Už v šesti letech jsme usazeni do lavic, kde sedíme dalších mnoho let. Poté jdeme do kanceláře, za pokladnu či k výrobnímu pásu. Nikdo nás však nenaučil, jak tyto hodiny, dny a roky sezení nebo ustavičného stání správně vykompenzovat. Přitom právě adekvátní kompenzace je ta nejlepší prevence,” říká Hana Toufarová, zkušená lektorka, která přivezla z Ameriky do České republiky novou cvičební metodu Fit Pain Free, a vybrala z ní jeden ideální cvik, kterým krásně protáhneme celé tělo.

Řešením je podle odbornice dodržovat správné postavení kloubů a posilovat jednotlivé svaly tak, aby nedošlo k přetížení, a tím pádem k bolesti. A právě metoda Fit Pain Free je unikátní v tom, že pracuje vždy s jedním svalem, který naučí perfektně fungovat tak, aby nezatěžoval ostatní, a celé tělo pak pracovalo tak, jak má. Jedná se o metodu velice jednoduchého izolovaného cvičení, které zvládnou děti, dospělí, senioři i začátečníci, ale využívá ji také mnoho vrcholových sportovců.

A jaký je tedy cvik, který nám uleví od ztuhlosti a bolestí právě při dlouhém sezení nebo stání? „Ideální je nastavit si každou hodinu na mobilu budíček a udělat si několikrát cvik nazvaný Counter Stretch. Krásně si jím protáhneme hamstringy (skupina svalů na zadní straně stehen), posílíme flexory (svaly zodpovědné za ohýbání) kyčle, aktivujeme vzpřimovače páteře a také uvolníme ramena, která bývají už za půl dne, kdy se nepohybují, pěkně ztuhlá,“ vysvětluje odbornice a přidává návod, jak cvik správně provést:

Counter Stretch – cvik na protažení celého těla:

Základní pozice:

– Stoupněte si ke stolu (parapetu, židli…).

– Opřete se dlaněmi tak, abyste měli při předklonu paže přibližně ve výši ramen, dlaně jsou opřené v šíři ramen.

– Kyčle, kolena a chodidla jsou v jedné linii, chodidla směřují dopředu.

Provedení cviku:

– Překlopte pánev dopředu, zapojte flexory kyčle.

– Zatněte svaly na stehnech.

– Ramena stáhněte směrem dolů, lopatky k sobě a dolů.

– Uvolněte se v ramenou, spusťte je co nejníže.

Po cca 30 sekundách výdrže pozvolna spusťte ruce dolů k zemi a v hlubokém předklonu vydržte dalších cca 10 s.

– Pak dejte ruce v bok, palce směrem k páteři a co nejvíce k sobě.

– Lokty zatlačte směrem k sobě a s nádechem je vzpřimte. Snažte se při vzpřimování prohnout v zádech, přičemž hlava jde jako první.

Leave a Reply

Your email address will not be published.