Investování do zajištěných půjček přestává patřit mezi alternativní investice, ale šíří se mezi běžnou veřejnost. Zkušení investoři tvoří na tomto rychle se rozvíjejícím investičním poli už pouze necelou pětinu. Vyplývá to z online průzkumu investiční platformy Bondster.

Finanční gramotnost velí nenechávat našetřené peníze pod polštářem, kde kvůli inflaci postupně ztrácejí na hodnotě. Vedle dnes již tradičních spořících nástrojů, jako jsou spořicí účty či penzijní fondy, u nichž však výnos často nepřekoná míru inflace, stále více lidí využívá dynamičtější zhodnocení formou investic do půjček.

Široká veřejnost půjčuje lidem i firmám

Poslední dva tři roky jsou velice populární investiční platformy peer-to-peer (P2P), které fungují na principu sdílené ekonomiky a umožňují široké veřejnosti investovat do půjček lidí nebo do úvěrů firem. Jednou z největších P2P platforem ve střední Evropě je česká platforma Bondster.cz, dvojka na online investičním poli hned po mediálně známé společnosti Zonky.

Průzkum mezi P2P investory

Data z průzkumu mezi 513 investory na portálu Bondster ukazují, že nemusíte být zrovna ostřílenými investory, abyste mohli začít zhodnocovat své finance investováním do půjček. Lidé, kteří by se označili za zkušeného investora, tvoří pouze 18 % všech dotázaných. Ostatní se vnímají spíše jako méně zkušení nebo dokonce jako začátečníci.

Odpovědi respondentů dále ukázaly, že jsou ve svém investování opatrní a investiční riziko diverzifikují mezi více nástrojů současně. Ačkoliv se rozhodli pro dynamičtější způsob zhodnocení formou investic do půjček, většina z nich využívá i tradiční spořící nástroje. Mezi nejčastěji používané patří spořicí účty, penzijní fondy a dále pak také stavební spoření. Pouze 10 % z dotázaných uvedlo, že jiné nástroje nevyužívá.

Graf 1 – Jaké jiné, „tradiční“ spořící nástroje využíváte? (volitelných více možností)

 

Diverzifikace investic je velmi důležitým a účinným nástrojem pro snížení rizika ztráty. V praxi to jednoduše znamená, že investor nevloží veškeré finanční prostředky do jedné jediné investice, ale své finance plošně rozprostře. Investorům navíc doporučujeme, aby své portfolio diverzifikovali i jinde. Do oblasti P2P by měli směřovat maximálně třetinu svého kapitálu, přičemž i tuhle třetinu by měli mít diverzifikovanou mezi několik půjček od různých poskytovatelů úvěrů,“ říká finanční analytik Bondsteru Vladimír Vála.

Investoři oceňují vysoký výnos

A co konkrétně investory z široké veřejnosti na investování do P2P půjček láká? Respondenti nejvíce oceňují vysoké zhodnocení a ochranu před inflací – průměrný výnos na platformě totiž dosahuje 15 %. Dále si pochvalují získání stabilního pasivního příjmu. Nemalá část investorů si touto cestou plánuje své přilepšení k důchodu. Z odpovědí dotázaných navíc vyplývá, že očekávají, že P2P trh bude v letošním roce i nadále růst. Přičemž odpověď, že trh bude růst, uvedlo celkem 51 % respondentů, 35 % očekává, že bude stagnovat, a pouhých 14 % si myslí, že trh poklesne.

Graf 2 – Jaký vývoj P2P trhu podle Vás nastane v roce 2021?

 

Možná i právě proto bezmála 70 % všech respondentů využívá více P2P platforem současně. Navíc 89 % dotázaných uvedlo, že objem investovaných prostředků do P2P zachová, nebo dokonce zvýší. Pouze 9 % uvedlo, že investice sníží a jen necelá 2 % respondentů do P2P v následujícím roce investovat nebudou vůbec.

 

Graf 3 – Jakou strategii v rámci P2P plánujete mít v roce 2021?

Co investoři tvrdí o platformě Bondster?

Konkrétně na Bondster.cz oceňují vyšší zhodnocení svých vkladů oproti jiným platformám. Z dat také vyplývá, že lidé neláká jen vysoké zhodnocení úspor, ale 82 % dotázaných využívá možnosti investovat do úvěrů s nižším výnosem, avšak zajištěných nemovitostí. Kladné body si Bondster získal též garancí zpětného odkupu, která investorovi zajišťuje, že v případě nesplácení půjčky dlužníkem o peníze nepřijde. Velice pozitivně je hodnocen i fakt, že Bondster je česká společnost, zákaznická podpora je v češtině a investice jsou na rozdíl od jiných evropských platforem také v českých korunách.

Mnoho investorů do P2P půjček si rovněž chválí to, že investování je zábava. Stovky z nich baví prakticky každý den kontrolovat investiční účet a zjišťovat, kolik vydělali s tím, že vydělané peníze na platformě zase reinvestují. Mezi hlavní výhody tohoto investování patří, že s ním může začít prakticky kdokoliv a online z pohodlí domova.

 

O společnosti Bondster

Bondster je česká FinTech společnost a stejnojmenná investiční platforma, která zprostředkovává investice do úvěrů lidí a firem. Vznikla v roce 2017 a funguje jako investiční marketplace, který propojuje investory z řad široké veřejnosti s prověřenými poskytovateli půjček. Nabízí tak alternativu k tradičnímu investování. V zájmu snížení rizika jsou půjčky zajištěny např. nemovitostí, movitými věcmi nebo garancí zpětného odkupu. Prostřednictvím trhu Bondster mohou investoři dosáhnout roční výnosy ve výši 8–15 %. Společnost patří do české investiční skupiny CEP Invest.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts