak mu nabídnou v podstatě cokoliv mu na očích vidí. Problém je jen v tom, že bez uvedení platu ho zkrátka nepoznají. Plus je tady samozřejmě ještě odvrácená stránka uvádění platů. Na jednu stranu společnost sice skutečnému odborníkovi dovede nabídnout plat podle jeho představ. Jenže to nejprve musí vědět, jaké ty představy jsou. Proto se často stává, že společnost nabídne určité rozmezí finančního ohodnocení a zrovna se o pár stovek netrefí do představy svého ideálního kandidáta a ten tak neodpoví zase z toho důvodu, že v inzerátu plat byl, jenže moc nízký.

Takže co s tím?

Jobstack.it právě pro tento problém navrhl originální řešení.

Inovativní řešení věčného problému na pracovním trhu – řekněte si o peníze sami

Nelíbí se vám, že je u inzerátu místo konkrétní částky uvedeno pouze „dobré finanční ohodnocení?“ Nebo naopak potenciální zaměstnavatel uvádí částku, které se můžete jen ušklíbnout? Na Jobstack.it můžete během odpovědi na inzerát rovnou použít kolonku, která dá druhé straně vědět, jaký plat si za svou práci představujete.

Tím se rovnou vyhnete těm trochu nepříjemným chvilkám na pohovoru, stejně jako ztracenému času v případě, že se vaše požadavky pohybují úplně v jiných dimenzích, než je firma ochotná nabídnou. Tato funkce portálu Jobstack.it šetří čas všem zúčastněným stranám – a kdo ví, třeba i vám otevře naprosto nečekané příležitosti snů.

Vyzkoušejte si to na Jobstack.it.

Continue Reading

Sledujte nás

Vhodný tarif pro studenta? Mrkněte se na nabídku.

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.