Rakovina se mezi lidmi v posledních letech vyskytuje v mnohem větším měřítku, než tomu bylo dříve. Stres v zaměstnání, špatný životní styl a nečistota v ovzduší dokáže s naším organismem nepříjemné věci. Mnohdy však ani nemusíte tušit, že jste obětí smrtelné choroby a v pozdní fázi může být na léčbu pozdě. Světové zdravotnictví naštěstí zvyšuje svou úroveň a již brzy odhalí skrytou rakovinu jednoduchý krevní test.

Jak zjistit rakovinu u lidí bez příznaků? Výzkumník Bert Vogelstein obdržel mnoho ocenění za svou práci na genetických mutacích, které způsobují rakovinu a v současném okamžiku se chystá zpracovat projekt, který tyto mutace zastaví v časném stádiu. Skupina investorů nyní vložila do projektu 110 milionů dolarů a vytváří společnost s názvem Thrive Earlier Detection. Díky těmto financím bude možné aplikovat první screeningové testy, které mohou stanovit rozsah rakovin jednoduchým odběrem krve. Konkurenční společnost Grail shromáždila více než 1 miliardu dolarů na vývoj univerzálního testu na rakovinu.

Jak zjistit, zda máte rakovinu, pokud nejsou žádné příznaky?

Koncept krevního screeningu, nazývaný „kapalná biopsie“, je do značné míry zpracována Vogelsteinem a jeho kolegy na univerzitě Johna Hopkinsa Kennetha Kinzlera. Opírá se o skutečnost, že nádory uvolňují mutovanou DNA a charakteristické proteiny do krevního oběhu. Někdy mohou být odhaleni i těmi, kteří nemají vnější známky rakoviny. Společně se známým onkologem N. Papadopoulosem poprvé v loňském roce provedli krevní test, který zkoumal 16 genů a 8 proteinů, přičemž byl schopen detekovat několik typů rakoviny, včetně rakoviny žaludku, vaječníků a jater. V současném okamžiku probíhá také výzkum zdravotnického systému Geisinger, který vybírá ženy ve věku 65-75 let a zjištuje, jak často analýza odhaluje skrytý karcinom v těle. Ženy s pozitivním výsledkem jsou umístěny do celotělového skeneru a hledají nádory.

Screeningové testy jsou hodnoceny podle toho, kolik skutečných zhoubných nádorů zjistili a kolik falešných pozitiv obdrželi. Vogelstein říká, že aby mohl test fungovat, musí najít alespoň 20% skutečných příznaků rakoviny. Celé šetření pacientů je finančně i emocionálně náročné. Aby bylo možné aplikovat tuto formu ve větší míře, musí Vogelstein shromáždit dostatek dat a přesvědčit pojistitele, že tyto testy opravdu fungují.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.