Connect with us

Novinky

Jak naučit děti samostatnosti i zodpovědnosti

Published

on

Období, kdy děti zatouží jednat samostatně, využijte pro jejich výchovu k zodpovědnosti. Ušetříte si tak do budoucna spoustu nervů a dětem dáte ten nejlepší základ do života.

„Když se vás pětiletý syn zeptá, zda by mohl dojít sám nakoupit do obchodu na rohu ulice, možná vás to na poprvé trochu zaskočí. Co odpovědět? Máte jen dvě možnosti. Buď mu to odmítnete s výmluvou, že je ještě malý (protože se bojíte, aby to zvládl a něco se mu nestalo), anebo ten přirozený strach překonáte, protože si uvědomíte, že zas tak malý už není, a že je to vlastně skvělá příležitost, jak ho začít vést k samostatnosti a zodpovědnosti,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je také sama maminkou čtyř dětí.

 

První nákup

Okolo pěti let už je vhodná doba zkusit dítě vyslat třeba pro rohlíky nebo mléko, samozřejmě za předpokladu, že je obchod na dohled a nehrozí přecházení frekventované silnice. Než potomkovi svěříte peníze a tašku, poučte ho, jak by se měl v obchodě chovat, jak se v něm orientovat, kde zboží najde a kolik mincí by mu měl prodavač vrátit. Když úkol dobře splní, nešetřete chválou. Nejenže na sebe bude právem hrdý, ale bude to první malý, ale důležitý krok k jeho samostatnosti a zodpovědnosti.

Zoubky to začíná

Zodpovědnosti k vlastnímu zdraví bychom měli děti vést od chvíle, kdy dokážou vnímat třeba fakt, že zuby, které se pořádně a pravidelně nečistí, můžou začít bolet. „Právě návyk na pravidelné čištění chrupu je jedním z prvních, které bychom měli u dětí vypěstovat, aby se pro ně stal – stejně jako třeba mytí rukou po příchodu domů – naprostou rutinní záležitostí. Nemá cenu děti strašit nemocemi, ale spíš je upozornit, o co všechno přijdou, když nastydnou. A to třeba jen proto, že si v zimě po plavání v bazénu nevzaly čepici,“ radí Štěpánka Štrougalová.

 

Příprava do školy

Naučit školáka samostatnosti a vést ho k zodpovědnosti je jediná možná cesta, jak si ušetřit spoustu zbytečných starostí. „Pokud budeme důslední a potomka hned v první třídě naučíme, aby si po příchodu ze školy vyndal z tašky svačinovou krabičku a lahev na pití, sám je umyl nebo dal do myčky, stane se pro něj tenhle postup samozřejmostí, a my budeme mít příštích pár let o jednu práci a starost méně. Samozřejmě je třeba dohlížet na plnění domácích úkolů i kontrolovat, zda je správně naplněný penál, ale vyplatí se přípravu dětem neusnadňovat a nedělat práci za ně jen proto, aby už byla hotová,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Přichází návštěva

Dovolili jste malému synkovi či dceři pozvat si domů kamarády? V tom případě se vyplatí předem stanovit pravidla hry – do kterých místností v bytě se smí a nesmí chodit, kdo bude nosit hostům občerstvení a také, kdo a jak před koncem návštěvy uklidí hračky a dá pokoj do původního stavu. Abyste se vyhnuli dohadování s potomkem před kamarády, je dobré si vše předem domluvit, nejlépe už ve chvíli, kdy mu akci povolujete.

Zodpovědnost i k ostatním

Komu se to někdy nestalo? Zmrzlina vypadla z kornoutu a rozplácla se na zem. Je to smůla a je to škoda, ale tím to nekončí. Právě v takové situaci je třeba dítěti ukázat, že je nutné být ohleduplný vůči ostatním a zachovat se zodpovědně. Tedy vzít papírové ubrousky nebo kapesníky a odklidit rozpláclou zmrzlinu do odpadkového koše. A zároveň vysvětlit potomkovi, co by se mohlo stát, kdyby tam zbytky zmrzliny zůstaly a někdo po nich uklouzl…

Samostatnost dětí u vody

„V dětských plaveckých kurzech probíhá výuka v prvních letech s asistencí rodičů. K výuce bez rodičů má při pravidelné docházce smysl přejít mezi 4 až 6 rokem, kdy už děti dokáží být samostatnější, ale vždy je zapotřebí zohlednit individualitu každého z nich,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který se už od roku 1988 zaměřuje na profesionální kurzy plavání pro nejmenší děti.

Každé dítě je totiž jiné a u vody se také chová každé jinak. „A ne každý dospělý dokáže vnímat, že jedno stejné dítě se umí chovat v pondělí tak, a v úterý úplně jinak. Například může začít mít z vody větší respekt, nebo mu naopak naroste úplně chybné sebevědomí a pouští se ve vodě do riskantních věcí, na které jeho plavecké dovednosti nestačí. Proto radím řídit se u vody pravidlem: Děti předškolního věku mějme na dosah, děti do 10 let na dohled,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Zdroj: www.juklik.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IT Tech

Američan ukázal největší Xbox na světě a dostal se do Guinessovy knihy rekordů

Published

on

O tom, že není těžké dostat se do Guinessovy knihy rekordů se přesvědčil Americký YouTuber Michael Pick. Stačí totiž pouze přijít s originálním a výjimečným nápadem. Podařilo se mu vytvořil největší fungující Xbox Series X na světě. Pik vyrobil dřevěné pouzdro ve stylu konzole o rozměrech: 2,08 x 1,04 x 1,04 metru a hmotnosti 113,4 kg. Všechny prvky byly zvětšeny na příslušné velikosti. Vlevo nahoře je podsvícené vypínací tlačítko Xboxu, zatímco na zadní straně jsou k dispozici obří konektory.

The engineer built the largest Xbox Series X in the world and got into Guinness records - Aroged

Uvnitř pouzdra je stojánek pro skutečný Xbox. Jsou k němu připojeny všechny periferie, ale konzoli můžete zapnout pomocí tlačítka na dřevěném pouzdře. Zástupci Guinessovy knihy rekordů udělili Peakovi certifikát za vytvoření největšího světového Xboxu Series X. Neobvyklá konzole byla darována Centru pro rozvoj mládeže a dospívajících v Atlantě. Celé video si můžete prohlédnout níž pod tímto odstavcem.

Continue Reading

Nezařazené

5 důvodů proč si pořídit elektrokolobězku Smoot EZ6

Published

on

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektrokoloběžku? Ať už třeba na dojezd do práce, občasné jízdy do školy, nebo na výlety po okolí? V poslední době o tento moderní, dopravní prostředek narůstá zájem nejen u mladší generace. Využití totiž najde opravdu kdokoliv. Navíc nabízí řadu bezpečnostních prvků, kompaktní velikost, slušnou akceleraci a celkově dobré jízdní vlastnosti, tak proč do toho nejít? Vybrat si můžete z nejrůznějších značek a modelů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale také technickými parametry. Pro kterou variantu se rozhodnout, abyste neudělali krok vedle? Poradíme vám!

Recenze: Elektrokoloběžka Smoot EZ6. Skvělý způsob dopravy po městě. – SmartMagazín.cz

Jedním z oblíbených modelů elektrokoloběžek je Smoot EZ6, který nabízí všechno, co hledáte. Svým vzhledem může připomínat světově známé modely Xiaomi Scooter (v zásadě téměř všechny dostupné koloběžky na globálním trhu vychází z tohoto designu) a to je naopak dobrá zpráva. Kromě toho ale nabízí slušný výkon motoru, bezdušové pneumatiky, nebo třeba funkci tempomatu, který se bude hodit zejména po městských stezkách.

1.Dostatečně silný motor

Vždy je důležité sledovat, jak silný motor elektrokoloběžka nabízí. Právě vybraný model Smoot EZ6 v sobě ukrývá 350 W (s maximálním výkonem až 700W), což je dostatečná hodnota, pokud si chcete užít jízdu na maximum. Díky tomu nabízí slušnou akceleraci, kdykoliv jen potřebujete zrychlit. K výrobě těchto motorů jsou používány moderní technologie, které zaručí dlouhou životnost a spolehlivou funkčnost v městském i mimo urbanistickém prostředí.

2.Baterie se slušným dojezdem

Dojezd je důležitý. Přece jenom nechceme s elektrokoloběžkou kroužit pouze na dvorku. Proto je důležité sledovat parametry baterie, zejména její kapacitu. Mnohé modely lákají na nízkou pořizovací cenu, nicméně v tomto směru disponuje slabou baterií, která nabídne dojezd 10 kilometrů, což je z logického hlediska nesmysl. Právě oblíbený model Smoot EZ6 slibuje maximální dojezd až 30 km, což je naprosto dostačující a v poměru pořizovací ceny odpovídající údaj.

3.Brzdy jsou základ. Na to nezapomeňte!

Stejně jako u dalších dopravních prostředků je důležitý spolehlivý brzdový systém. Obzvlášť pokud kličkujete po městě v provozu, platí pravidlo, že brzdy musí být v pohotovosti každou vteřinu. Některé levnější modely na tomto parametru šetří a mnohdy dopadá, že brzdy nefungují podle standardů. Naopak u modelu koloběžky Smoot EZ6 máte k dispozici jak elektronickou, tak zadní kotoučovou brzdu, která nabízí okamžitou zpětnou vazbu.

4. Buďte na silnici vidět.

V případě, že se chystáte na koloběžce jezdit ve večerních hodinách (což je při cestě z práce obvyklé), nezapomeňte na bezpečnostní (reflexní) prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Odrazky, světlo, cokoliv zvyšuje vaši šanci, že na vás ostatní účastníci provozu zareagují. Právě model EZ6 nabízí v přední části LED světlo, zadní část koloběžky pak zajišťuje brzdové světlo. Nechybí ani reflexní prvky rozmístěné po konstrukci koloběžky.

5.Proč je důležitá hmotnost koloběžky?

Elektrokoloběžka je parťák, který s vámi bude kdykoliv jen potřebujete. Nicméně tahat se s ní ze čtvrtého parta budete muset vy. To znamená, že i tady hraje podstatnou roli samotná hmotnost koloběžky a čím lehčí, tím lepší. Ideální je vybírat do 15 kilogramů, jelikož v takovém případě není náročné ji vynést až do bytu, složit do kufru auta, nebo přenášet z jednoho místa na druhé. Smoot EZ6 složíte za 3 vteřiny a navíc váží pouhých 12 kg, což je skvělá zpráva.

Pořídit ji můžete na stránkách www.smartydum.cz za výhodnou cenu, včetně bezplatného servisu a doručením až k vám domů zdarma.

Continue Reading

Novinky

Vadí vám inzeráty bez uvedeného platu? Máme řešení

Published

on

Co vadí uchazečům o zaměstnání nejvíc? No toho by se našlo, mezi favority tohoto žebříčku však nepochybně patří inzeráty bez uvedení platu. Věděli jste, že na inzerát bez platu odpoví až čtyřikrát méně uchazečů než na inzerát s uvedenou platovou hladinou? To už je celkem dost, co myslíte? Kvůli takové „maličkosti“ jako je (ne)uvedení částky, se mohou společnosti okrádat o skutečně talentované zaměstnance.

Není to trochu škoda?

Podle pracovního portálu Jobstack.it rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že se Jobstack.it soustředí primárně na „iťáky,“ tak se s tímto problémem setkává extrémně často. Právě specialisté v oboru IT mají největší sklony inzeráty, které nesplňují jejich představy, úplně ignorovat. Co by také ne? Nabídek práce mají většinou plný inbox, takže proč ztrácet čas s odpovídáním na nabídku, která se už od začátku netváří, kdo ví jak výhodně?

Začarovaný kruh nabídky a poptávky

Proč vlastně personalisté plat v inzerátech neuvádějí?

To je docela jednoduché. Prostě čekají na to, až ideálního kandidáta poznají osobně – a pak mu nabídnou v podstatě cokoliv mu na očích vidí. Problém je jen v tom, že bez uvedení platu ho zkrátka nepoznají. Plus je tady samozřejmě ještě odvrácená stránka uvádění platů. Na jednu stranu společnost sice skutečnému odborníkovi dovede nabídnout plat podle jeho představ. Jenže to nejprve musí vědět, jaké ty představy jsou. Proto se často stává, že společnost nabídne určité rozmezí finančního ohodnocení a zrovna se o pár stovek netrefí do představy svého ideálního kandidáta a ten tak neodpoví zase z toho důvodu, že v inzerátu plat byl, jenže moc nízký.

Takže co s tím?

Jobstack.it právě pro tento problém navrhl originální řešení.

Inovativní řešení věčného problému na pracovním trhu – řekněte si o peníze sami

Nelíbí se vám, že je u inzerátu místo konkrétní částky uvedeno pouze „dobré finanční ohodnocení?“ Nebo naopak potenciální zaměstnavatel uvádí částku, které se můžete jen ušklíbnout? Na Jobstack.it můžete během odpovědi na inzerát rovnou použít kolonku, která dá druhé straně vědět, jaký plat si za svou práci představujete.

Tím se rovnou vyhnete těm trochu nepříjemným chvilkám na pohovoru, stejně jako ztracenému času v případě, že se vaše požadavky pohybují úplně v jiných dimenzích, než je firma ochotná nabídnou. Tato funkce portálu Jobstack.it šetří čas všem zúčastněným stranám – a kdo ví, třeba i vám otevře naprosto nečekané příležitosti snů.

Vyzkoušejte si to na Jobstack.it.

Continue Reading

Sledujte nás

Vhodný tarif pro studenta? Mrkněte se na nabídku.

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.