V roce 2013 začala firma CoffeeRacer (jako jedna z prvních v České republice) prodávat a distribuovat cascaru – sušenou dužninu kávové třešně (plod kávovníku). Cascara se připravuje stejným způsobem jako čaj – slupky zalijete vroucí vodou a necháte pár minut louhovat. A právě zde se začíná celá věc značně komplikovat. Podle norem Evropské unie jsou kávou pouze kávová zrna (a obal) a čajem pak ostatní části rostliny.

Co se ale stane, pokud z tohoto obalu kávových zrn (cascary) uděláme čaj? Pragmaticky smýšlející člověk by se nad touto otázkou snad ani nepozastavil, jednoduše by totiž rozhodl, že cascara je něco mezi čajem a kávou a šel by životem dál. Bohužel Evropská unie není pragmaticky smýšlející a co není na papíře, to neexistuje, proto nemůžete mít potravinu, která je napůl něčím a napůl něčím jiným – v našem případě napůl čajem a napůl kávou. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto, že Evropané si cascaru nemohou dopřát ve stejnou dobu, kdy se těší značné popularitě ve Spojených státech a jižní Americe. V Německu je pak
situace ještě komičtější. V Berlíně cascaru normálně prodávají a servírují, ale ve stejnou dobu je v Norimberku plošný zákaz jejího prodeje.

Výsledek obrázku pro cascara

Na Slovensku pak zákaz zatím lidé plošně ignorují. Čaj (v Evropské unii cascaře čaj říkat nesmíme) z cascary se pije už po tisíciletí. Pochází z Etiopie a Jemenu, kde se cascara začala zpracovávat jako vedlejší produkt při výrobě kávy. Je plná antioxidantů, silně aromatická s nasládlou chutí. V létě se pak podává jako skvělý osvěžující nápoj. Ptáte se tedy, kdy si budete moci cascaru na území Evropské unie koupit a ochutnat? Musím Vás zklamat. Na tuto otázku zatím neexistuje jednoduchá odpověď. Nejdříve si budeme muset počkat, dokud Evropská unie nevyhodnotí testy „bezpečnosti“ cascary a neupraví svou legislativu, která pak umožní její opětovný prodej – tento proces může trvat i několik let. Do té doby můžete zkusit ochutnat jedinečnou čerstvě praženou kávu od této firmy. Více informací a jejich sortiment si můžete prohlédnout na www.coffeeracer.cz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.