Každý člověk, a zvláště ten, který tráví většinu dne v sedě, by si měl pohlídat pravidelné posilování core – hlubokého stabilizačního systému páteře. V opačném případě hrozí bolesti zad, ale i povolené břicho. Novinkou je cvičení využívající elektrické impulzy.

Core je v poslední době často citovaným pojmem v souvislosti s lidským zdravím a v překladu znamená střed, jádro nebo podstatu. Nazývá se tak hluboký stabilizační systém páteře, tedy skutečně střed našeho těla, který rozhoduje o tom, zda nás například budou bolet záda, jaké budeme mít držení těla, i zda třeba budeme řešit problémy s povislým břichem. Za to všechno zodpovídají hluboké svaly, které jsou ukryté pod těmi povrchovými, ve spodní části trupu, zad a v oblasti břicha. Aby však tento hluboký stabilizační systém páteře dobře fungoval, musí se pravidelně procvičovat,“ vysvětluje Tomáš Krmíčekz pražského fitness studia Body Express.

Chce to správný impulz

Core se dá posilovat různými způsoby.Mezi ty nejúčinnější patří metoda EMS (elektro-myo-stimulace), při níž se do ochablých nebo přetížených svalů posílají slabé elektrické impulzy, které je aktivují, a to až 80x za sekundu. Původně se EMS používala pro rehabilitaci svalů po operacích, pak ji začali do svých tréninkových programů zařazovat sportovci (například i slavný sprinter UsainBolt) a dnes je stále využívanější ve světě fitness.

„Komplexní elektro-myo-stimulace pracuje až s 10 dvojicemi elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech „po cestě“ z jedné poloviny těla na druhou, a nejen v místech umístění elektrod. Proto jsme schopni touto metodou aktivovat celé tělo, všechny svaly. A to dokonce i ty, které standardně neumíme vůlí zapojit či je potřeba složitých cviků a dlouhého učení. Například svaly pánevního dna nebo hluboké zádové svalstvo,“ říká Tomáš Krmíček a připomíná, ževlivem nedostatku komplexního pohybu trpí nějakou dysbalancí většina populace. Odstranit ji znamená cíleně procvičit konkrétní svaly v jejich prvotní funkci. „Díky tomu, že při EMS probíhá impulz mezi pravou a levou polovinou těla a opačně, pracují svaly obou polovin těla stejně intenzivně. Nedochází tak ke svalové dysbalanci, která je nejčastější příčinou bolestí zad.“

A co je důležité – elektrická stimulace svalů působí na veškeré kosterní svalstvo. Tedy i na malé a jemné svaly, které nejsme schopni vůlí identifikovat a zapojit, a také na hlubší vrstvy svalů. Sval identifikuje elektrický impulz jako žádost o svalovou kontrakci a provede ji. Navíc si stimulaci i svaly předají tzv. fasciálním systémem, ze svalu na sval.

Jak se cvičí s elektrodami na těle?

Máte obavy, jak takové „elektro“ posilování probíhá? Žádný strach, metoda je nejen velmi účinná, a to jižpo krátké době, ale i příjemná,bezpečná a nijak vás při pohybu neobtěžuje.

„Při cvičení máte oblečené speciální oblečení (jedná se o přechodovou vrstvu, která zabezpečuje vodivost mezi elektrodami a pokožkou) a na něm vestu, do níž jsou vestavěné elektrody. Ty jsou umístěny i v páscích, které se upevní na ruce, nohy a hýždě. Většina studií toto oblečení půjčuje, ale pokud máte zájem, můžete si koupit i vlastní. „Hlavou“ metody je pak přístroj mihabodytec,“ vysvětluje praktický průběh metody EMS Pavel Suchý z brněnské společnosti Nové Fitness. Na závěr ještě dodává, že díky mechanicky ovládaným knoflíkům pro nastavení intenzity na přístroji mihabodytecse jedná v současné době o jediný přístroj na trhu, který splňuje požadavky normy DIN 33961.

-BOX-

Metoda EMS (elektro-myo-stimulace) se původně používala pro rehabilitaci svalů po operacích. Dnes představuje jeden z nejrychlejších způsobů, jak dostat tělo do kondice, odstranit svalové nerovnováhy a zhubnout. Při EMS se celé tělo aktivuje pomocí slabých elektrických impulzů, stejných, jaké si samo vytváří, a tím se rovnoměrně zpevní a přirozeně vytvaruje. Pro toto vysoce efektivní cvičení (stačí 20 min. týdně) se využívají přístroje mihabodytec od společnosti Nové Fitness. Ve studiích Body Express, kde lekce EMS probíhají, a která vznikají po celé republice (např. v Brně jsou nyní 4 pobočky, v Praze 2 a třetí se připravuje, další v Karlových Varech, Českých Budějovicích…), si mohou klienti vybírat z mnoha různých cvičebních programů.

Zdroj: www.bodyexpress.cz a www.novefitness.cz

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.