Česká republika se stává „nemocnicí Evropy“. Každoročně k nám za zdravotní péčí míří tisíce cizinců a jejich počet neustále roste. Důvod je jednoduchý: špičkové vybavení a kvalita zákroků srovnatelná se západními klinikami, ale ceny zhruba poloviční. Největší zájem je tradičně o kosmetické operace, především plastiky prsou. Do Česka se ale jezdí také kvůli umělému oplodnění či na gynekologické procedury.

O služby tuzemských zdravotnických zařízení mají zájem především Britové a Němci. Lákají je vysoká úroveň péče a světový věhlas českých lékařů, ale i ceny dvakrát až třikrát nižší než v jejich domovině. Například zvětšení prsou vyjde v Německu na více než 200 tisíc korun, u nás pacientky za operaci zaplatí méně než polovinu. I s náklady na dopravu a ubytování se jim tedy „výlet“ vyplatí.

Podle údajů kliniky ISCARE českou lékařskou péči nejvíce vyhledávají Angličané, především z Londýna a dalších velkých měst, jako je Birmingham nebo Manchester, kteří tvoří více než 90 % zájemců z Britských ostrovů. Z Německa k nám pak nejčastěji jezdí lidé z Berlína, Mnichova, Hamburku a velkých průmyslových center v Porýní. Nad mužskými pacienty výrazně dominují ženy se zhruba 80 %. Co se týče věkového složení, z 85 % převažují mladší ročníky do 45 let.

Primář kliniky GynCentrum Petr Pícha potvrdil, že vedle plastik a umělého oplodnění je velký zájem také o gynekologické procedury. Klinika například léčí lehčí formy úniku moči, tzv. stresové inkontinence, za pomoci laseru, který se osvědčil také pro zpevnění poševních sliznic.

Klinické centrum ISCARE patří mezi přední poskytovatele péče medicínským turistům v Česku. Kromě zájmu o plastické operace navštěvují cizinci pražskou kliniku často kvůli chirurgické léčbě obezity. „Zájem o výkony v České republice roste. V minulém roce jsme provedli 880 operací, z toho asi 95 % na zahraničních klientech. Jelikož mnozí přijíždějí kvůli více zákrokům, připadá na jednoho pacienta zhruba 1,5 operace. To znamená, že jsme loni ošetřili přibližně 550 pacientů ze zahraničí,“ říká generální ředitel kliniky ISCARE František Lambert.

IVF a pozitivní dopad na ekonomiku

Kvůli flexibilnější legislativě v oblasti asistované reprodukce se Česko stalo také cílem neplodných párů. Naše zákony totiž umožňují při umělém oplodnění využití anonymního darování spermií a vajíček. „V rámci Evropy je Česká republika společně se Španělskem nejvyhledávanější destinací v léčení neplodnosti,“ potvrzuje primář centra asistované reprodukce ISCARE Jaroslav Hulvert.

Jeho slova potvrzují i další odborníci. „Odhadujeme, že na klinikách v celé ČR bylo v roce 2012 provedeno zhruba 4000 až 5000 IVF cyklů pro zahraniční klientelu,“ uvedl Oliver Nosek, jednatel společnosti Eizell-spende IVF, která zprostředkovává medicínským turistům z Německa léčbu neplodnosti v Česku. „Od té doby se trh zdvojnásobil, v roce 2015 už to bylo přes 10.000 cyklů.“ Obecně se dá říct, že trh medicínského turismu, především plastiky a IVF, v Česku roste každý rok o zhruba 20 procent,“ shrnul.

Nemocnice plné cizinců jsou ale velkým přínosem i pro stát a podnikatele. Státní pokladna na nich v minulých letech vydělala každoročně více než půl miliardy korun. Tito návštěvníci se navíc v Česku zdrží v průměru skoro o týden déle, než kdyby přijeli jen za památkami, a denně utratí až třikrát více než běžní turisté.

V případě zájmu o další podrobnosti či rozhovory se prosím obraťte na níže uvedený kontakt. Další informace jsou k dispozici také na webových stránkách kliniky ISCARE http://www.iscare.cz/ nebo na webu www.liposculpturing.cz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.