Connect with us

Cestování

Kam na dovolenou? Nechte se hýčkat v srdci beskydské přírody

Published

on

Hledáte klidné místo, kde byste se schovali před shonem a užili si chvíle pohody na čerstvém vzduchu, relaxaci ve špičkovém wellness, prvotřídní gastronomii i pestré sportovní aktivity pod širým nebem? Objevte Valašsko, které vás nadchne přírodou nedotčenou civilizací a poklidnou atmosférou.

Po velké pauze otevírají hotely dveře svým hostům a řada z nich hlásí, že termíny dovolených se jim už plní. Tak je tomu například v oblíbeném horském Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, který na tuto vytouženou dobu připravil spoustu novinek, jež hosty rozhodně potěší. „Ani v době koronavirové epidemie, kdy jsme byli zavření, jsme nezaháleli a pustili jsme se například do dlouho plánované výstavby venkovní terasy. Vymýšleli jsme také, jak ještě víc zvýšit komfort hostů, a připravili řadu novinek v nabídce gastronomických služeb i doprovodných programů,“ říká Martina Žáčková, PR manažerka Spa Hotelu Lanterna.

Novinkou je například změna v nabídce večeří, které byly dosud bufetové, ale od léta budou částečně servírované, aby si hosté užili ještě větší pohodlí. Vedle obvyklé snídaně a večeře zahrnují zdejší letní pobyty navíc ještě další novinku – tzv. podvečerní Aperitivo Moment v duchu čaje o páté se sklenkou vína, šálkem kávy a drobným pohoštěním od nového šéfkuchaře Tomáše Kunovského. Ten působil v uplynulých 15 letech v předních skotských hotelech pro aristokraty a zaměřoval se zde na cukrařinu. Své zkušenosti promítl i do nové nabídky Lanterny, takže i milovníci sladkého se mohou těšit na neotřelé kombinace chutí a mistrovské cukrářské kousky.

Výlety za svítáním, ranní jóga i táboráky s kytarou

„V ceně pobytu u nás je i relaxační masáž, neomezený vstup do hotelového L-Spa i blízkého Wellness Horal s termálními bazény a saunovými rituály, lekce golfu, piknik v přírodě nebo pestrá nabídka aktivit, na jejíž přípravě jsme si dali velmi záležet. Na letošní prázdniny chystáme pro hosty pravidelné ranní lekce jógy na nových venkovních teráskách, aquafitness, výlety za ranním svítáním nebo vycházky s holemi na nordic walking nebo výlety na piknik k místnímu Jezeru, s nímž je spjatá i pověst o dracích od Karla Jaromíra Erbena. Chystáme podvečery s cimbálem nebo pravé letní táboráky za doprovodu hry na kytaru. Nadšenci do vaření se pak mohou zúčastnit našich oblíbených kurzů pečení valašských frgálů, které pořádáme už léta, a za nimiž přijíždějí lidé z celé republiky,“ vyjmenovává chystané novinky Martina Žáčková.

Okolí Velkých Karlovic je navíc doslova protkáno turistickými trasami a v hotelu vám zdarma půjčí hole na nordic walking. Anebo můžete vyrazit na kole po místních kopcích i pohodlné cyklostezce Bečva. Kousek od hotelu je k dispozici půjčovna elektrokol, která před letní sezonou rozšířila svůj vozový park. Stejně dobře se ale dá jen tak odpočívat, toulat se krajinou a kochat se krásou lesů, luk se stády oveček a typickými valašskými chaloupkami.

Snídaně do postele a večeře v zážitkové restauraci

Pokud si chcete dopřát skutečnou romantiku, ubytujte se v apartmánech Suite Spa hotelu Lanterna, kde vám dopřejí snídani až do postele, a večer si dáte šampaňské ve vlastní vířivce či u hořícího krbu. Do hotelového L-spa pak můžete sjet výtahem jen v županu a užívat si poklidnou atmosféru čtyřhvězdičkového hotelu.

Ten ovšem uspokojí i skutečně náročné gurmány. V zážitkové restauraci Vyhlídka, která je součástí Spa hotelu Lanterna, se vysoká gastronomie snoubí s perfektním servisem a mistrovskými díly kuchařského týmu, proto si tady jídlo vychutnáte skutečně všemi smysly. Restaurace je výjimečná i citlivě designovým interiérem a krásným výhledem do krajiny. Při stolování pak hraje důležitou roli nejen kombinace čerstvých surovin a skladba pokrmu, ale také způsob jeho prezentace na talíři, požitek ze způsobu servírování a v neposlední řadě vůně i vybraná chuť nabízeného jídla. Dokonalý zážitek pak umocňuje degustace vín za asistence sommeliera, který svým doporučením dotváří celkový dojem z pokrmu.

Více informací najdete na www.lanterna.cz

Continue Reading

Cestování

Beskydy jsou pro severskou chůzi ideální místo

Published

on

Nordic walking je nejen oblíbenou aktivitou sportovců a turistů, ale představuje hlavně příjemný a dostupný prostředek pro každého, kdo si chce zlepšit fyzickou kondici nebo shodit pár nadbytečných kil. Možnost půjčit si zdarma hole a vyrazit s instruktorem na výlet po CHKO Beskydy si pochvalují i hosté hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

„Stejně jako spousta jiných zajímavých věcí, i nordic walking vznikl vlastně náhodou. Když se měl 5. ledna v roce 1988 konat v Helsinkách závod na běžkách, příroda zklamala – nenapadl sníh, a tak hrozilo, že se závod zruší. Jenže právě tehdy napadlo organizátory náhradní řešení, které se později ukázalo jako geniální nápad,“ přibližuje počátky populární severské chůze Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Závodníci tehdy vyrazili na trasu bez lyží, pouze s hůlkami, a nový sport byl na světě. Disciplína, které se také přezdívá „severská chůze“, se rychle rozšířila z rodného Finska po celé Skandinávii a odtud dále do Evropy.

Také v Resortu Valachy patří nordic walking k oblíbeným sportovním aktivitám. „Naši hosté rádi využívají možnosti půjčit si v hotelu zdarma hole na NW nebo se rovnou zúčastnit organizovaných vycházek se zkušeným instruktorem. Jistě k tomu přispívá i nádherné prostředí CHKO Beskydy s turistickými okruhy, které jsme speciálně pro nordic walking vyznačili a jsou pro tuto nenáročnou a přitom velmi příjemnou a zdraví prospěšnou sportovní disciplínu ideální,“ dodává Martina Žáčková.

Kudy z nudy - Beskydy a Valašsko

Nordic walkingu fandí i lékaři

Pro lyžaře, stejně jako pro řadu dalších sportovců, se stal nordic walking postupem času nezbytnou součástí letního tréninku – s jeho pomocí se procvičují svalové partie, které jsou právě pro běh na lyžích důležité. Ovšem největší zásluhy má tento sport za své rozšíření a působení na laickou veřejnost. Díky severské chůzi se totiž začali věnovat turistice a pohybu i lidé, které by jinak samotná chůze nebavila. S hůlkami jsou i procházky zábavnější, zvláště když se vyrazí s partou podobně naladěných přátel. Navíc neexistují téměř žádná omezení, nordic walking lze doporučit i lidem s nadváhou nebo seniorům, pro které je severská chůze velmi šetrná a přitom efektivní – posiluje se při ní srdce i komplexně celý pohybový aparát. Také proto lékaři doporučují tuto aktivitu například lidem s osteoporózou nebo artrózou, v rámci rehabilitace u řady onemocnění pohybového systému nebo poúrazových stavů a například i po operacích srdce. Oproti běžné chůzi se dá navíc při nordic walkingu spálit o 20

% více kalorií (za hodinu až 400 kalorií) a tělo se díky tomu naučí lépe hospodařit s cholesterolem.

Nepodceňte správnou techniku chůze

Pozitivních zdravotních účinků má nordic walking ještě mnohem více – umožňuje aktivně zapojit a posílit 90 % svalů celého těla, pomáhá zlepšit pohyblivost páteře, a tak uvolnit napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů, přispívá ke správnému držení těla, posiluje oběhový systém a dýchací ústrojí, zlepšuje koordinaci pohybů i metabolismus. Hole snižují zátěž kladenou na klouby a zajišťují lepší stabilitu. To vše ale platí jen za předpokladu, že se s holemi naučíme chodit správně. „Základem je efektivní koordinace nohou a paží, kdy se střídá pravá ruka s levou nohou a naopak. Všemu napomáhá správný odraz pomocí holí. Proto doporučuji využít příležitosti, kdy je možné naučit se správné technice chůze od zkušeného instruktora. Ostatně kdy jindy se nabízí lepší možnost vyzkoušet si nordic walking, než třeba v rámci relaxačního pobytu nebo dovolené, kde vám hole přímo na místě ochotně a zdarma zapůjčí? Navíc – podle zkušeností našich hostů patří nordic walking v CHKO Beskydy, i díky atraktivním výhledům na turistických trasách, k těm nejatraktivnějším v celé republice,“ říká Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Kontakt Spa hotelu Lanterna | Valachy.cz/lanterna

Hotel Lanterna: Vše pro milovníky wellness, dobrého jídla i pití a života vůbec

Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích se stal synonymem pro dokonalou relaxaci uprostřed krásné beskydské přírody. Nabízí wellness s termálními bazény, kardio fitness a saunové rituály, hosté si mohou dopřát exotické masáže a poznávat krásy Valašska.

Velkým lákadlem pro všechny milovníky dobrého jídla je i zážitková restaurace Vyhlídka, kde kuchařský tým pod vedením kreativního šéfkuchaře Pavla Václavíka připravuje každé dva měsíce jiné šestichodové menu ze sezónně dostupných surovin snoubené s víny, nově i speciální Raw vegetariánské šestichodové menu pro letní období.

Více na www.lanterna.cz

Continue Reading

Cestování

Les dětem prospívá víc, než jste možná tušili

Published

on

Čím to je, že se po procházce lesem cítíme tak dobře? Může za to hlavně ionizovaný vzduch a také fytoncidy – „rostlinná antibiotika“. Les nás dokáže zklidnit i nabít energií. Zároveň poslouží jako jedna velká přírodní herna a tělocvična. Proto čím častěji sem s dětmi vyrazíme, tím víc uděláme pro jejich (i své) zdraví.

„Vůbec se nedivím, že Japonci už v 80. letech začlenili doporučení podnikat výlety do lesa do oficiálních preventivních opatření v rámci zdravého životního stylu. To, co oni nazývají Šinrin-joku (koupání v lese), provozujeme s našimi dětmi vlastně od jejich narození. Máme výhodu, že do lesa je to od nás jen pár kroků, takže jsme tam prakticky denně. Naše děti les milují, stejně jako my. Nejen proto, že tu můžeme dýchat čistý vzduch prosycený vonnými silicemi, ale pro všechny je les hlavně nevyčerpatelným zdrojem dobrodružství a zábavy,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.

Příroda - Greenpeace Česká republika

Víc energie a lepší imunita
Spolu s pobytem u moře, v horách nebo v blízkosti vodopádu je les místem, kde dýcháme ionizovaný vzduch, který vzniká reakcí kyslíku s vodními párami. Ten je považovaný za významný zdroj energie pro lidský organismus a má vliv na naši výkonnost, spánek, paměť a koncentraci. V lese na nás působí i fytoncidy – tzv. rostlinná antibiotika, jimiž se stromy brání proti škůdcům. Pouhé dvě hodiny strávené v lese tak podle odborníků posilují imunitní systém, dodávají nám energii, odbourávají úzkost a snižují stres. V Japonsku v roce 1982 dokonce zařadili tzv. Šinrin-joku, tedy cílený pobyt v lese a jeho vnímání všemi smysly, jako jedno z preventivních opatření, které mělo podpořit zdravější životní styl obyvatelstva.

Jistější chůze v terénu
Les je významný pro lidské zdraví a dá se také využít jako skvělá herna a tělocvična. Děti se tu naučí běhat po nerovném terénu, „chytře“ padat, házet a chytat šišky, přeskakovat pařezy, cvičí se v postřehu, zdokonalují si rovnováhu při chození po padlých kmenech stromů i prostorovou orientaci. „Ono to všechno vypadá jako samozřejmost, ale dnešním dětem vyrůstajícím v městě a pohybujícím se po betonových chodnících dělá často velký problém právě chůze po nerovném terénu. Hlavně předškolní městské děti nezvládají terén s kořeny a kamením, neustále zakopávají a padají,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová, která v Baby Clubu Juklík pořádá kromě plaveckých kurzů pro děti každého věku i další aktivity, jejichž součástí je především zdravý pohyb.

CHKO Blanský les | Jižní Čechy

Lesní škola
„Nejen v lese, ale kdekoli v přírodě se děti také učí vnímat prostředí, kde se pohybují, a zjišťovat, jak na ně působí. Poznávají tak vlastní tělo a jeho potřeby. Stokrát jim můžete doma říkat – když ti bude zima, vezmi si čepici … Musí se o tom přesvědčit na vlastní kůži, zjistit, co to je zpotit se nebo promoknout, a naučit se podle toho chovat,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, podle níž je les pro děti i výborným prostředím pro výuku. „Většinou se vracíme z lesa s nějakým netradičním listem, plodem nebo houbou, jejichž původ pak děti hledají v atlasech nebo na internetu. Při našich výletech si povídáme o životě zvířat i rostlin, ale řešíme i úplně obyčejná témata běžného života. Jsem přesvědčená, že takhle společně a aktivně strávené chvilky jsou tím nejlepším, co můžeme jako rodiče dětem dát,“ dodává na závěr Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Continue Reading

Cestování

Luxus, příroda a hodně prostoru kolem sebe i pro sebe. Prodlužte si léto v Leogangu.

Published

on

Krize kolem a po kovidové epidemii ukázala, že lidé upřednostňují individuální turistiku, komfort, sepětí s přírodou, a netouží už po obřích hotelech s několika stovkami pokojů,“ říká Michael Madreiter, jehož rodina vlastní v rakouském Leogangu designový přírodní resort Puradies. Ten je dnes luxusním zázemím se špičkovým wellness i gastronomií pro všechny, kdo mají rádi romantické túry, holdují cyklistice anebo podlehli vysokohorské józe.

Saalbach - Hinterglemm - Leogang, Rakousko

Dramatické vrcholky Alp i romantické pastviny poseté krávami s cinkajícími zvonečky na krku – to je pohled, který se vám z hotelu Puradies naskytne na každém kroku. V pokojích, restauracích, v prostorné čítárně, ve wellness světě a jeho úchvatných panoramatických saunách – všude máte krásný výhled do okolní krajiny díky obrovským proskleným plochám, které působí téměř neviditelně. „Novou cestou hoteliérství je dopřát hostům maximální luxus, a přitom být přírodě co nejblíže, být její součástí. Chceme proto hostům dopřát pocit, kdy ani nebudou vědět, kde příroda začíná a kde končí,“ vysvětluje Michael Madreiter, jehož snem bylo vytvořit hotel, který bude v naprostém sepětí s přírodou.

Podařilo se mu to za pouhých 7 měsíců a za pomoci předních rakouských architektů z ateliéru Franz Piffer. Kvality hotelu současní hosté doceňují do všech detailů. Příroda totiž není jen vně hotelu, ale i uvnitř. K jeho stavbě i vybavení byly použity čistě přírodní, a navíc regionální materiály: dubové dřevo, přírodní kámen z okolí nebo tradiční místní textilie.

Hotel Puradies, stojící na krásné slunečné náhorní plošině, jako by svými ladnými dřevěnými liniemi splýval s přírodou. Zvenčí vypadá jako relikt už pozapomenuté romantiky tradičních horských chat – právě ta tady před 250 lety stávala a dodnes je duší celého místa.

Uvnitř však nabízí luxus nevídané úrovně, ať už se to týká designu, gastronomie nebo wellness areálu Badehaus na břehu jezírka. Právě z jeho prosklených panoramatických saun je ten nejkrásnější pohled na impozantní svět hor – „neviditelná velkoplošná okna“ se navíc díky izolačnímu trojsklu nikdy nezamlží… Naprosté uvolnění tady pak jistě zajistí také parní lázně, infrakabiny, pohodlné odpočívárny (ti náročnější se mohou ubytovat v jedné ze suit nazvané Wolke 7, která má soukromé lázně) nebo romantická koupel v přírodním biotopu.

 Špičková gastronomie díky vlastnímu bio statku

Motto hotelu „být co nejblíže přírodě“ se odráží i ve zdejší gastronomii, která je vyhlášená. Zdejší kuchyni vládne šéfkuchař Albert Dschulnigg, který dokáže s úžasným citem vytvořit harmonii mezi alpskou a mezinárodní kuchyní, korunovanou nejlepšími rakouskými víny: ať při večerních menu nebo během dne v hotelové restauraci ESS:ENZ.

Pokrmy jsou pastvou pro oči a vždy jsou připravovány ze sezónních a lokálních potravin, o biokvalitě nemluvě. Tu zde už 300 let zajišťuje horský bio statek, který rovněž patří rodině Madreiterů (a je k dispozici i dětem, které se chtějí podívat, jak statek funguje, nebo touží pomazlit se se zvířátky).

 Dotkněte se nebe

S krásami a unikátností hotelu si ovšem v ničem nezadá ani jeho okolí. Region Saalfelden Leogang proslul výjimečnou přírodou. Na vyznavače horské turistiky čeká 400 kilometrů cest, běžci ocení 120 km dlouhou síť stezek s 18 výškovými trasami. A odvážnou výzvu představuje 1 000 lezeckých tras a 10 ferrat.

Mottem Leogangu by mohlo být také „Jednoduše chodit po horách (einfach wandern)“ a mají tady dokonce akční tematické stezky. „Věříme, že nic nemá odvádět naši pozornost od toho podstatného. Proto vytváříme pro turisty takové podmínky, aby skutečně zapomněli na všechny starosti, a jen se procházeli přírodou a obdivovali ji,“ vysvětluje Marco Pointner, šéf turistické centrály Saalfelden Leogang. Oblíbená je podle něj také vícedenní vysokohorská turistika, kterou tu lze ovšem absolvovat bez únavného nošení těžkého ruksaku, protože zavazadla vám tady mezi oblíbenými místy Loferer, Leoganger Steinberge a Steinplatte přepraví.

A nezapomněli tady ani na trend současné doby – Trail-Running. Region nabízí terénním běžcům 22 stezek nejrůznějších náročností o délce 120 kilometrů.

Pro milovníky rychlé jízdy připravil hotel Puradies možnost celodenního výletu v luxusních Porsche či na skútrech Vespa po horských silnicích až k nejvyššímu vrcholu Rakouska Großglockner nebo kolem jezer v Solné komoře.

Cinema of nature | Saalfelden Leogang 

Přírodní kino na hoře, ostrovy hudby a vysokohorská jóga

Letošní novinkou je přírodní kino na vrcholu hory Asitz. Vyjedete lanovkou nebo vyjdete pěšky a před vámi se objeví panoramatické výhledy na všechny vrcholy regionu Steinberge.

Půjdete-li pěšky, uvidíte tzv. TONspuren Inseln – ostrůvky s hudbou, které byly vybudovány podél horských stezek mezi horní stanicí lanovky Asitzbahn a vrcholem Asitz. Na pěti zastávkách se můžete zaposlouchat do hudebních záznamů zdejších hudebních vystoupení a koncertů z předchozích let, a přitom se kochat okolní přírodou. Pro dokonalé pohodlí tu byla umístěna lehátka, vybudovány vyhlídkové terasy a knajpovací areály.

Tipem pro fajnšmekry je ovšem vysokohorská jóga, kterou je Puradies vyhlášený. Zkušeným jogínům stejně jako nadšeným začátečníkům nabízí kurzy jógy se zkušenými instruktory.

 Bike parky a traily » SalzburgerLand.com

Hot spot pro bikery všech výkonnostních stupňů

Velice oblíbený je Leogang i u cyklistů. Zdejší Bikepark nabízí 720 kilometrů tratí pro horská kola všech stupňů obtížnosti a 480 kilometrů údolních cyklistických stezek! V hotelu Puradies si můžete vypůjčit horská kola, e-kola i exkluzivní e-mountainbike kola Noxbikes.

Leogangský Epic Bikepark je největší v Evropě a v roce 2012 byl dějištěm UCI Mountain Bike Downhill World Championships. Světové mistrovství se zde koná i letos, 9.–11. října. Devět tratí s různou náročností si můžete vyzkoušet i vy, tedy pokud máte zkušenosti a jste příznivci šílené jízdy střemhlav dolů. Nezapomenutelná je rozhodně 3,5 kilometrů dlouhá trasa Flow Trail, která byla vybudována speciálně pro uživatele GoPro. Kdo se teprve s horským kolem seznamuje, je vítán Riders Playground na dolní stanici lanovek.

Continue Reading

Sledujte nás

Vhodný tarif pro studenta? Mrkněte se na nabídku.

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.