Cestování
Návod, jak skamarádit děti s mořem, aby si ho zamilovaly víc než hotelový bazén.
Rodiče si často postesknou, že vzali dítě k moři, a pak ho nedostali od hotelového bazénu. Pokud máte podobnou zkušenost, jistě se vám budou hodit vyzkoušené tipy a rady Štěpánky Štrougalové, lektorky plavání, která je zároveň čtyřnásobnou maminkou.
„Hotelový bazén má samozřejmě pro děti spoustu výhod – pohyb v něm je jednodušší, dno rovné, vlny necákají do obličeje, a taky jsou tu kamarádi a oblíbené tobogány a další vodní atrakce. To jsou jistě dobré argumenty, proč pobyt v bazénu dětem dopřát. Zároveň to však neznamená, že by tu měly trávit většinu času a na moře se chodit jen dívat. Mořská vodní plocha skýtá nekonečné možnosti pro dovádění, zdokonalování se v plavání, a především kontakt s mořskou vodou a vzduchem nasycenými minerály je pro zdraví dětí nenahraditelný. A to nejen v případě, kdy mají například kožní nebo dýchací potíže,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobik.
Plavecká příprava je výhodou
Je pochopitelné, že zvláště mladší děti se můžou moře, té obrovské vlnící se a burácející vodní plochy, zpočátku trochu bát. Pro první seznamování a koupání se v něm je proto nejlepší vyčkat, když není rozbouřené a vítá nás jen mírnými vlnkami.
„Děti vodu milují, a pokud budete postupovat citlivě, oblíbí si i tu mořskou. Ve výhodě jsou samozřejmě děti, které jsou na vodu adaptované. Proto bych určitě doporučovala zvláště rodičům neplavců, aby si ještě teď v dostatečném předstihu našli v okolí bydliště bazén, který nabízí kurzy plavání, a dopřáli dětem možnost zvyknout si na pobyt ve vodě a naučit se plaveckým základům. Kurzy jsou samozřejmě přínosem i pro děti, které už plavat umí, protože pod dohledem zkušených lektorů získají mnohem větší jistotu a zdokonalí se v plaveckých dovednostech. Ono totiž pobývat u vody s plavcem, anebo neplavcem, je velký rozdíl,“ dodává Štěpánka Štrougalová.
Moře jako nekonečný zdroj zábavy
Bazén, to je přesně ohraničený vodní prostor, který má pevné dno a kde nepřicházejí velké vlny. „U moře musíme naopak právě s těmito aspekty počítat. Pokud ale dítěti vše dobře vysvětlíme (upozorníme ho na různě se svažující dno, podemílání písku pod nohama, vlny, slanost vody), stanou se tyto přírodní jevy vlastně výhodou a poslouží jako zábavné hrací prvky,“ říká Štěpánka Štrougalová. Děti si vlny oblíbí a budou jim sloužit k přeskakování, proskakování či podplouvání, naučí se házet míček a pak čekat, kam a kdy jim ho moře vrátí zpět, písek nebo oblázky se stanou nekonečným zdrojem pro hry, na břehu budou před vlnkami utíkat a snažit se, aby je „nechytily“, a na mělčině u břehu objeví prostor pro „vodní pólo“ nebo pinkání s nafukovacím míčem. „Ideální pak bude, pokud se s nimi do hry zapojíme i my rodiče,“ dodává lektorka.
Nepodceňte nebezpečí
I když každý rodič své dítě u vody hlídá na 100 %, u moře musí hlídat na 120 %. Pobyt na pláži přináší spoustu krásných nečekaných zážitků a dítě se dokáže zaujmout hrou tak, že vůbec nevnímá. Například šnorchluje nebo leží na břiše na matračce nebo má ploutve a náhle spatří krásnou barevnou rybičku. Zaujme ho natolik, že za ní plave a úplně zapomene, kam a jak daleko plave. Také vlny mohou být zrádné. Nezdá se to, ale při hře v mořských vodách se hra, a tím i místo, kde jste vstoupili do moře, velmi rychle vzdaluje od místa, kde je rozložená vaše deka a svačina. Proto si s dítětem předem přesně ujasněte, kde máte lehátko nebo deku. Zopakujte si barevnost a číslo slunečníku nebo najděte jiný charakteristický bod,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a přidává ještě pět důležitých pravidel pro bezpečný pobyt dětí u moře.
5 základních pravidel pro bezpečný pobyt u moře
1. Předškolní děti je nezbytné hlídat po celou dobu jejich pobytu ve vodě. I když jim vysvětlíte, co smí a co nesmí, může se stát, že domluvu nedodrží. Nemusí to být tím, že by byly neposlušné, ale v zápalu hry prostě zapomenou.
2. Každé dítě musí vědět, že do vody smí jenom v doprovodu rodičů. Tuto informaci je dítěti nutné vštěpovat co nejdříve. Je to stejné jako pohyb po chodníku po městě. Tam je to také bezpečné, ale u kraje či u přechodu musí dítě vždy počkat na rodiče.
3. V místech, kde dítě nestačí, plavte vždy společně s ním. „Je mnoho výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Když ale zjistí, že je pod nimi hloubka, jako by se všechny plavecké dovednosti někam vytratily. Může se to stát i vašemu dítěti. Pomozte mu nejistotu překonat tím, že ho budete doprovázet, společně zkoušet různé hloubky a plavat s ním. Dítě samo pozná, kdy se už na hlubší vodu cítí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.
4. Když děti řádí ve vodě, je nutné být neustále ve střehu. „Například nafukovací matrace nebo člun jsou nekonečným zdrojem zábavy, ale můžou být i zrádné. Děti je rády podplouvají, schovávají se pod ně… Proto je třeba být neustále ve střehu, a pokud nevidíte dětskou hlavičku na hladině, ujistit se, že jde opravdu o hru, a že dítě není schované pod matrací přece jenom nepřiměřeně dlouhou dobu,“ připomíná lektorka.
5. Naučte děti bezpečné skoky. „Mořské dno je proměnlivé. Zjistěte si proto přesně, kde je jaká hloubka, a předem o tom informujte své děti. Pokud si nejste stoprocentně jisti, je vždy lepší do vody ze člunu nebo matrace jenom slézt nebo skákat po nohou než skočit šipku. I když je skok do neznámé vody součástí metodické řady při výuce plavání, v neznámé vodě ho nedělejte. Vždy bude bezpečnější opatrnější vstup,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.
Cestování
Kam na dovolenou? Nechte se hýčkat v srdci beskydské přírody
Hledáte klidné místo, kde byste se schovali před shonem a užili si chvíle pohody na čerstvém vzduchu, relaxaci ve špičkovém wellness, prvotřídní gastronomii i pestré sportovní aktivity pod širým nebem? Objevte Valašsko, které vás nadchne přírodou nedotčenou civilizací a poklidnou atmosférou.
Po velké pauze otevírají hotely dveře svým hostům a řada z nich hlásí, že termíny dovolených se jim už plní. Tak je tomu například v oblíbeném horském Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, který na tuto vytouženou dobu připravil spoustu novinek, jež hosty rozhodně potěší. „Ani v době koronavirové epidemie, kdy jsme byli zavření, jsme nezaháleli a pustili jsme se například do dlouho plánované výstavby venkovní terasy. Vymýšleli jsme také, jak ještě víc zvýšit komfort hostů, a připravili řadu novinek v nabídce gastronomických služeb i doprovodných programů,“ říká Martina Žáčková, PR manažerka Spa Hotelu Lanterna.
Novinkou je například změna v nabídce večeří, které byly dosud bufetové, ale od léta budou částečně servírované, aby si hosté užili ještě větší pohodlí. Vedle obvyklé snídaně a večeře zahrnují zdejší letní pobyty navíc ještě další novinku – tzv. podvečerní Aperitivo Moment v duchu čaje o páté se sklenkou vína, šálkem kávy a drobným pohoštěním od nového šéfkuchaře Tomáše Kunovského. Ten působil v uplynulých 15 letech v předních skotských hotelech pro aristokraty a zaměřoval se zde na cukrařinu. Své zkušenosti promítl i do nové nabídky Lanterny, takže i milovníci sladkého se mohou těšit na neotřelé kombinace chutí a mistrovské cukrářské kousky.
Výlety za svítáním, ranní jóga i táboráky s kytarou
„V ceně pobytu u nás je i relaxační masáž, neomezený vstup do hotelového L-Spa i blízkého Wellness Horal s termálními bazény a saunovými rituály, lekce golfu, piknik v přírodě nebo pestrá nabídka aktivit, na jejíž přípravě jsme si dali velmi záležet. Na letošní prázdniny chystáme pro hosty pravidelné ranní lekce jógy na nových venkovních teráskách, aquafitness, výlety za ranním svítáním nebo vycházky s holemi na nordic walking nebo výlety na piknik k místnímu Jezeru, s nímž je spjatá i pověst o dracích od Karla Jaromíra Erbena. Chystáme podvečery s cimbálem nebo pravé letní táboráky za doprovodu hry na kytaru. Nadšenci do vaření se pak mohou zúčastnit našich oblíbených kurzů pečení valašských frgálů, které pořádáme už léta, a za nimiž přijíždějí lidé z celé republiky,“ vyjmenovává chystané novinky Martina Žáčková.
Okolí Velkých Karlovic je navíc doslova protkáno turistickými trasami a v hotelu vám zdarma půjčí hole na nordic walking. Anebo můžete vyrazit na kole po místních kopcích i pohodlné cyklostezce Bečva. Kousek od hotelu je k dispozici půjčovna elektrokol, která před letní sezonou rozšířila svůj vozový park. Stejně dobře se ale dá jen tak odpočívat, toulat se krajinou a kochat se krásou lesů, luk se stády oveček a typickými valašskými chaloupkami.
Snídaně do postele a večeře v zážitkové restauraci
Pokud si chcete dopřát skutečnou romantiku, ubytujte se v apartmánech Suite Spa hotelu Lanterna, kde vám dopřejí snídani až do postele, a večer si dáte šampaňské ve vlastní vířivce či u hořícího krbu. Do hotelového L-spa pak můžete sjet výtahem jen v županu a užívat si poklidnou atmosféru čtyřhvězdičkového hotelu.
Ten ovšem uspokojí i skutečně náročné gurmány. V zážitkové restauraci Vyhlídka, která je součástí Spa hotelu Lanterna, se vysoká gastronomie snoubí s perfektním servisem a mistrovskými díly kuchařského týmu, proto si tady jídlo vychutnáte skutečně všemi smysly. Restaurace je výjimečná i citlivě designovým interiérem a krásným výhledem do krajiny. Při stolování pak hraje důležitou roli nejen kombinace čerstvých surovin a skladba pokrmu, ale také způsob jeho prezentace na talíři, požitek ze způsobu servírování a v neposlední řadě vůně i vybraná chuť nabízeného jídla. Dokonalý zážitek pak umocňuje degustace vín za asistence sommeliera, který svým doporučením dotváří celkový dojem z pokrmu.
Více informací najdete na www.lanterna.cz
Cestování
Beskydy jsou pro severskou chůzi ideální místo
Nordic walking je nejen oblíbenou aktivitou sportovců a turistů, ale představuje hlavně příjemný a dostupný prostředek pro každého, kdo si chce zlepšit fyzickou kondici nebo shodit pár nadbytečných kil. Možnost půjčit si zdarma hole a vyrazit s instruktorem na výlet po CHKO Beskydy si pochvalují i hosté hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.
„Stejně jako spousta jiných zajímavých věcí, i nordic walking vznikl vlastně náhodou. Když se měl 5. ledna v roce 1988 konat v Helsinkách závod na běžkách, příroda zklamala – nenapadl sníh, a tak hrozilo, že se závod zruší. Jenže právě tehdy napadlo organizátory náhradní řešení, které se později ukázalo jako geniální nápad,“ přibližuje počátky populární severské chůze Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Závodníci tehdy vyrazili na trasu bez lyží, pouze s hůlkami, a nový sport byl na světě. Disciplína, které se také přezdívá „severská chůze“, se rychle rozšířila z rodného Finska po celé Skandinávii a odtud dále do Evropy.
Také v Resortu Valachy patří nordic walking k oblíbeným sportovním aktivitám. „Naši hosté rádi využívají možnosti půjčit si v hotelu zdarma hole na NW nebo se rovnou zúčastnit organizovaných vycházek se zkušeným instruktorem. Jistě k tomu přispívá i nádherné prostředí CHKO Beskydy s turistickými okruhy, které jsme speciálně pro nordic walking vyznačili a jsou pro tuto nenáročnou a přitom velmi příjemnou a zdraví prospěšnou sportovní disciplínu ideální,“ dodává Martina Žáčková.
Nordic walkingu fandí i lékaři
Pro lyžaře, stejně jako pro řadu dalších sportovců, se stal nordic walking postupem času nezbytnou součástí letního tréninku – s jeho pomocí se procvičují svalové partie, které jsou právě pro běh na lyžích důležité. Ovšem největší zásluhy má tento sport za své rozšíření a působení na laickou veřejnost. Díky severské chůzi se totiž začali věnovat turistice a pohybu i lidé, které by jinak samotná chůze nebavila. S hůlkami jsou i procházky zábavnější, zvláště když se vyrazí s partou podobně naladěných přátel. Navíc neexistují téměř žádná omezení, nordic walking lze doporučit i lidem s nadváhou nebo seniorům, pro které je severská chůze velmi šetrná a přitom efektivní – posiluje se při ní srdce i komplexně celý pohybový aparát. Také proto lékaři doporučují tuto aktivitu například lidem s osteoporózou nebo artrózou, v rámci rehabilitace u řady onemocnění pohybového systému nebo poúrazových stavů a například i po operacích srdce. Oproti běžné chůzi se dá navíc při nordic walkingu spálit o 20
% více kalorií (za hodinu až 400 kalorií) a tělo se díky tomu naučí lépe hospodařit s cholesterolem.
Nepodceňte správnou techniku chůze
Pozitivních zdravotních účinků má nordic walking ještě mnohem více – umožňuje aktivně zapojit a posílit 90 % svalů celého těla, pomáhá zlepšit pohyblivost páteře, a tak uvolnit napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů, přispívá ke správnému držení těla, posiluje oběhový systém a dýchací ústrojí, zlepšuje koordinaci pohybů i metabolismus. Hole snižují zátěž kladenou na klouby a zajišťují lepší stabilitu. To vše ale platí jen za předpokladu, že se s holemi naučíme chodit správně. „Základem je efektivní koordinace nohou a paží, kdy se střídá pravá ruka s levou nohou a naopak. Všemu napomáhá správný odraz pomocí holí. Proto doporučuji využít příležitosti, kdy je možné naučit se správné technice chůze od zkušeného instruktora. Ostatně kdy jindy se nabízí lepší možnost vyzkoušet si nordic walking, než třeba v rámci relaxačního pobytu nebo dovolené, kde vám hole přímo na místě ochotně a zdarma zapůjčí? Navíc – podle zkušeností našich hostů patří nordic walking v CHKO Beskydy, i díky atraktivním výhledům na turistických trasách, k těm nejatraktivnějším v celé republice,“ říká Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.
Hotel Lanterna: Vše pro milovníky wellness, dobrého jídla i pití a života vůbec
Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích se stal synonymem pro dokonalou relaxaci uprostřed krásné beskydské přírody. Nabízí wellness s termálními bazény, kardio fitness a saunové rituály, hosté si mohou dopřát exotické masáže a poznávat krásy Valašska.
Velkým lákadlem pro všechny milovníky dobrého jídla je i zážitková restaurace Vyhlídka, kde kuchařský tým pod vedením kreativního šéfkuchaře Pavla Václavíka připravuje každé dva měsíce jiné šestichodové menu ze sezónně dostupných surovin snoubené s víny, nově i speciální Raw vegetariánské šestichodové menu pro letní období.
Více na www.lanterna.cz
Cestování
Les dětem prospívá víc, než jste možná tušili
Čím to je, že se po procházce lesem cítíme tak dobře? Může za to hlavně ionizovaný vzduch a také fytoncidy – „rostlinná antibiotika“. Les nás dokáže zklidnit i nabít energií. Zároveň poslouží jako jedna velká přírodní herna a tělocvična. Proto čím častěji sem s dětmi vyrazíme, tím víc uděláme pro jejich (i své) zdraví.
„Vůbec se nedivím, že Japonci už v 80. letech začlenili doporučení podnikat výlety do lesa do oficiálních preventivních opatření v rámci zdravého životního stylu. To, co oni nazývají Šinrin-joku (koupání v lese), provozujeme s našimi dětmi vlastně od jejich narození. Máme výhodu, že do lesa je to od nás jen pár kroků, takže jsme tam prakticky denně. Naše děti les milují, stejně jako my. Nejen proto, že tu můžeme dýchat čistý vzduch prosycený vonnými silicemi, ale pro všechny je les hlavně nevyčerpatelným zdrojem dobrodružství a zábavy,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.
Víc energie a lepší imunita
Spolu s pobytem u moře, v horách nebo v blízkosti vodopádu je les místem, kde dýcháme ionizovaný vzduch, který vzniká reakcí kyslíku s vodními párami. Ten je považovaný za významný zdroj energie pro lidský organismus a má vliv na naši výkonnost, spánek, paměť a koncentraci. V lese na nás působí i fytoncidy – tzv. rostlinná antibiotika, jimiž se stromy brání proti škůdcům. Pouhé dvě hodiny strávené v lese tak podle odborníků posilují imunitní systém, dodávají nám energii, odbourávají úzkost a snižují stres. V Japonsku v roce 1982 dokonce zařadili tzv. Šinrin-joku, tedy cílený pobyt v lese a jeho vnímání všemi smysly, jako jedno z preventivních opatření, které mělo podpořit zdravější životní styl obyvatelstva.
Jistější chůze v terénu
Les je významný pro lidské zdraví a dá se také využít jako skvělá herna a tělocvična. Děti se tu naučí běhat po nerovném terénu, „chytře“ padat, házet a chytat šišky, přeskakovat pařezy, cvičí se v postřehu, zdokonalují si rovnováhu při chození po padlých kmenech stromů i prostorovou orientaci. „Ono to všechno vypadá jako samozřejmost, ale dnešním dětem vyrůstajícím v městě a pohybujícím se po betonových chodnících dělá často velký problém právě chůze po nerovném terénu. Hlavně předškolní městské děti nezvládají terén s kořeny a kamením, neustále zakopávají a padají,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová, která v Baby Clubu Juklík pořádá kromě plaveckých kurzů pro děti každého věku i další aktivity, jejichž součástí je především zdravý pohyb.
Lesní škola
„Nejen v lese, ale kdekoli v přírodě se děti také učí vnímat prostředí, kde se pohybují, a zjišťovat, jak na ně působí. Poznávají tak vlastní tělo a jeho potřeby. Stokrát jim můžete doma říkat – když ti bude zima, vezmi si čepici … Musí se o tom přesvědčit na vlastní kůži, zjistit, co to je zpotit se nebo promoknout, a naučit se podle toho chovat,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, podle níž je les pro děti i výborným prostředím pro výuku. „Většinou se vracíme z lesa s nějakým netradičním listem, plodem nebo houbou, jejichž původ pak děti hledají v atlasech nebo na internetu. Při našich výletech si povídáme o životě zvířat i rostlin, ale řešíme i úplně obyčejná témata běžného života. Jsem přesvědčená, že takhle společně a aktivně strávené chvilky jsou tím nejlepším, co můžeme jako rodiče dětem dát,“ dodává na závěr Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
-
Cestování7 roky ago
Průvodce: Ráj na zemi? Najdete ho na ostrově La Digue na Seychelách!
-
K ranní kávě9 roky ago
Sledujte přistávací dráhu na letišti v Ruzyni ON-LINE! Návod najdete uvnitř.
-
Cestování7 roky ago
16 skutečně zajímavých faktů o buddhismu. Tohle vás bude zajímat!
-
Návody7 roky ago
Nejlepší velikonoční beránek? Rady od profesionální valašské cukrářky.
-
Auto/moto9 roky ago
Návod: Jak snížit spotřebu benzínu u auta? Není to jen o plynulé jízdě.
-
K ranní kávě5 roky ago
Hledáte originální dárek? Vsaďte na perlové šampaňské Magic Royal Wine.
-
Novinky6 roky ago
Recept: Jak správně připravit lahodné francouzské makronky?
-
Auto/moto8 roky ago
Video: Co ukáže tachometr u vozidla, když najedete 1 milion kilometrů?