Už první zmínky o diabetu pocházejí z Egypta, odkud se zachoval Erbersův papyru z roku 1552 př.n.l. Autor výzkumu zde diabetes popisuje jako vzácnou nemoc, při které nemocný neustále pije a jeho tělo začne chrlit příliš mnoho inzulínu. Diabetes mellitus, nazývaný též zkráceně diabetes či cukrovka, je onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru. Vyšetření, které je možné podstoupit obvykle zahrnuje testování krve na vysokou hladinu různých úrovní glukózy.  Pokud jsou příliš vysoké, můžete mít buď typu 1 nebo typu 2. Lékař to bude s největší pravděpodobností schopen určit na základě vašeho věku a symptomů. V některých případech může být nutná návštěva endokrinologa. Jak odhalit cukrovku, ještě před návštěvou lékaře? Podívejte se na 7 příznaků, které pomůžou odhalit přítomnost nemoci.

1. Jste příliš obézní.

Za sklon k tloustnutí je u cukrovky 2. typu zodpovědná nedostatečná rezistence tukových buněk proti inzulínu. Pokud je obézní vaše dítě, ujistěte se, že ho pediatr testuje, protože diabetes typu 2 je u dětí na vzestupu. Povzbuzující zprávou je, že ztráta pouhých 5% až 7% tělesné hmotnosti může snížit riziko vzniku cukrovky.

2. Neustále chodíte na záchod.

“Pokud vaše tělo nevytváří dostatečné množství inzulínu (hormon, který dodává vašim buňkám glukózu, tedy energii), zůstává glukóza v krevním oběhu, přičemž tělo se jí snaží zbavit prostřednictvím moče,” vysvětluje Janet Silverstein, MD, vedoucí dětské endokrinologie na Univerzitě na Floridě. Vzhledem k tomu, že hodně močíte, budete pravděpodobně také pociťovat velkou žízeň a pít více než obvykle.

3. Rozmazané vidění

Vysoká hladina krevní glukózy někdy může způsobit, že se cukr dostane až do čočky ve vašich očích. To způsobí, že vidíte rozmazaně a nemůžete zaostřit. Pokud trpíte takovými potížemi, může to ukazovat na diabetes typu 1 či 2.

4. Náhlé zhubnutí

Rychlý úbytek na váze bez zjevné příčiny je obvykle příznakem cukrovky 1. typu. Když tělo nemůže vytvářet inzulín, glukóza z potravy nemůže být buňkami použita jako zdroj energie, případně uložena. Tuk se začne rozpadat a vy tak ztrácíte na váze.

5. Tmavý kruh kolem krku

Když vaše tělo začne chrlit příliš mnoho inzulínu – což je běžné u typu 2 – receptory v kožních záhybech reagují vyšší produkcí pigmentu. Tmavnutí kůže je pak patrné zejména na krku, kde je mnoho záhybů a kůže je obzvlášť tenká.

6. Časté kvasinkové infekce

To se může stát u typu 1 i u typu 2, protože hromadění glukózy někdy ústí v přemnožení kvasinek. Příznaky často zahrnují vaginální svědění a silné pálení. Malé děti mohou mít místo toho opruzeniny, v případě malých chlapců se někdy objevuje uretritida.

7. Je vám přes 45 let

Riziko diabetu stoupá s věkem, takže po dosažení věku 45 let Americká diabetologická asociace doporučuje nechat se minimálně jednou za tři roky na cukrovku vyšetřit.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.