Myčka na nádobí je dnes už poměrně běžnou součástí domácností a mnozí i nadále přemýšlí nad zakoupením. Faktem je, že vám určitě může ušetřit čas, který byste jinak trávili nad dřezem. O zařízení je však třeba se pravidelně starat, v následujícím článku se zaměříme právě na tento problém, ale také jsme za vás spočítali, zda se vyplatí do zařízení investovat a kolik případně ušetříte.

• Filtr myčky

Jedním z nejvíce spotřebních komponentů je právě filtr myčky, který se obvykle projeví usazeninami a šmouhami na skleničkách a skleněném nádobí. Právě z toho důvodu je třeba po každých 5 až 10 mycích cyklech filtr vyjmout a vyčistit pod horkou tekoucí vodou, pak je důležité jej správně opět nasadit zpět a myčku můžete využívat nadále bez potíží.

Tip: Objevte revoluční myčky nádobí od výrobce Gorenje vybavené systémem SmartFlex, díky kterému jsou plně variabilní a dovedou se plně přizpůsobit všem vašim potřebám.

• Vnitřní prostor myčky

Možná si myslíte, že pokud myčka pod silným tlakem trysky dokáže veškerý obsah odplavit do odpadní trubice, jste na omylu. Právě uvnitř myčky se často tvoří jemné usazeniny ze zbytků jídel a tuků, které nejenom že zapáchají, ale můžou být hlavní příčinou zhoršené funkce myčky – důsledkem je nedokonale umyté nádobí. Máme na to však řešení – stačí jednom až dvakrát za měsíc ručně umýt vnitřek stěn a všechny poličky, šuplíky a koše. Případně je lepší řešení komponenty vymontovat a důkladně propláchnout pod tekoucí vodou.

• Čistící prostředky na myčku

Pro údržbu a správné fungování je třeba také občas používat přípravky určené k mytí myčky na nádobí. Hlavním cílem takových přípravků je převážně odstranění vodního kamene a mastnot. Kde je tvrdá voda, tam se usazuje uvnitř myčky a v potrubí vodní kámen. Doporučujeme alespoň jednou do měsíce – v případě tvrdé vody, pokud máte měkkou vodu stačí provést údržbu jednou za čtvrt roku. Nemusíte kupovat drahé a propagované produkty, stačí například jedlá soda, ocet, nebo kyselina citronová.

• Kolik stojí mytí ve dřezu? A kolik v myčce?

Teď to nejdůležitější. Pokud umýváte nádobí ručně v průměru třikrát za den, za rok vás to stojí zhruba 3 800 korun ročně. Myčku určitě nezapínáte častěji než jednou denně, a to znamená náklady 2 820 korun ročně, a tedy jednoznačnou úsporu. Připálené hrnce sice budete nejspíš pořád umývat v ruce, čímž náklady trochu poskočí, a tablety do myčky asi taky zatíží rodinný rozpočet více než klasický prostředek na nádobí, přesto byste při mytí v myčce měli stále ušetřit. Myčka však není zadarmo, pořizovací částka se pohybuje od 6 tisíc až do 50 tisíc podle značky a modelu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.