Rakovina se mezi lidmi v posledních letech vyskytuje v mnohem větším měřítku, než tomu bylo dříve. Stres v zaměstnání, špatný životní styl a nečistota v ovzduší dokáže s naším organismem nepříjemné věci. Mnohdy však ani nemusíte tušit, že jste obětí smrtelné choroby a v pozdní fázi může být na léčbu pozdě. Světové zdravotnictví naštěstí zvyšuje svou úroveň a již brzy odhalí skrytou rakovinu jednoduchý krevní test.

Jak zjistit rakovinu u lidí bez příznaků? Výzkumník Bert Vogelstein obdržel mnoho ocenění za svou práci na genetických mutacích, které způsobují rakovinu a v současném okamžiku se chystá zpracovat projekt, který tyto mutace zastaví v časném stádiu. Skupina investorů nyní vložila do projektu 110 milionů dolarů a vytváří společnost s názvem Thrive Earlier Detection. Díky těmto financím bude možné aplikovat první screeningové testy, které mohou stanovit rozsah rakovin jednoduchým odběrem krve. Konkurenční společnost Grail shromáždila více než 1 miliardu dolarů na vývoj univerzálního testu na rakovinu.

Jak zjistit, zda máte rakovinu, pokud nejsou žádné příznaky?

Koncept krevního screeningu, nazývaný „kapalná biopsie“, je do značné míry zpracována Vogelsteinem a jeho kolegy na univerzitě Johna Hopkinsa Kennetha Kinzlera. Opírá se o skutečnost, že nádory uvolňují mutovanou DNA a charakteristické proteiny do krevního oběhu. Někdy mohou být odhaleni i těmi, kteří nemají vnější známky rakoviny. Společně se známým onkologem N. Papadopoulosem poprvé v loňském roce provedli krevní test, který zkoumal 16 genů a 8 proteinů, přičemž byl schopen detekovat několik typů rakoviny, včetně rakoviny žaludku, vaječníků a jater. V současném okamžiku probíhá také výzkum zdravotnického systému Geisinger, který vybírá ženy ve věku 65-75 let a zjištuje, jak často analýza odhaluje skrytý karcinom v těle. Ženy s pozitivním výsledkem jsou umístěny do celotělového skeneru a hledají nádory.

Screeningové testy jsou hodnoceny podle toho, kolik skutečných zhoubných nádorů zjistili a kolik falešných pozitiv obdrželi. Vogelstein říká, že aby mohl test fungovat, musí najít alespoň 20% skutečných příznaků rakoviny. Celé šetření pacientů je finančně i emocionálně náročné. Aby bylo možné aplikovat tuto formu ve větší míře, musí Vogelstein shromáždit dostatek dat a přesvědčit pojistitele, že tyto testy opravdu fungují.

 

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.