Sport
Běháte po schodech pro zdraví? Pak pozor na „nevědomou“ chůzi dolů
„Běh do schodů a jejich následné scházení nebo sbíhání jsou vítanou pohybovou aktivitou, která prospívá zdraví – například povzbuzuje krevní oběh, pomáhá odbourávat stres, zlepšuje soustředění a dodává energii. Při cvičení na schodech pak můžeme cíleně posílit i svaly, které při dnešním způsobu života často zanedbáváme, a proto bývají příčinou bolestí hlavně ramen a bederní části páteře. Důležité ale je, abychom běhali a cvičili správně, jinak trénink nesplní svůj účel a můžeme si i uškodit,“ říká Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než 30letou praxí, která k nám přivezla novou cvičební metodu FitPainFree, díky níž naučíte každý sval, aby perfektně fungoval, a tělo pracovalo tak, jak má. Tuto metodu lze dobře uplatnit i při běhání nebo cvičení na schodech.
V čem nejčastěji chybujeme?
„Špatné bývá zejména postavení chodidel, kdy držíme špičky nohou od sebe, chybné bývají i různé souhyby těla, kdy se některé svaly nezapojují a nevhodně je nahrazují jiné svaly. Důležité je také správné držení horní poloviny těla – mnoho lidí má totiž při chůzi i běhu ramena nahoře, přitom snaha je naopak tlačit ramena stále dolů a dozadu,“ upozorňuje Hana Toufarová, která ale vidí větší problém v tzv. nevědomé chůzi dolů. Lidé prý různě dupou, nehlídají si a nekorigují pohyb, a tak nadměrně namáhají klouby. „Přitom chůzi dolů ze schodů můžeme snadno využít v posílení těla – stačí dát ruce v týl, držet rovná záda, a namísto skloněné hlavy dolů si pohlídat držení špiček nohou směrem vpřed. Tímto způsobem můžeme dobře posilovat stehenní svaly, protože každým krokem vlastně brzdíme a jdeme proti gravitaci, která se nás snaží dostat ze schodu dolů,“ připomíná lektorka.
Jak na schodech cvičit?
„Na schodech můžeme nejen běhat, ale provádět i spoustu tělu velmi prospěšných cviků, ve kterých se spojuje síla, koordinace i stabilita. Cvičení na schodech je samozřejmě obtížnější než na rovině. Pokud chceme udělat krok, musíme překonat gravitaci a na jedné noze se vytáhnout o schod nebo o dva výš. Tím mnohem více posilujeme stehenní a hýžďové svaly a svaly okolo kyčelních kloubů. Zároveň je náročnější udržet stabilitu a cvik také vyžaduje lepší koordinaci,“ připomíná Hana Toufarová.
Základem metody FitPainFree je pozice „ruce v týl, ramena dolů a lopatky k sobě“. A mnoho cviků na schodech je možné cvičit právě s rukama v týl. „Současně s posilováním dolních končetin tak protáhneme prsní svaly, posílíme mezilopatkové svaly a také vzpřimovače páteře, které bývají často příčinou bolestí ramen nebo bederní páteře,“ uzavírá Hana Toufarová, která s účastnicemi svých kurzů cvičí metodu FitPainFree i na schodech.
Zdroj : www.fitpainfree.com
Pro ženy
5 cviků, díky nimž budete mít tělo jako pružinku
Jak se zbavit bolestí a mít pružné a zdravé tělo, to je podstatou populárního kurzu Tělo bez bolesti, který pod hlavičkou Školy fitness profesionálů Fisaf.cz pořádá lektorka Lucie Rychetská. Kurz můžete nyní absolvovat i online a zkušená instruktorka z něj vybírá 5 cviků, díky nimž si protáhnete celé tělo.
„Tělo bez bolesti je jeden z nejoblíbenějších kurzů, které pořádáme. Zejména v současné době, kdy lidi trápí vlivem stresu a sedavého zaměstnání bolesti zad a pohybového aparátu. Kurz pořádáme živě i online, kdy ale výuka probíhá velice interaktivně. Workshop se koná při omezeném počtu účastníků, všichni se připojí do aplikace, mají zapnuté kamery a lektorka sleduje, jak cviky provádějí,“ říká Jana Hubačová, manažerka Školy fitness profesionálů FISAF.cz.
Zkušená lektorka Lucie Rychetská na kurzu nejprve seznámí zájemce s tím, jak funguje hluboký stabilizační systém páteře, a zaměří se na jeho aktivaci pomocí mnoha cviků, které přinášejí úlevu od bolesti. Následují jemné automobilizační cviky sloužící k uvolňování kloubů a nápravě vadného držení těla. Workshop vychází z poznatků z moderní fyzioterapie a rehabilitace a je určen pro lektory skupinových forem cvičení, ale také pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti, kterým může sloužit jako inspirace i pro domácí cvičení. A tady Lucie Rychetská vybrala 5 cviků, díky nimž budete mít tělo jako pružinku:
1. Pozice krávy
„Pozice krávy je jedna z mých nejoblíbenějších pozic, i mně osobně vylepšila bedra a zařazuji ji po každém aerobním sportu. Uvolňuje proudění energie v křížové oblasti, působí pozitivně na SI skloubení (přechod mezi kostí křížovou a kyčelní) a krásně uvolňuje klouby dolních končetin. V počátcích nácviku této pozice můžete pocítit napětí – v kolenou, nohou, ramenou i rukou. Chce to čas a trpělivost, dech a prostor, ale rozhodně se vyplatí vydržet,“ říká Lucie Rychetská, lektorka Školy fitness profesionálů Fisaf.cz, a přidává návod, jak na to:
Sedněte si do tureckého sedu – pokud váš rozsah není právě ideální, vůbec to nevadí – je tu spousta variant, přesně jako v běžném životě – a pokuste se dát koleno přes koleno a chodidla co nejvíce do stran, do prostoru. Pokud koleno nejde dát tam, kam byste chtěli, nechte ho tam, kde je. Přeneste váhu horní poloviny těla lehce nad své nohy, pomalu dýchejte… Soustřeďte se na své boky, bedra, zda v nich necítíte pnutí… Dýchejte a hledejte prostor v sobě i okolo sebe… A celé pak opakujte i na druhou stranu.
2. Hluboký poloviční předklon s popruhem
Pohodlně si sedněte (pro lepší pocit si dejte deku nebo klidně i dvě pod hýždě) a pokrčte jednu nohu. Druhou nechte nataženou a přes chodidlo si dejte popruh (můžete také použít ručník nebo pásek od kalhot). Opačnou paží chytněte oba konce popruhu a přes vytaženou páteř se lehce přitahujte. Zkuste vnímat jemná protažení celých zad. Rozšiřujte boky a ramena, vnímejte dlouhou páteř, aktivujte břišní svaly, aby se více zapojila bederní páteř. Méně je v tomto případě více. Celé opakujte na druhou stranu.
3. Poloviční klek
Přejděte do polovičního kleku, kdy přední chodidlo lehce zatlačíte do země, stejně jako koleno u druhé nohy. „Zkuste udržet boky, ramena a paže ve stejné linii, držte ramena zeširoka a dlaně mějte přetočené k sobě. Vnímejte protažení v oblasti pánve, uvolnění často přetěžované přední strany stehen a v neposlední řadě také uvolnění bedrokyčlostehenního svalu,“ radí Lucie Rychetská.
4. Pozice kočky s jógovými bloky
Pod levou dlaň a pravé koleno si dejte jógový blok nebo stejně vysoký svazek knih. Kvůli kontrole cvičte před zrcadlem z profilu – páteř by měla být rovná, hlava přirozeně v prodloužení. Vnímejte tělo jako celek, určitou souhru úchopů dlaní, aktivace chodidel, svaly břicha a zad. Vnímejte i hluboké svaly a nezapomínejte na šikmé břišní svaly, které chcete rozšířit do stran a vnímat, že je taky máte! Zkuste se podívat mezi nohy na svá přední stehna, jestli vám pánev neujíždí do strany, zaměřte se na rovnováhu a dýchejte… Celé opakujte na opačnou stranu.
5. Aktivní pozice dítěte
Přejděte do sedu na patách, dejte si kolena do široka od sebe (na šíři podložky).
„S výdechem pomalu uvolněte horní polovinu těla mezi stehna. Lehce stahujte kostrč k zemi tak, aby se vám bedra lehce vytáhla nahoru a v celé páteři vznikl oblouk. Dlaně a lokty lehce tlačte do země. Rozšiřujte své boky a ramena, vnímejte dlouhou páteř. Nadloktí lehce tlačte ven, aby vám v oblasti ramen a trapézů vznikl prostor,“ popisuje poslední cvik Lucie Rychetská.
Workshop Tělo bez bolesti pořádá Škola fitness profesionálů Fisaf.cz. Ta má více než 20letou praxi s vedením kurzů pro instruktory nejrůznějších forem cvičení. Spolupracuje s největšími kapacitami ve svém oboru. Jako první v ČR jí byla udělena akreditace mezinárodní společnosti Europe Active, nejvyšší uznání kvality vzdělávacího systému v oblasti fitness v Evropě a FISAF.cz. Lucie Rychetská je zkušená instruktorka jógy, pilates a zdravotních forem cvičení a ve svém yoga & pilates studiu Fit s Luckou učí zájemce, jak se zbavit bolestí a mít pružné a zdravé tělo. Více informací o workshopu Tělo bez bolesti a další zajímavé kurzy najdete na www.fisaf.cz a https://www.facebook.com/fisafprofi
Sport
Epidemie COVID-19 stála každé fitko v průměru 330 tisíc korun. Desetina krizi nepřežila
Koronavirová opatření stála každé fitness centrum v ČR v průměru více než 330 000 korun. Celkové ztráty fitness sektoru dosahují téměř 400 milionů korun. Desetina provozovatelů musela svou činnost ukončit a až 20 % trenérů a instruktorů se do otevřených fitness center znovu nevrátilo. To jsou data vyplývající z aktuálního průzkumu České komory fitness, která zmapovala ekonomické dopady koronavirové krize na český fitness sektor od března do poloviny června 2020.
„Průzkumu se zúčastnilo 103 provozovatelů z celé České republiky. Nejvíce dotazujících se zapojilo z hlavního města Prahy (celkem 25 %) a Jihomoravského kraje (20,4 %). Většina zapojených fitness center se nachází v centru nebo na okraji velkého města. Polovina zapojených provozovatelů funguje na bázi jednotlivých vstupů nebo permanentek, téměř 11 % nabízí pouze členství a až 36 % provozovatelů nabízí kombinaci výše uvedeného,” upřesňuje Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.
34 % provozovatelů fitness center muselo snížit mzdy a odměny zaměstnancům
Více než polovina provozovatelů (55,3 %) nastavila krizový plán se svými zaměstnanci a okamžitě začala jednat se svými klienty (48,5 %). Z průzkumu dále vyplývá, že 34 % dotazovaných provozovatelů muselo přistoupit ke snížení mezd a odměn svých zaměstnanců, 42 % provozovatelů dočasně se svými trenéry a instruktory ukončilo spolupráci a po otevření provozoven se z tohoto počtu znovu podařilo obnovit spolupráci téměř 70 % provozovatelů. Až 20 % trenérů a instruktorů se do otevřených fitness center znovu nevrátilo.
Většina provozovatelů otevřela již v první vlně i přesto, že se pohybovala na 10 % příjmů ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019. První etapa otevření byla příjmově nesmírně slabá a 10% hranici příjmů dokázalo překročit pouze 20 % provozovatelů. Situace se postupně začala narovnávat od 11. 5. 2020 v návaznosti na uvolnění některých opatření. Nicméně ještě v týdnu od 7. 6. 2020 není situace stabilní, ačkoliv polovina provozovatelů hlásí příjmy mezi 70–100 %, druhá polovina se nachází mezi 20–50 % příjmů v porovnání s předchozím rokem.
Ztráty fitness sektoru dosahují téměř 400 milionů korun
V dobrovolné části dotazníku 52 respondentů uvedlo data svých celkových nákladů a příjmů za období březen až květen 2020. Celkový součet nákladů jednoho fitness centra, po uzavření provozu za měsíce březen, duben a květen, byl více jak 750 000 Kč. Příjmy jednoho fitness centra proti tomu dosáhly průměrně pouze 425 000 Kč.
„Z toho lze vyvodit, že koronavirová opatření stála každé fitness centrum v České republice průměrně více než 330 000 Kč, a to i za předpokladu, že více než polovina provozů otevřela již 27. 4. 2020. Při odhadovaném celkovém počtu 1 200 fitness center na českém trhu tak celkové ztráty fitness sektoru dosahují téměř 400 milionů korun,“ uvádí Jana Havrdová s tím, že smutnou zprávou dotazníkového šetření je, že až 10 % provozovatelů v návaznosti na koronavirovou krizi muselo svou činnost ukončit.
Největší zátěží bylo nájemné, největší pomocí byla „Pětadvacítka“
Největší zátěží pro provozovatele byly fixní náklady, jako je nájemné. O snížení či odpuštění nájemného požádalo 76 % dotazovaných, z nichž 44 % bylo úspěšných. O odklad splátek požádalo banku cca 30 % provozovatelů s následnou poloviční úspěšností. O odklad leasingových splátek požádalo téměř 20 % provozovatelů, z nichž bylo úspěšných pouze 7 %.
Z nabízených podpor vlády ČR využili provozovatelé nejvíce záchranný program Pětadvacítka pro OSVČ (64 %), program ochrany zaměstnanosti Antivirus (30 %) a kompenzační bonus pro společníky malých s.r.o. (15 %). Velmi zajímavým zjištěním je, že 90 % poskytovatelů nežádalo o záruční programy COVID.
Život ve fitkách se postupně vrací do normálu
Všechna fitness centra musela v souvislosti s vydáním krizových usnesení vlády úplně omezit svůj provoz od 12. 3. 2020. Otevření fitness center bylo opět možné v první vlně od 27. 4. 2020 se značným omezením kapacity, s použitím ochranných pomůcek a za podmínek uzavřeného zázemí (šatny, sprchy). Přesto tuto možnost využilo až 62 % provozovatelů. V tomto období se návštěvnost pohybovala mezi 10 až 20 %.
Ve druhé vlně, po 11. 5. 2020, kdy bylo umožněno cvičit při organizovaném tréninku bez roušky, otevřelo dalších 24,3 % provozovatelů a návštěvnost se pohybovala mezi 30 až 50 %.
Výrazný nárůst v návštěvnosti zaznamenali provozovatelé s uvolněním opatření, které umožnilo opět používat vnitřní zázemí fitness center, jako jsou šatny a sprchy, a to od 25. 5. 2020. Od té doby návštěvnost fitness center stoupá, v týdnu od 7. 6. se dokonce pohybovala u poloviny provozovatelů mezi 70 až 100 %.
To potvrzuje i Miroslav Rech, jednatel společnosti MultiSport Benefit: „Po konci nouzového stavu se Češi pomalu, ale jistě začali vracet zpět do posiloven, wellness center a na sportoviště. Situace sice ještě nedosahuje čísel, která platila před koronavirovou krizí, nicméně návštěvnost uživatelů MultiSportek se blíží krásným 70 %. Do normálu se vrátíme, předpokládám, v následujících několika málo dnech.“
Nejvíce omezující byla povinnost nosit roušky
Jako nejvíce omezující považují provozovatelé povinnost nosit roušky. Uzavření sprch a šaten vnímá jako nejvíce restriktivní opatření 22,3 % provozovatelů. Omezení kapacity vnímá jako omezující 18,4 % z nich. Lze se domnívat, že toto číslo představují instruktoři skupinových lekcí. Naopak zvýšená hygienická opatření nepředstavují pro fitness centra žádný problém.
Zdroj: www.komorafitness.cz
Nezařazené
Švihadlo, skoro zapomenutá pomůcka, která nadchne i dnešní děti
Švihadlo je skvělá, a bohužel trochu pozapomenutá, cvičební pomůcka, která výborně poslouží k nácviku koordinace pohybů horních a dolních končetin, zpevnění středu těla, podporuje vytrvalost, smysl pro rytmus a je důležitá pro sílu a mrštnost nohou. „To je také důvod, proč například přeskoky švihadla zařazují do svého tréninkového plánu boxeři,“ říká Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym.
Zejména menší děti nadchnou nejrůznější přeskoky a hry se švihadlem. Od předškolního věku mohou už pomalu začít i s jednoduchým nácvikem skákání přes švihadlo – nejdříve jako koník střídavě jednou a druhou nohou. Skoky sounož a všechny jejich obtížnější varianty zařazujeme postupně a až po osvojení základních přeskoků. Děti bude určitě bavit i nákup švihadla – prodávají se dnes v mnoha variantách, barvách, a dokonce i zkracovací, která mohou s dítkem „růst“. A jak zajistit, aby mělo švihadlo správnou délku? „Nejlepší je vzít dítko s sebou do sportovní prodejny a požádat ho, aby si stouplo na střed švihadla. Při správné délce by mu měly oba konce švihadla dosahovat do podpaží,“ radí Kristýna Přibylová, která zároveň přidává tip na video, které může posloužit jako inspirace pro cvičení a hry dětí nejen se švihadlem: https://www.youtube.com/channel/UCas1ZlyEXkhO1prfxVkWQfw
Tělocvičny výhradně pro děti
Zvláště mladší děti jsou nadšené z prolézání tunelů i cvičení na žebřinách, ale stejně tak je baví hry s míčem nebo právě se švihadlem.
„Děti, které chodí k nám do kurzů, velmi rády cvičí na skutečném gymnastickém nářadí, jako jsou kladina nebo bradla. Právě ty, spolu s žebřinami a velkou plochou pro trénink základních akrobatických prvků, umožňují kvalitní všestrannou pohybovou průpravu. Veškeré cvičební pomůcky i nářadí jsou v našich tělocvičnách přizpůsobeny potřebám a možnostem dětí, a cvičí tak na nich výhradně jen ony,“ upozorňuje Kristýna Přibylová na jednu z věcí, na kterou bychom měli myslet, když vybíráme sportovní kurz pro své dítě.
Jistotou a zárukou kvality jsou proto profesionální dětské tělocvičny, v nichž je veškeré vybavení přizpůsobeno dětem a splňuje přísné zásady pro jejich cvičení i bezpečnost.
„Důležitý je například změkčený povrch podlahy, který chrání dětské klouby při dopadech a současně je bezpečný při případném pádu. Děti tak mohou cvičit bosky nebo v ponožkách. Pro bezpečnost je důležité i dostatečně intenzivní osvětlení, důraz na měkké ochranné prvky u tvrdých hran a kvalitní doskokové plochy. A samozřejmě veškeré nářadí a prvky musí splňovat ta nejpřísnější kritéria pro cvičení dětí,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka unikátních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym. Ty u nás fungují už 8 let a jsou zcela v duchu současných světových trendů v oblasti předškolní pohybové průpravy dětí, kdy je kladen důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním dispozicím.
„V našich hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil,“ uzavírá Kristýna Přibylová.
Z historie švihadla…
Už ve starém Egyptě se používaly provazy spletené z bylin a konopí, které sloužily ke skákání pro zábavu.
V roce 1907 bylo švihadlo součástí her žáků na 5. sokolském sletu.
V 60. letech se stalo skákání přes švihadlo populární venkovní zábavou.
V roce 1965 v průběhu 3. spartakiády předvedla učňovská mládež výjimečné cvičení se švihadly.
Dnes existuje uznávaná sportovní kategorie „rope skipping“, kde hraje švihadlo hlavní roli.
Zdroj text : www.monkeysgym.cz
-
Cestování7 roky ago
Průvodce: Ráj na zemi? Najdete ho na ostrově La Digue na Seychelách!
-
K ranní kávě9 roky ago
Sledujte přistávací dráhu na letišti v Ruzyni ON-LINE! Návod najdete uvnitř.
-
Návody7 roky ago
Nejlepší velikonoční beránek? Rady od profesionální valašské cukrářky.
-
Cestování7 roky ago
16 skutečně zajímavých faktů o buddhismu. Tohle vás bude zajímat!
-
Auto/moto8 roky ago
Návod: Jak snížit spotřebu benzínu u auta? Není to jen o plynulé jízdě.
-
K ranní kávě5 roky ago
Hledáte originální dárek? Vsaďte na perlové šampaňské Magic Royal Wine.
-
Novinky5 roky ago
Recept: Jak správně připravit lahodné francouzské makronky?
-
Auto/moto8 roky ago
Video: Co ukáže tachometr u vozidla, když najedete 1 milion kilometrů?