Novinky
8 tipů, jak probudit v dětech lásku k lyžování.
Mnoho rodičů, kteří jsou sami aktivní lyžaři, je zklamaných, že dítě jejich nadšení z lyžování nesdílí. Důvodů může být celá řada. Zjišťovali jsme u odborníků, jaké postupy a finty na děti platí, a co udělat pro to, aby si „jízdu na prkýnkách“ hned odmalička zamilovaly.
Začít ve správném věku
„Pro začátek lyžařské výuky je ideální věk pěti let. Ale často začínají lyžovat už tříleté děti. Je to velmi individuální a záleží přitom na mnoha okolnostech. Mladší děti totiž často nemají dostatečnou pohybovou koordinaci a jejich kostra není natolik vyvinutá, aby dokázala bez potíží odolávat tlaku na kyčle, kolena a kotníky,“ říká Sabina Kmecová, instruktorka lyžování a majitelka boutique hotelu Nebespán v Kašperských Horách, která mnoho let pořádá úspěšnou lyžařskou školku pro děti. Připomíná, že velmi důležitý je i mentální, emocionální a sociální vývoj dítěte. Nejlepšími adepty na lyžování jsou podle jejích zkušeností děti, které jsou zvyklé na kolektiv a na venkovní pohybové aktivity i za chladnějšího počasí. Výhodou také je, pokud už zvládají jízdu na kole či koloběžce a dokážou udržet rovnováhu.
Zaujmout a nadchnout
Ať už máte v úmyslu koupit dětem novou lyžařskou výbavu, nebo chcete zamířit do půjčovny, vezměte je určitě s sebou (pokud nejde v případě lyží o dárek a překvapení) a dejte jim dostatečně najevo, že se jedná o důležitou událost. Zdůrazněte přitom, jak se těšíte, že budou konečně lyžovat s vámi, a kde všude si jízdu společně vyzkoušíte. Při výběru si určitě nechte poradit od odborníků, ale dejte i na názor budoucích lyžařů – které barvě nebo vzoru dávají přednost. A rovnou s lyžemi, botami a vázáním pořiďte i helmu, případně chránič páteře.
Vybrat správnou velikost lyží
„Lidé často chybují v tom, že dětem koupí zbytečně dlouhé lyže, které se jim pak špatně ovládají. Jednoduché pravidlo říká, že délka dětských lyží by měla být o 10 až 20 centimetrů kratší, než je výška postavy. Ovšem u nejmladších dětí (cca tříletých), které budou lyžovat poprvé, může být tento rozdíl i 30 cm. Pokud tedy váháte, zda začínajícímu lyžaři, který měří 120 cm, vybrat lyže s délkou 110 cm nebo 100 cm, volte raději ty kratší,” říká Karel Studnička ze specializované prodejny lyžařského vybavení Ski a Bike Centrum Radotín. Právě tady můžou rodiče veškeré lyžařské vybavení pro děti nakoupit, anebo výhodně půjčit s tím, že když například dětem uprostřed zimní sezony vyroste noha, ochotně a zdarma jim zde věci vymění za větší.
Zvolit bezpečné a funkční oblečení
Při prvních krůčcích na lyžích hraje velkou roli i oblečení, které má dítě na sobě. Pokud se bude v bundě potit nebo mu bude zima, nemůžeme se divit, že bude chtít s lyžováním brzy skončit. „Lyžařské oblečení musí být pohodlné, nepromokavé, odolné proti větru a také prodyšné. Nezapomeňte na funkční prádlo a vhodné termo ponožky nebo punčocháče. Mezi nepostradatelné doplňky patří určitě teplé a nepromokavé rukavice, tenká čepice pod helmu a nákrčník. Z hlediska bezpečnosti se už vůbec nedoporučuje dávat dětem dlouhé šály nebo kdysi módní „šaškovské“ čepice, u nichž hrozilo, že se můžou zamotat do šňůr vleku,“ připomíná Petra Tichá, odbornice na technické oblékání dětí z portálu www.skibi.cz, a připomíná i vhodnost reflexních prvků, které jsou důležité hlavně za snížené viditelnosti a přispívají k bezpečnému pohybu dětí v terénu.
Jít dětem příkladem
Vázání zacvaklo a malý lyžař stojí poprvé na sněhu. Jak začít? „Určitě bez hůlek – ty jsou zpočátku spíš na obtíž. Také se vyhněte dlouhému vysvětlování, které děti stejně nebaví, a jděte mu příkladem. Dítě se vždy nejlépe učí názornou ukázkou. Vhodné je i trochu změnit slovník – dítě se totiž při lyžování soustředí na nový pohyb a nedokáže zpracovat pokyny, jako je „doleva, doprava…“ Proto je mnohem lepší, když mu nejprve v klidu vysvětlíte, jaké pojmy budete používat. Například: pak zatočíme k lesu, pojedeme k lanovce atd.,“ přidává své prověřené tipy Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, která je sama maminkou čtyř, už zkušených, lyžařů. Zároveň ale doporučuje: „Když dítě začne odmlouvat a prohlašovat, že už ho lyžování nebaví, nenuťte ho, přerušte výuku a běžte na teplý čaj, vezměte sáňky nebo třeba společně postavte sněhuláka. Když si odpočine a odreaguje se, rádo se na lyže zase vrátí.“
Dobře namazat
Většina dětí se rychle naučí jezdit na vleku – pro začátek jsou samozřejmě nejlepší malé dětské vleky na pozvolném kopečku, které jezdí pomaleji než ty pro dospělé. Výborné jsou i běžky, na nichž si děti během krátké doby osvojí skluz i předozadní rovnováhu, která je velmi důležitá pro to, aby se pak při sjezdu nezakláněly. Samozřejmě se nepředpokládá, že s vámi hned vyrazí na běžkách na túru, ale určitě si můžou nějaký mírný kopeček vyšlapat a pak samy sjet. A mějte na paměti, že lyže musí i jim po sněhu dobře klouzat. Zoxidovaná a drhnoucí skluznice nepřidá na náladě a motivaci dospělým, natož dětem…
A jak běžky vybírat? „Měly by být asi o 5 až 10 cm delší, než je výška postavy (u větších dětí o 15-20 cm). Ohlídejte si také systém vázání, aby byl kompatibilní s botou, protože existují dva typy. Nejvhodnější postup je vybrat dětem nejprve boty (zateplené, nepromokavé a ne větší, než je skutečná velikost nohy), a podle nich pak vázání,“ doporučuje Karel Studnička ze Ski a Bike Centrum Radotín.
Využít lyžařskou školu
Pokud jste zdatní lyžaři, určitě zkusíte učit děti nejprve sami. Jak se ale instruktoři i rodiče shodují, nejlepší je kombinace domácí výuky a té odborné v lyžařské škole. Ta by se měla nacházet někde mimo hlavní provoz lyžařského areálu, ale v dohledné vzdálenosti. Pro jakýkoliv případ (toaleta, chladné počasí…) by měla být poblíž restaurace, chata nebo vytápěná „klubovna“. Mezi dnes standardní vybavení školiček patří provazový vlek, pohyblivý pás a barevné pomůcky (obrázky, slalomové tyče, podjížděcí branky, barevné kostky, kruhy, ale i pytle či hranoly na sezení a odpočinek).
Samozřejmě nejdůležitější je samotný instruktor, jemuž svého potomka svěříte. „Měl by působit mile, představit se vám i dítěti, umět s ním navázat kontakt. Měl by také zkontrolovat lyžařskou výzbroj i to, zda je dítě dostatečně oblečené. Rodičům by měl podat informace o výuce, vyžádat si na ně telefonní spojení a domluvit si místo převzetí dítěte po skončení výuky,“ dodává Sabina Kmecová z Nebespánu.
Zvolit vhodnou dobu
Zvláště u menších dětí je nutné plánovat lekce s ohledem na jejich denní režim. „Určitě není rozumné domluvit si výuku na dobu, kdy je dítě zvyklé chodit spát, nebo by mohlo mít hlad. Začátky lyžování jsou pro dítě vysilující, takže by na ně mělo přijít v dobré fyzické i psychické pohodě. U malých dětí doporučuji maximálně hodinu výuky denně, ale několik dnů po sobě, u větších dětí to již mohou být dvě i čtyři hodiny, například s přestávkou na oběd. Pro zvládnutí základů lyžování se doporučuje dodržet čtyři až osm hodinových lekcí,“ dodává Jiří Nakládal, zkušený instruktor lyžařské školy Sunski s pobočkou ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích.
IT Tech
Američan ukázal největší Xbox na světě a dostal se do Guinessovy knihy rekordů
O tom, že není těžké dostat se do Guinessovy knihy rekordů se přesvědčil Americký YouTuber Michael Pick. Stačí totiž pouze přijít s originálním a výjimečným nápadem. Podařilo se mu vytvořil největší fungující Xbox Series X na světě. Pik vyrobil dřevěné pouzdro ve stylu konzole o rozměrech: 2,08 x 1,04 x 1,04 metru a hmotnosti 113,4 kg. Všechny prvky byly zvětšeny na příslušné velikosti. Vlevo nahoře je podsvícené vypínací tlačítko Xboxu, zatímco na zadní straně jsou k dispozici obří konektory.
Uvnitř pouzdra je stojánek pro skutečný Xbox. Jsou k němu připojeny všechny periferie, ale konzoli můžete zapnout pomocí tlačítka na dřevěném pouzdře. Zástupci Guinessovy knihy rekordů udělili Peakovi certifikát za vytvoření největšího světového Xboxu Series X. Neobvyklá konzole byla darována Centru pro rozvoj mládeže a dospívajících v Atlantě. Celé video si můžete prohlédnout níž pod tímto odstavcem.
Nezařazené
5 důvodů proč si pořídit elektrokolobězku Smoot EZ6
Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektrokoloběžku? Ať už třeba na dojezd do práce, občasné jízdy do školy, nebo na výlety po okolí? V poslední době o tento moderní, dopravní prostředek narůstá zájem nejen u mladší generace. Využití totiž najde opravdu kdokoliv. Navíc nabízí řadu bezpečnostních prvků, kompaktní velikost, slušnou akceleraci a celkově dobré jízdní vlastnosti, tak proč do toho nejít? Vybrat si můžete z nejrůznějších značek a modelů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale také technickými parametry. Pro kterou variantu se rozhodnout, abyste neudělali krok vedle? Poradíme vám!
Jedním z oblíbených modelů elektrokoloběžek je Smoot EZ6, který nabízí všechno, co hledáte. Svým vzhledem může připomínat světově známé modely Xiaomi Scooter (v zásadě téměř všechny dostupné koloběžky na globálním trhu vychází z tohoto designu) a to je naopak dobrá zpráva. Kromě toho ale nabízí slušný výkon motoru, bezdušové pneumatiky, nebo třeba funkci tempomatu, který se bude hodit zejména po městských stezkách.
1.Dostatečně silný motor
Vždy je důležité sledovat, jak silný motor elektrokoloběžka nabízí. Právě vybraný model Smoot EZ6 v sobě ukrývá 350 W (s maximálním výkonem až 700W), což je dostatečná hodnota, pokud si chcete užít jízdu na maximum. Díky tomu nabízí slušnou akceleraci, kdykoliv jen potřebujete zrychlit. K výrobě těchto motorů jsou používány moderní technologie, které zaručí dlouhou životnost a spolehlivou funkčnost v městském i mimo urbanistickém prostředí.
2.Baterie se slušným dojezdem
Dojezd je důležitý. Přece jenom nechceme s elektrokoloběžkou kroužit pouze na dvorku. Proto je důležité sledovat parametry baterie, zejména její kapacitu. Mnohé modely lákají na nízkou pořizovací cenu, nicméně v tomto směru disponuje slabou baterií, která nabídne dojezd 10 kilometrů, což je z logického hlediska nesmysl. Právě oblíbený model Smoot EZ6 slibuje maximální dojezd až 30 km, což je naprosto dostačující a v poměru pořizovací ceny odpovídající údaj.
3.Brzdy jsou základ. Na to nezapomeňte!
Stejně jako u dalších dopravních prostředků je důležitý spolehlivý brzdový systém. Obzvlášť pokud kličkujete po městě v provozu, platí pravidlo, že brzdy musí být v pohotovosti každou vteřinu. Některé levnější modely na tomto parametru šetří a mnohdy dopadá, že brzdy nefungují podle standardů. Naopak u modelu koloběžky Smoot EZ6 máte k dispozici jak elektronickou, tak zadní kotoučovou brzdu, která nabízí okamžitou zpětnou vazbu.
4. Buďte na silnici vidět.
V případě, že se chystáte na koloběžce jezdit ve večerních hodinách (což je při cestě z práce obvyklé), nezapomeňte na bezpečnostní (reflexní) prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Odrazky, světlo, cokoliv zvyšuje vaši šanci, že na vás ostatní účastníci provozu zareagují. Právě model EZ6 nabízí v přední části LED světlo, zadní část koloběžky pak zajišťuje brzdové světlo. Nechybí ani reflexní prvky rozmístěné po konstrukci koloběžky.
5.Proč je důležitá hmotnost koloběžky?
Elektrokoloběžka je parťák, který s vámi bude kdykoliv jen potřebujete. Nicméně tahat se s ní ze čtvrtého parta budete muset vy. To znamená, že i tady hraje podstatnou roli samotná hmotnost koloběžky a čím lehčí, tím lepší. Ideální je vybírat do 15 kilogramů, jelikož v takovém případě není náročné ji vynést až do bytu, složit do kufru auta, nebo přenášet z jednoho místa na druhé. Smoot EZ6 složíte za 3 vteřiny a navíc váží pouhých 12 kg, což je skvělá zpráva.
Pořídit ji můžete na stránkách www.smartydum.cz za výhodnou cenu, včetně bezplatného servisu a doručením až k vám domů zdarma.
Novinky
Vadí vám inzeráty bez uvedeného platu? Máme řešení
Co vadí uchazečům o zaměstnání nejvíc? No toho by se našlo, mezi favority tohoto žebříčku však nepochybně patří inzeráty bez uvedení platu. Věděli jste, že na inzerát bez platu odpoví až čtyřikrát méně uchazečů než na inzerát s uvedenou platovou hladinou? To už je celkem dost, co myslíte? Kvůli takové „maličkosti“ jako je (ne)uvedení částky, se mohou společnosti okrádat o skutečně talentované zaměstnance.
Není to trochu škoda?
Podle pracovního portálu Jobstack.it rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že se Jobstack.it soustředí primárně na „iťáky,“ tak se s tímto problémem setkává extrémně často. Právě specialisté v oboru IT mají největší sklony inzeráty, které nesplňují jejich představy, úplně ignorovat. Co by také ne? Nabídek práce mají většinou plný inbox, takže proč ztrácet čas s odpovídáním na nabídku, která se už od začátku netváří, kdo ví jak výhodně?
Začarovaný kruh nabídky a poptávky
Proč vlastně personalisté plat v inzerátech neuvádějí?
To je docela jednoduché. Prostě čekají na to, až ideálního kandidáta poznají osobně – a pak mu nabídnou v podstatě cokoliv mu na očích vidí. Problém je jen v tom, že bez uvedení platu ho zkrátka nepoznají. Plus je tady samozřejmě ještě odvrácená stránka uvádění platů. Na jednu stranu společnost sice skutečnému odborníkovi dovede nabídnout plat podle jeho představ. Jenže to nejprve musí vědět, jaké ty představy jsou. Proto se často stává, že společnost nabídne určité rozmezí finančního ohodnocení a zrovna se o pár stovek netrefí do představy svého ideálního kandidáta a ten tak neodpoví zase z toho důvodu, že v inzerátu plat byl, jenže moc nízký.
Takže co s tím?
Jobstack.it právě pro tento problém navrhl originální řešení.
Inovativní řešení věčného problému na pracovním trhu – řekněte si o peníze sami
Nelíbí se vám, že je u inzerátu místo konkrétní částky uvedeno pouze „dobré finanční ohodnocení?“ Nebo naopak potenciální zaměstnavatel uvádí částku, které se můžete jen ušklíbnout? Na Jobstack.it můžete během odpovědi na inzerát rovnou použít kolonku, která dá druhé straně vědět, jaký plat si za svou práci představujete.
Tím se rovnou vyhnete těm trochu nepříjemným chvilkám na pohovoru, stejně jako ztracenému času v případě, že se vaše požadavky pohybují úplně v jiných dimenzích, než je firma ochotná nabídnou. Tato funkce portálu Jobstack.it šetří čas všem zúčastněným stranám – a kdo ví, třeba i vám otevře naprosto nečekané příležitosti snů.
Vyzkoušejte si to na Jobstack.it.
-
Cestování7 roky ago
Průvodce: Ráj na zemi? Najdete ho na ostrově La Digue na Seychelách!
-
K ranní kávě9 roky ago
Sledujte přistávací dráhu na letišti v Ruzyni ON-LINE! Návod najdete uvnitř.
-
Cestování7 roky ago
16 skutečně zajímavých faktů o buddhismu. Tohle vás bude zajímat!
-
Návody7 roky ago
Nejlepší velikonoční beránek? Rady od profesionální valašské cukrářky.
-
Auto/moto9 roky ago
Návod: Jak snížit spotřebu benzínu u auta? Není to jen o plynulé jízdě.
-
K ranní kávě5 roky ago
Hledáte originální dárek? Vsaďte na perlové šampaňské Magic Royal Wine.
-
Novinky6 roky ago
Recept: Jak správně připravit lahodné francouzské makronky?
-
Auto/moto8 roky ago
Video: Co ukáže tachometr u vozidla, když najedete 1 milion kilometrů?