V roce 2013 začala firma CoffeeRacer (jako jedna z prvních v České republice) prodávat a distribuovat cascaru – sušenou dužninu kávové třešně (plod kávovníku). Cascara se připravuje stejným způsobem jako čaj – slupky zalijete vroucí vodou a necháte pár minut louhovat. A právě zde se začíná celá věc značně komplikovat. Podle norem Evropské unie jsou kávou pouze kávová zrna (a obal) a čajem pak ostatní části rostliny.

Co se ale stane, pokud z tohoto obalu kávových zrn (cascary) uděláme čaj? Pragmaticky smýšlející člověk by se nad touto otázkou snad ani nepozastavil, jednoduše by totiž rozhodl, že cascara je něco mezi čajem a kávou a šel by životem dál. Bohužel Evropská unie není pragmaticky smýšlející a co není na papíře, to neexistuje, proto nemůžete mít potravinu, která je napůl něčím a napůl něčím jiným – v našem případě napůl čajem a napůl kávou. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto, že Evropané si cascaru nemohou dopřát ve stejnou dobu, kdy se těší značné popularitě ve Spojených státech a jižní Americe. V Německu je pak
situace ještě komičtější. V Berlíně cascaru normálně prodávají a servírují, ale ve stejnou dobu je v Norimberku plošný zákaz jejího prodeje.

Výsledek obrázku pro cascara

Na Slovensku pak zákaz zatím lidé plošně ignorují. Čaj (v Evropské unii cascaře čaj říkat nesmíme) z cascary se pije už po tisíciletí. Pochází z Etiopie a Jemenu, kde se cascara začala zpracovávat jako vedlejší produkt při výrobě kávy. Je plná antioxidantů, silně aromatická s nasládlou chutí. V létě se pak podává jako skvělý osvěžující nápoj. Ptáte se tedy, kdy si budete moci cascaru na území Evropské unie koupit a ochutnat? Musím Vás zklamat. Na tuto otázku zatím neexistuje jednoduchá odpověď. Nejdříve si budeme muset počkat, dokud Evropská unie nevyhodnotí testy „bezpečnosti“ cascary a neupraví svou legislativu, která pak umožní její opětovný prodej – tento proces může trvat i několik let. Do té doby můžete zkusit ochutnat jedinečnou čerstvě praženou kávu od této firmy. Více informací a jejich sortiment si můžete prohlédnout na www.coffeeracer.cz.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.