Novinky
Je parkour atraktivní zábava, nebo nebezpečný risk?
Pohled na děti metající kozelce v parku nebo na chodbě nákupního centra není v poslední době ničím neobvyklým. Nová, módní a adrenalinová cvičební disciplína děti láká. Není ale nebezpečná? O názor a rady jsme poprosili zkušenou sportovní lektorku a dětského chirurga.
Na prvním místě je nutné si uvědomit, že parkour je sportovní disciplína jako každá jiná. Skutečnost, že se provozuje ve venkovním prostředí, totiž může u někoho vzbuzovat představu, že je možné ji provádět stejně jako třeba hraní na hřišti – bez tréninku a přípravy. Tak tomu ale opravdu není.
Pod dohledem trenéra
„Základem pro parkour je stejně jako u jiných sportů průprava pod dohledem zkušeného trenéra. Dokonce bych řekla, že vzhledem k dopadům z velké výšky na tvrdý povrch, je důkladný trénink ještě důležitější než u jiných pohybových aktivit. Parkour je také poměrně náročný na zapojení svalů, proto se u starších dětí doporučuje doplnit trénink i o posilovací cviky – samozřejmě s respektem k věku parkouristy a jeho schopnostem,“ říká Kristýna Přibylová ze specializovaných dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym.
Pro předškoláky je parkour tabu
„Parkour by rozhodně neměly cvičit děti předškolního věku. Důvodem jsou již zmíněné dopady na tvrdý povrch, které jsou pro malé děti naprosto nevhodné. Určitě by se mělo kvůli bezpečnosti dbát na chrániče a helmu. Ideální je se základy naučit v nějakém organizovaném kroužku, kde dbají i na nácvik všech bezpečnostních zásad,“ doporučuje lektorka a radí – pokud se ratolest rozhodne parkour zkoušet bez organizované průpravy, pak je nutné začínat od nejjednodušších cviků a přeskoků ideálně na měkčím povrchu – třeba na trávě. A obtížnost zvyšovat postupně až ve chvíli, kdy si bude parkourista svými výkony skutečně jistý.
Parkour tutoriály – jen pro jednoduché skoky!
Na internetových stránkách věnovaných parkouru se často můžeme dočíst, že vše potřebné se zájemce naučí z tzv. parkour tutoriálů, názorných ukázek a návodů. „V tomto případě bych asi přirovnala parkour k jízdě na skateboardu, který byl ve své době také hodně populární a spousta náctiletých zkoušela nejrůznější triky a dovednosti po vzoru svých kamarádů. Pro nácvik jednoduchých skoků a přeskoků asi není od věci podívat se na správné provedení, a to dnes umožňuje právě internet. Skutečný parkour je ale ve své pravé formě o velkých skocích, saltech a překonávání nejrůznějších obtížných překážek – a zde si již žádný parkourista s internetem nevystačí,“ říká Kristýna Přibylová.
Trénink vždy začíná v hale
„Máme v okolí několik kamarádů ve věku 10 a více let, kteří parkour provozují. Všichni chodí na tréninky skákání do bezpečného prostředí krytých hal, kde se učí salta, trénují přeskoky větších překážek i skok do dálky. Trénink jsem několikrát viděla a rozhodně je fyzicky náročný, není to jen nějaké „skákání“. Učí děti důležitým základům a dává jim jistotu při provádění cviků. A až když jsou si svými výkony jisty, přesouvají se do venkovního prostředí, kde opět začínají v prostorách, kde je riziko úrazu menší. Osobně si myslím, že tohle je správný postup, protože respektuje pravidlo, že dovednosti potřebné pro správné provádění skoků se učí postupně,“ doporučuje Kristýna Přibylová z Monkeyˈs Gym.
Parkour očima dětského chirurga
Prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., přednosta kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie, Lékařská fakulta MU a Fakultní nemocnice Brno
„V době nadměrného vysedávání u počítačů a mobilních zařízení tento trend obecně vítám, ale jako každý musí mít svá pravidla. Nahlížím na něj tedy pozitivně, pokud se provozuje tak, jak má.
Nicméně musím uvést, že v posledním období zaznamenáváme zvýšený přísun zraněných dětí z této formy zábavy. Není to nic neobvyklého, vždycky, když se objeví nějaký nový moderní sport, přináší to samozřejmě i souvislosti (poptávka po zboží, vznik nových institucí, další úrazy). Pokud srovnáváme počet úrazů z jiných sportovních činností (třeba atletiky), není to příliš možné objektivně hodnotit. Atletika je obecně činnost provázená pod kontrolou trenérů a klubů, zatímco parkour provozují děti a mládež volně ve svém čase.
Pokud by děti navštěvovaly kroužky parkouru (které existují), bylo by také méně úrazů. Jednotlivé prvky parkouru jsou navíc více nebezpečné než u atletiky, pravděpodobnost úrazu je tedy větší. Druhy úrazů se nijak neliší, snad jen, že jsou zde pravděpodobnější pády z větší výšky, a tím s vyšší energií, vidíme tedy i poraněné orgány dutiny břišní, komplikovanější zlomeniny nebo poranění hlavy. Pokud tedy mohu doporučit, ať dají rodiče pozor na to, aby si základy bezpečného parkouru jejich děti nejprve osvojily pod odborným dohledem. Většinou se začíná v tělocvičně na žíněnce nebo trampolíně, a teprve potom by se měly pouštět do zábavy mezi paneláky. Helma a chrániče kloubů podobně jako na kole jistě pomohou od nepříjemných lehčích zranění.“
Tip od Kristýny Přibylové: Alternativa k parkouru je jumping!
„Pokud děti baví skákání, je možné je přihlásit jen na „jumping“ kurzy, které jsou dnes poměrně populární. Není nutné, aby byly průpravou pro parkour, stačí, že děti baví dělat salta v bezpečném prostředí. Bohužel nabídka je omezená hlavně na větší města. Důležité je najít pro dítko pohybovou aktivitu, která ho baví, ať už je to fotbal nebo atletika, a kterou bude moci navštěvovat v místě školy nebo bydliště,“ uzavírá Kristýna Přibylová z Monkeyˈs Gym.
-BOX-
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde je komfortní a moderní prostor vybaven nářadím určeným přímo pro ně – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz
Zdroj a foto: www.monkeysgym.cz
IT Tech
Američan ukázal největší Xbox na světě a dostal se do Guinessovy knihy rekordů
O tom, že není těžké dostat se do Guinessovy knihy rekordů se přesvědčil Americký YouTuber Michael Pick. Stačí totiž pouze přijít s originálním a výjimečným nápadem. Podařilo se mu vytvořil největší fungující Xbox Series X na světě. Pik vyrobil dřevěné pouzdro ve stylu konzole o rozměrech: 2,08 x 1,04 x 1,04 metru a hmotnosti 113,4 kg. Všechny prvky byly zvětšeny na příslušné velikosti. Vlevo nahoře je podsvícené vypínací tlačítko Xboxu, zatímco na zadní straně jsou k dispozici obří konektory.
Uvnitř pouzdra je stojánek pro skutečný Xbox. Jsou k němu připojeny všechny periferie, ale konzoli můžete zapnout pomocí tlačítka na dřevěném pouzdře. Zástupci Guinessovy knihy rekordů udělili Peakovi certifikát za vytvoření největšího světového Xboxu Series X. Neobvyklá konzole byla darována Centru pro rozvoj mládeže a dospívajících v Atlantě. Celé video si můžete prohlédnout níž pod tímto odstavcem.
Nezařazené
5 důvodů proč si pořídit elektrokolobězku Smoot EZ6
Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektrokoloběžku? Ať už třeba na dojezd do práce, občasné jízdy do školy, nebo na výlety po okolí? V poslední době o tento moderní, dopravní prostředek narůstá zájem nejen u mladší generace. Využití totiž najde opravdu kdokoliv. Navíc nabízí řadu bezpečnostních prvků, kompaktní velikost, slušnou akceleraci a celkově dobré jízdní vlastnosti, tak proč do toho nejít? Vybrat si můžete z nejrůznějších značek a modelů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale také technickými parametry. Pro kterou variantu se rozhodnout, abyste neudělali krok vedle? Poradíme vám!
Jedním z oblíbených modelů elektrokoloběžek je Smoot EZ6, který nabízí všechno, co hledáte. Svým vzhledem může připomínat světově známé modely Xiaomi Scooter (v zásadě téměř všechny dostupné koloběžky na globálním trhu vychází z tohoto designu) a to je naopak dobrá zpráva. Kromě toho ale nabízí slušný výkon motoru, bezdušové pneumatiky, nebo třeba funkci tempomatu, který se bude hodit zejména po městských stezkách.
1.Dostatečně silný motor
Vždy je důležité sledovat, jak silný motor elektrokoloběžka nabízí. Právě vybraný model Smoot EZ6 v sobě ukrývá 350 W (s maximálním výkonem až 700W), což je dostatečná hodnota, pokud si chcete užít jízdu na maximum. Díky tomu nabízí slušnou akceleraci, kdykoliv jen potřebujete zrychlit. K výrobě těchto motorů jsou používány moderní technologie, které zaručí dlouhou životnost a spolehlivou funkčnost v městském i mimo urbanistickém prostředí.
2.Baterie se slušným dojezdem
Dojezd je důležitý. Přece jenom nechceme s elektrokoloběžkou kroužit pouze na dvorku. Proto je důležité sledovat parametry baterie, zejména její kapacitu. Mnohé modely lákají na nízkou pořizovací cenu, nicméně v tomto směru disponuje slabou baterií, která nabídne dojezd 10 kilometrů, což je z logického hlediska nesmysl. Právě oblíbený model Smoot EZ6 slibuje maximální dojezd až 30 km, což je naprosto dostačující a v poměru pořizovací ceny odpovídající údaj.
3.Brzdy jsou základ. Na to nezapomeňte!
Stejně jako u dalších dopravních prostředků je důležitý spolehlivý brzdový systém. Obzvlášť pokud kličkujete po městě v provozu, platí pravidlo, že brzdy musí být v pohotovosti každou vteřinu. Některé levnější modely na tomto parametru šetří a mnohdy dopadá, že brzdy nefungují podle standardů. Naopak u modelu koloběžky Smoot EZ6 máte k dispozici jak elektronickou, tak zadní kotoučovou brzdu, která nabízí okamžitou zpětnou vazbu.
4. Buďte na silnici vidět.
V případě, že se chystáte na koloběžce jezdit ve večerních hodinách (což je při cestě z práce obvyklé), nezapomeňte na bezpečnostní (reflexní) prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Odrazky, světlo, cokoliv zvyšuje vaši šanci, že na vás ostatní účastníci provozu zareagují. Právě model EZ6 nabízí v přední části LED světlo, zadní část koloběžky pak zajišťuje brzdové světlo. Nechybí ani reflexní prvky rozmístěné po konstrukci koloběžky.
5.Proč je důležitá hmotnost koloběžky?
Elektrokoloběžka je parťák, který s vámi bude kdykoliv jen potřebujete. Nicméně tahat se s ní ze čtvrtého parta budete muset vy. To znamená, že i tady hraje podstatnou roli samotná hmotnost koloběžky a čím lehčí, tím lepší. Ideální je vybírat do 15 kilogramů, jelikož v takovém případě není náročné ji vynést až do bytu, složit do kufru auta, nebo přenášet z jednoho místa na druhé. Smoot EZ6 složíte za 3 vteřiny a navíc váží pouhých 12 kg, což je skvělá zpráva.
Pořídit ji můžete na stránkách www.smartydum.cz za výhodnou cenu, včetně bezplatného servisu a doručením až k vám domů zdarma.
Novinky
Vadí vám inzeráty bez uvedeného platu? Máme řešení
Co vadí uchazečům o zaměstnání nejvíc? No toho by se našlo, mezi favority tohoto žebříčku však nepochybně patří inzeráty bez uvedení platu. Věděli jste, že na inzerát bez platu odpoví až čtyřikrát méně uchazečů než na inzerát s uvedenou platovou hladinou? To už je celkem dost, co myslíte? Kvůli takové „maličkosti“ jako je (ne)uvedení částky, se mohou společnosti okrádat o skutečně talentované zaměstnance.
Není to trochu škoda?
Podle pracovního portálu Jobstack.it rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že se Jobstack.it soustředí primárně na „iťáky,“ tak se s tímto problémem setkává extrémně často. Právě specialisté v oboru IT mají největší sklony inzeráty, které nesplňují jejich představy, úplně ignorovat. Co by také ne? Nabídek práce mají většinou plný inbox, takže proč ztrácet čas s odpovídáním na nabídku, která se už od začátku netváří, kdo ví jak výhodně?
Začarovaný kruh nabídky a poptávky
Proč vlastně personalisté plat v inzerátech neuvádějí?
To je docela jednoduché. Prostě čekají na to, až ideálního kandidáta poznají osobně – a pak mu nabídnou v podstatě cokoliv mu na očích vidí. Problém je jen v tom, že bez uvedení platu ho zkrátka nepoznají. Plus je tady samozřejmě ještě odvrácená stránka uvádění platů. Na jednu stranu společnost sice skutečnému odborníkovi dovede nabídnout plat podle jeho představ. Jenže to nejprve musí vědět, jaké ty představy jsou. Proto se často stává, že společnost nabídne určité rozmezí finančního ohodnocení a zrovna se o pár stovek netrefí do představy svého ideálního kandidáta a ten tak neodpoví zase z toho důvodu, že v inzerátu plat byl, jenže moc nízký.
Takže co s tím?
Jobstack.it právě pro tento problém navrhl originální řešení.
Inovativní řešení věčného problému na pracovním trhu – řekněte si o peníze sami
Nelíbí se vám, že je u inzerátu místo konkrétní částky uvedeno pouze „dobré finanční ohodnocení?“ Nebo naopak potenciální zaměstnavatel uvádí částku, které se můžete jen ušklíbnout? Na Jobstack.it můžete během odpovědi na inzerát rovnou použít kolonku, která dá druhé straně vědět, jaký plat si za svou práci představujete.
Tím se rovnou vyhnete těm trochu nepříjemným chvilkám na pohovoru, stejně jako ztracenému času v případě, že se vaše požadavky pohybují úplně v jiných dimenzích, než je firma ochotná nabídnou. Tato funkce portálu Jobstack.it šetří čas všem zúčastněným stranám – a kdo ví, třeba i vám otevře naprosto nečekané příležitosti snů.
Vyzkoušejte si to na Jobstack.it.
-
Cestování7 roky ago
Průvodce: Ráj na zemi? Najdete ho na ostrově La Digue na Seychelách!
-
K ranní kávě9 roky ago
Sledujte přistávací dráhu na letišti v Ruzyni ON-LINE! Návod najdete uvnitř.
-
Návody7 roky ago
Nejlepší velikonoční beránek? Rady od profesionální valašské cukrářky.
-
Cestování7 roky ago
16 skutečně zajímavých faktů o buddhismu. Tohle vás bude zajímat!
-
Auto/moto8 roky ago
Návod: Jak snížit spotřebu benzínu u auta? Není to jen o plynulé jízdě.
-
K ranní kávě5 roky ago
Hledáte originální dárek? Vsaďte na perlové šampaňské Magic Royal Wine.
-
Novinky5 roky ago
Recept: Jak správně připravit lahodné francouzské makronky?
-
Auto/moto8 roky ago
Video: Co ukáže tachometr u vozidla, když najedete 1 milion kilometrů?