Connect with us

Cestování

Stále více Čechů se považuje za digitální nomády. Láká je spojení práce a cestování.

Published

on

Týden v Barceloně, měsíc v Bangkoku a pak čtrnáct dní v Brně. Tak vypadá život takzvaných digitálních nomádů, kteří se rozhodli cestovat po světě, a přitom neopustit svoji práci. Vykonávají ji na dálku z nejrůznějších koutů světa prostřednictvím internetu. A jejich počet stále stoupá.

Podle průzkumu MBO Partners s názvem Digital Nomadism: A Rising Trend se za digitální nomády považuje zhruba 4,8 milionu Američanů. Práce spojená s cestováním je ale populární i u nás. Už šest let kočovným způsobem života žije například spoluautor webu a cestovatelského průvodce Matouš Vinš. „Lákala mě svoboda žít kdekoliv. Baví mě pomalé cestování, možnost zůstat na jednom místě delší dobu, najít si kamarády i mezi místními a poznat kulturu trochu víc do hloubky. K tomu je práce na dálku ideální, stačí mi jen funkční internet, což dnes ve velké části světa není problém,“ popsal důvody, které ho k nomádství vedly.

Výsledek obrázku pro traveling

To, že dostupnost internetového připojení výrazně ulehčila možnosti pracovat z jakéhokoliv místa na světě, potvrzuje i marketingový ředitel společnosti netbox, která poskytuje připojení k internetu, Lukáš Pazourek. „Přístup k internetu má dnes asi 4,3 miliardy lidí po celém světě. To je víc než polovina populace. K internetu je možné se připojit téměř všude. Připojení od netboxu navíc nabízí upload stejně rychlý jako download. To digitální nomádi nepochybně ocení, protože mohou rychle odeslat data, která potřebují, a pak jít poznávat krásy města,“ uvedl Pazourek.

Digitální nomádi si tak mohou pro práci vybrat kterékoliv místo na světě, „Mně se nejlépe pracuje z thajského Chiang Mai, kde se mi daří držet skvělou pracovní morálku, ale zároveň trávit spoustu času s blízkými přáteli, potkávat nové zajímavé lidi a objevovat na motorce zapadlé kouty thajských hor. Skvělý byl i vietnamský Da Nang či portugalské Porto, rád se vracím do Berlína a Holandska. Letošní zimu plánuji pořádně otestovat subsaharskou Afriku,“ vyjmenoval Vinš.

Autor webu digitalninomadstvi.cz Martin Rosulek si zase pochvaluje práci v Chiang Mai na severu Thajska. „Je to skvělé město pro svoji obrovskou komunitu digitálních nomádů z celého světa. Člověk se tam snadno seznámí a současně může uzpůsobit práci pro maximální výkon. Prostředí je navíc stále exotické a letenka dolů na jih Thajska na pláže není tak drahá,“ vyzdvihl Rosulek. Jeho oblíbeným pracovním místem je i jihoamerické Peru. „V souvislosti s digitálními nomády se o něm moc nemluví, ale musím říct, že kombinace prostředí a infrastruktury, respektive zázemí pro pracující nomády, tam je na velmi pěkné úrovni,“ domnívá se.

Výsledek obrázku pro traveling

Digitálními nomády se nejčastěji stávají IT specialisté nebo marketéři. Jsou mezi sebou navíc v čilém kontaktu prostřednictvím internetových diskuzních fór. Mnozí se pak také vypraví na společnou cestu. „Loni v listopadu jsem s nomády plula z Barcelony do brazilského Recife. Byla to dosud největší a nejzajímavější konference, jaké jsem se účastnila. Desítky přednášek, workshopů i komornějších setkání. A to celé se odehrávalo na čtvrtkilometrové lodi, na které se nás sešlo 492, a to dokonce z 51 zemí celého světa,“ řekla marketingová specialistka Eva Kneblová.
Na plavbě tak Kneblová poznala řadu zajímavých lidí a načerpala mnoho zkušeností. „Na konci mi bylo až líto, že jsem měla už koupenou letenku zpátky do Evropy a domluvené schůzky, samotná plavba byla totiž jen začátek. Velká část kolegů se poté přesunula o kousek dál, kde v domku na pláži pracovali na velkém webovém projektu, jiní se sice na chvíli odpojili, ale pak spolu trávili třeba konec roku v Riu. Nomádi fungují především jako velká komunita, vzájemně si zprostředkovávají práci nebo využívají svých služeb typu pronájem ubytování nebo výuka jazyků,“ dodala s tím, že i ona by v budoucnu ráda pracovala více mimo kancelář, když to povaha její práce umožňuje.

Práce z kavárny v Thajsku nebo taverny v Řecku už ale není vyhrazená jen pro lidi, kteří jsou na volné noze. Firmy stále častěji umožňují svým zaměstnancům alespoň na čas vycestovat do zahraničí a práci si vzít s sebou. „Pokud tomu nebrání technické nebo praktické důvody, jsem jednoznačně pro, aby firmy poskytly svým zaměstnancům možnost si digitální nomádství na nějaký čas minimálně vyzkoušet,“ myslí si HR ředitelka reklamní agentury Ogilvy Žaneta Lohrová Jedličková.

Podle Vinše se digitálním nomádem může alespoň na pár měsíců stát kdokoliv. „Dlouhodobě to není pro každého, většina lidí potřebuje mít fyzický domov a pevné zázemí. Na cesty v rámci několika týdnů či měsíců v roce ale může vyrazit každý, komu to práce umožní. V dnešním světě je to velmi jednoduché,“ domnívá se cestovatel. Sám přitom klasický domov nemá. „Vlastním tak málo věcí, že zázemí nepotřebuji. Pár věcí nechávám v ČR u rodičů či kamarádů, jde ale o věci, bez kterých se obejdu,“ řekl Vinš.

Podobný názor má i Rosulek. „Digitální nomádství je v řadě případů velmi specifické a vyžaduje od člověka ústupky ze své zóny pohodlí. Někdy to může být neustále jiná postel, jiné suroviny na vaření, jiné denní jídlo. Někomu vadí i neustále řešení vízových povinností, koupě letenek a přesunů z místa na místo,“ vyjmenoval, s čím se musí digitální nomádi vypořádat. S přítelkyní má malé zázemí v Praze, odkud vyráží na kratší nebo delší cesty. „Je fajn se mít kam vrátit. Každopádně zůstat na jednom místě prostě nyní nevydržím a potřebuji jak mozek, tak tělo bombardovat novými vjemy. Ve chvíli, kdy máme práci, kterou můžeme dělat téměř odkudkoli, proč strávit roky na jednom místě, když je naše planeta tak velká? Digitální nomádství mi umožňuje žít pestřejší život a já jsem za to nesmírně vděčný. Žijeme ve skvělé době,“ uzavřel Rosulek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

Kam na dovolenou? Nechte se hýčkat v srdci beskydské přírody

Published

on

Hledáte klidné místo, kde byste se schovali před shonem a užili si chvíle pohody na čerstvém vzduchu, relaxaci ve špičkovém wellness, prvotřídní gastronomii i pestré sportovní aktivity pod širým nebem? Objevte Valašsko, které vás nadchne přírodou nedotčenou civilizací a poklidnou atmosférou.

Po velké pauze otevírají hotely dveře svým hostům a řada z nich hlásí, že termíny dovolených se jim už plní. Tak je tomu například v oblíbeném horském Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, který na tuto vytouženou dobu připravil spoustu novinek, jež hosty rozhodně potěší. „Ani v době koronavirové epidemie, kdy jsme byli zavření, jsme nezaháleli a pustili jsme se například do dlouho plánované výstavby venkovní terasy. Vymýšleli jsme také, jak ještě víc zvýšit komfort hostů, a připravili řadu novinek v nabídce gastronomických služeb i doprovodných programů,“ říká Martina Žáčková, PR manažerka Spa Hotelu Lanterna.

Novinkou je například změna v nabídce večeří, které byly dosud bufetové, ale od léta budou částečně servírované, aby si hosté užili ještě větší pohodlí. Vedle obvyklé snídaně a večeře zahrnují zdejší letní pobyty navíc ještě další novinku – tzv. podvečerní Aperitivo Moment v duchu čaje o páté se sklenkou vína, šálkem kávy a drobným pohoštěním od nového šéfkuchaře Tomáše Kunovského. Ten působil v uplynulých 15 letech v předních skotských hotelech pro aristokraty a zaměřoval se zde na cukrařinu. Své zkušenosti promítl i do nové nabídky Lanterny, takže i milovníci sladkého se mohou těšit na neotřelé kombinace chutí a mistrovské cukrářské kousky.

Výlety za svítáním, ranní jóga i táboráky s kytarou

„V ceně pobytu u nás je i relaxační masáž, neomezený vstup do hotelového L-Spa i blízkého Wellness Horal s termálními bazény a saunovými rituály, lekce golfu, piknik v přírodě nebo pestrá nabídka aktivit, na jejíž přípravě jsme si dali velmi záležet. Na letošní prázdniny chystáme pro hosty pravidelné ranní lekce jógy na nových venkovních teráskách, aquafitness, výlety za ranním svítáním nebo vycházky s holemi na nordic walking nebo výlety na piknik k místnímu Jezeru, s nímž je spjatá i pověst o dracích od Karla Jaromíra Erbena. Chystáme podvečery s cimbálem nebo pravé letní táboráky za doprovodu hry na kytaru. Nadšenci do vaření se pak mohou zúčastnit našich oblíbených kurzů pečení valašských frgálů, které pořádáme už léta, a za nimiž přijíždějí lidé z celé republiky,“ vyjmenovává chystané novinky Martina Žáčková.

Okolí Velkých Karlovic je navíc doslova protkáno turistickými trasami a v hotelu vám zdarma půjčí hole na nordic walking. Anebo můžete vyrazit na kole po místních kopcích i pohodlné cyklostezce Bečva. Kousek od hotelu je k dispozici půjčovna elektrokol, která před letní sezonou rozšířila svůj vozový park. Stejně dobře se ale dá jen tak odpočívat, toulat se krajinou a kochat se krásou lesů, luk se stády oveček a typickými valašskými chaloupkami.

Snídaně do postele a večeře v zážitkové restauraci

Pokud si chcete dopřát skutečnou romantiku, ubytujte se v apartmánech Suite Spa hotelu Lanterna, kde vám dopřejí snídani až do postele, a večer si dáte šampaňské ve vlastní vířivce či u hořícího krbu. Do hotelového L-spa pak můžete sjet výtahem jen v županu a užívat si poklidnou atmosféru čtyřhvězdičkového hotelu.

Ten ovšem uspokojí i skutečně náročné gurmány. V zážitkové restauraci Vyhlídka, která je součástí Spa hotelu Lanterna, se vysoká gastronomie snoubí s perfektním servisem a mistrovskými díly kuchařského týmu, proto si tady jídlo vychutnáte skutečně všemi smysly. Restaurace je výjimečná i citlivě designovým interiérem a krásným výhledem do krajiny. Při stolování pak hraje důležitou roli nejen kombinace čerstvých surovin a skladba pokrmu, ale také způsob jeho prezentace na talíři, požitek ze způsobu servírování a v neposlední řadě vůně i vybraná chuť nabízeného jídla. Dokonalý zážitek pak umocňuje degustace vín za asistence sommeliera, který svým doporučením dotváří celkový dojem z pokrmu.

Více informací najdete na www.lanterna.cz

Continue Reading

Cestování

Beskydy jsou pro severskou chůzi ideální místo

Published

on

Nordic walking je nejen oblíbenou aktivitou sportovců a turistů, ale představuje hlavně příjemný a dostupný prostředek pro každého, kdo si chce zlepšit fyzickou kondici nebo shodit pár nadbytečných kil. Možnost půjčit si zdarma hole a vyrazit s instruktorem na výlet po CHKO Beskydy si pochvalují i hosté hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

„Stejně jako spousta jiných zajímavých věcí, i nordic walking vznikl vlastně náhodou. Když se měl 5. ledna v roce 1988 konat v Helsinkách závod na běžkách, příroda zklamala – nenapadl sníh, a tak hrozilo, že se závod zruší. Jenže právě tehdy napadlo organizátory náhradní řešení, které se později ukázalo jako geniální nápad,“ přibližuje počátky populární severské chůze Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Závodníci tehdy vyrazili na trasu bez lyží, pouze s hůlkami, a nový sport byl na světě. Disciplína, které se také přezdívá „severská chůze“, se rychle rozšířila z rodného Finska po celé Skandinávii a odtud dále do Evropy.

Také v Resortu Valachy patří nordic walking k oblíbeným sportovním aktivitám. „Naši hosté rádi využívají možnosti půjčit si v hotelu zdarma hole na NW nebo se rovnou zúčastnit organizovaných vycházek se zkušeným instruktorem. Jistě k tomu přispívá i nádherné prostředí CHKO Beskydy s turistickými okruhy, které jsme speciálně pro nordic walking vyznačili a jsou pro tuto nenáročnou a přitom velmi příjemnou a zdraví prospěšnou sportovní disciplínu ideální,“ dodává Martina Žáčková.

Kudy z nudy - Beskydy a Valašsko

Nordic walkingu fandí i lékaři

Pro lyžaře, stejně jako pro řadu dalších sportovců, se stal nordic walking postupem času nezbytnou součástí letního tréninku – s jeho pomocí se procvičují svalové partie, které jsou právě pro běh na lyžích důležité. Ovšem největší zásluhy má tento sport za své rozšíření a působení na laickou veřejnost. Díky severské chůzi se totiž začali věnovat turistice a pohybu i lidé, které by jinak samotná chůze nebavila. S hůlkami jsou i procházky zábavnější, zvláště když se vyrazí s partou podobně naladěných přátel. Navíc neexistují téměř žádná omezení, nordic walking lze doporučit i lidem s nadváhou nebo seniorům, pro které je severská chůze velmi šetrná a přitom efektivní – posiluje se při ní srdce i komplexně celý pohybový aparát. Také proto lékaři doporučují tuto aktivitu například lidem s osteoporózou nebo artrózou, v rámci rehabilitace u řady onemocnění pohybového systému nebo poúrazových stavů a například i po operacích srdce. Oproti běžné chůzi se dá navíc při nordic walkingu spálit o 20

% více kalorií (za hodinu až 400 kalorií) a tělo se díky tomu naučí lépe hospodařit s cholesterolem.

Nepodceňte správnou techniku chůze

Pozitivních zdravotních účinků má nordic walking ještě mnohem více – umožňuje aktivně zapojit a posílit 90 % svalů celého těla, pomáhá zlepšit pohyblivost páteře, a tak uvolnit napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů, přispívá ke správnému držení těla, posiluje oběhový systém a dýchací ústrojí, zlepšuje koordinaci pohybů i metabolismus. Hole snižují zátěž kladenou na klouby a zajišťují lepší stabilitu. To vše ale platí jen za předpokladu, že se s holemi naučíme chodit správně. „Základem je efektivní koordinace nohou a paží, kdy se střídá pravá ruka s levou nohou a naopak. Všemu napomáhá správný odraz pomocí holí. Proto doporučuji využít příležitosti, kdy je možné naučit se správné technice chůze od zkušeného instruktora. Ostatně kdy jindy se nabízí lepší možnost vyzkoušet si nordic walking, než třeba v rámci relaxačního pobytu nebo dovolené, kde vám hole přímo na místě ochotně a zdarma zapůjčí? Navíc – podle zkušeností našich hostů patří nordic walking v CHKO Beskydy, i díky atraktivním výhledům na turistických trasách, k těm nejatraktivnějším v celé republice,“ říká Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Kontakt Spa hotelu Lanterna | Valachy.cz/lanterna

Hotel Lanterna: Vše pro milovníky wellness, dobrého jídla i pití a života vůbec

Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích se stal synonymem pro dokonalou relaxaci uprostřed krásné beskydské přírody. Nabízí wellness s termálními bazény, kardio fitness a saunové rituály, hosté si mohou dopřát exotické masáže a poznávat krásy Valašska.

Velkým lákadlem pro všechny milovníky dobrého jídla je i zážitková restaurace Vyhlídka, kde kuchařský tým pod vedením kreativního šéfkuchaře Pavla Václavíka připravuje každé dva měsíce jiné šestichodové menu ze sezónně dostupných surovin snoubené s víny, nově i speciální Raw vegetariánské šestichodové menu pro letní období.

Více na www.lanterna.cz

Continue Reading

Cestování

Les dětem prospívá víc, než jste možná tušili

Published

on

Čím to je, že se po procházce lesem cítíme tak dobře? Může za to hlavně ionizovaný vzduch a také fytoncidy – „rostlinná antibiotika“. Les nás dokáže zklidnit i nabít energií. Zároveň poslouží jako jedna velká přírodní herna a tělocvična. Proto čím častěji sem s dětmi vyrazíme, tím víc uděláme pro jejich (i své) zdraví.

„Vůbec se nedivím, že Japonci už v 80. letech začlenili doporučení podnikat výlety do lesa do oficiálních preventivních opatření v rámci zdravého životního stylu. To, co oni nazývají Šinrin-joku (koupání v lese), provozujeme s našimi dětmi vlastně od jejich narození. Máme výhodu, že do lesa je to od nás jen pár kroků, takže jsme tam prakticky denně. Naše děti les milují, stejně jako my. Nejen proto, že tu můžeme dýchat čistý vzduch prosycený vonnými silicemi, ale pro všechny je les hlavně nevyčerpatelným zdrojem dobrodružství a zábavy,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.

Příroda - Greenpeace Česká republika

Víc energie a lepší imunita
Spolu s pobytem u moře, v horách nebo v blízkosti vodopádu je les místem, kde dýcháme ionizovaný vzduch, který vzniká reakcí kyslíku s vodními párami. Ten je považovaný za významný zdroj energie pro lidský organismus a má vliv na naši výkonnost, spánek, paměť a koncentraci. V lese na nás působí i fytoncidy – tzv. rostlinná antibiotika, jimiž se stromy brání proti škůdcům. Pouhé dvě hodiny strávené v lese tak podle odborníků posilují imunitní systém, dodávají nám energii, odbourávají úzkost a snižují stres. V Japonsku v roce 1982 dokonce zařadili tzv. Šinrin-joku, tedy cílený pobyt v lese a jeho vnímání všemi smysly, jako jedno z preventivních opatření, které mělo podpořit zdravější životní styl obyvatelstva.

Jistější chůze v terénu
Les je významný pro lidské zdraví a dá se také využít jako skvělá herna a tělocvična. Děti se tu naučí běhat po nerovném terénu, „chytře“ padat, házet a chytat šišky, přeskakovat pařezy, cvičí se v postřehu, zdokonalují si rovnováhu při chození po padlých kmenech stromů i prostorovou orientaci. „Ono to všechno vypadá jako samozřejmost, ale dnešním dětem vyrůstajícím v městě a pohybujícím se po betonových chodnících dělá často velký problém právě chůze po nerovném terénu. Hlavně předškolní městské děti nezvládají terén s kořeny a kamením, neustále zakopávají a padají,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová, která v Baby Clubu Juklík pořádá kromě plaveckých kurzů pro děti každého věku i další aktivity, jejichž součástí je především zdravý pohyb.

CHKO Blanský les | Jižní Čechy

Lesní škola
„Nejen v lese, ale kdekoli v přírodě se děti také učí vnímat prostředí, kde se pohybují, a zjišťovat, jak na ně působí. Poznávají tak vlastní tělo a jeho potřeby. Stokrát jim můžete doma říkat – když ti bude zima, vezmi si čepici … Musí se o tom přesvědčit na vlastní kůži, zjistit, co to je zpotit se nebo promoknout, a naučit se podle toho chovat,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, podle níž je les pro děti i výborným prostředím pro výuku. „Většinou se vracíme z lesa s nějakým netradičním listem, plodem nebo houbou, jejichž původ pak děti hledají v atlasech nebo na internetu. Při našich výletech si povídáme o životě zvířat i rostlin, ale řešíme i úplně obyčejná témata běžného života. Jsem přesvědčená, že takhle společně a aktivně strávené chvilky jsou tím nejlepším, co můžeme jako rodiče dětem dát,“ dodává na závěr Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Continue Reading

Sledujte nás

Vhodný tarif pro studenta? Mrkněte se na nabídku.

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.