Co nám nabídne listopad na noční obloze?

Jste milovníky astrologie? Pak jistě nepřehlédněte úkazy na noční obloze ke konci roku. A tady jsou.

V polovině listopadu uvidíme na obloze meteorický roj Leonid. Leonid je často zmiňován v souvislosti s opakujícími se meteorickými dešti, které se dostavují s periodou přibližně 33 let. Nejlepší pohled na roj bude v předúsvitové hodiny 17. a 18. listopadu 2017. Specialitou Leonid bývá nezanedbatelné zastoupení jasných bolidů. Tento jev se očekává přibližně v roce 2031.

Mezi 25. říjnem a 25. listopadem zahlédneme roje Taurid. Jeho mateřskou kometou je 2P/Ence, která proletí kolem Slunce právě v roce 2017. Je velmi pravděpodobné, že v první polovině listopadu zachytíte při soustavném časosběrném snímání velmi jasný bolid.

Dalším a poslední úkazem v tomto roce budou Geminidy. Mateřským tělesem roje je dnes již vyhaslá planeta Phaeton. Na prosincové obloze vychází už za večerního soumraku a během noci vystoupí vysoko nad jižní obzor, kde vrcholí do půlnoci. Nejvíce meteorů tedy zachytíme nejvíce mezi půlnocí a 3 hodinou ranní.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.