Možná mnoho z vás ví, že 1 litr vody z vodovodu je více než 100krát levnější než 1 litr balené vody. Kromě toho také šetříte přírodu – odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického odpadu. Nicméně pít vodu z vodovodu není úplně vhodné, záleží také na mnoha faktorech. Podle studie amerických vědců může být použití vody z vodovodu plné výskytu nebezpečných chorob, včetně rakoviny. Proč je voda z vodovodu tak nebezpečná pro lidské zdraví?

Mohu pít vodu z vodovodu?

Všichni víme, že ve velkých městech, kde je značný nedostatek vodních zdrojů, prochází voda spotřebovaná obyvateli procesem čištění a podléhá opakované chloraci a dezinfekci. Navzdory tomu, že chlor pomáhá v boji proti onemocnění způsobující mikroorganismy ve velkém počtu žijících v takové vodě, prostředky pro dezinfekci tvoří velké množství nových chemických sloučenin, z nichž většina je velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Je známo, že i ve vodě bez trvalého zápachu bělidla existuje speciální činidlo zvané chlornan sodný. Jeho přítomnost ve vodovodní vodě a pomáhá redukovat přítomnost patogenních bakterií asi o 99%. Navzdory tomu zůstávají mrtvé bakterie ve vodovodním systému a vytvářejí organické vedlejší produkty, mezi nimiž se za nejtoxičtější považuje chloroform a trihalomethan. Tyto látky se hromadí v lidském těle a způsobují problémy s trávicím traktem a dýchacím ústrojím.

Může voda z vodovodu způsobit rakovinu?

Navzdory skutečnosti, že při shromažďování další sklenice vody z kohoutku, hluboko dole doufáme, že chlor může zničit všechno škodlivé a živé, to zdaleka není pravda. Voda před načerpáním ve vašem bytu udělá projde cestu z úpravny vody do celých kilometrů rezavých trubek. Některé z patogenů jsou samozřejmě ničeny chlorem a chlornanem sodným, ale aby byly všechny zničeny, mohou být zapotřebí obrovské dávky alkálií, které mohou zničit nejen bakterie, ale také vás. Je známo, že v roce 1976 provedli američtí vědci speciální experiment zaměřený na studium účinků dlouhodobé expozice chloroformu na těle hlodavců. Výsledky studie ukázaly, že vedlejší produkty dezinfekce mohou skutečně způsobovat rakovinu i problémy s reprodukční funkcí.

Pití vody z vodovodu bez jakéhokoli dalšího ošetření je také spojeno s hrozbou vývoje plodu, a proto se těhotným ženám důrazně doporučuje zdržet se pití vody z vodovodu. V některých zemích je dokonce pít vodu z kohoutku koupelen přísně zakázáno, právě z důvodu tzv. surové a znečištěné vody, kdy bývají negativním důvodem lidské nebo zvířecí exkrementy, které nějakým způsobem pronikly do zdrojů pitné vody. Takto kontaminovaná voda může při konzumaci, osobní hygieně nebo mytí ovoce a zeleniny, vyvolat prudkou infekci organizmu. Věděli jste, že se každý den na světě spotřebuje 5 500 miliónů kubických metrů vody?

Výsledek obrázku pro drink water

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.