V dnešní době můžeme v nabídce českých prodejců objevit obrovské množství přenosných počítačů, přičemž většina strojů s lepší výbavou vychází nejméně na 13 tisíc korun. Pokud hledáte počítač, který především dobře vypadá a disponuje takovým hardwarem, který vystačí k surfování na internetu, zapisování poznámek či správě e-mailů, pak pro vás máme skvělou nabídku. Společnost UMAX totiž nedávno představila svůj „vlajkový“ model 13Wa Pro, který nabízí kovovou konstrukci, FULL HD displej, čtyřjádrový procesor, ale především příjemně nízkou cenovku.

UMAX VisionBook 13Wa Pro

V první řadě bych se chtěl zaměřit na design a zpracování. Notebook velmi připomíná ultrabook od Applu, konkrétně model MacBook Air, ať už spodním částí, barevnou kombinací, nebo rámečkem kolem displeje – na první pohled se může zdát, že je to v podstatě jablečný počítač bez jablíčka na víku. Dovoluji si tvrdit, že design zpracoval výrobce opravdu skvěle, černá klávesnice, stříbrné tělo – to se ve společnosti rozhodně neztratí.  Pokud tuto kapitolu shrneme, hliníkové šasi působí nadmíru luxusně a vzhledem k ceně nemáme žádné výtky – dokonce vás překvapí příjemná hmotnost 1,3 kilogramu a tloušťka (výška) notebooku, která činí pouhých 13 mm.

Co se týká hardwarové konfigurace, uvnitř počítače můžeme objevit poměrně svižný Intel Celeron N3450 („Apollo Lake“), který nabízí 4 jádra s frekvencí 1,1 GHz (Max. 2,2 GHz). Z osobní zkušenosti několika týdenního testování musím uznat, že veškeré operace (internet, kancelářský balík, e-mail, zábava) neměl žádný problém s načítáním a reakce byly téměř okamžité. Procesor byl tedy zvolen zcela oprávněně a je dostačující. Správnému chodu také pomáhá 4 GB DDR3L operační paměť, kterou nelze jakkoliv rozšířit – je totiž součástí základní desky. Dále nás bude zajímat Intel HD Graphics 500 (9.gen), tedy grafická sdílená karta, interní SanDisk eMMC 32 GB, jenž můžete rozšířit prostřednictvím m.2 slotu na spodní straně notebooku.

Na notebooku si příliš nezahrajete, k tomu však ani není určen. Sdílená grafická karta zvládne nenáročné a starší hry – pokud se chystáte něco zahrát, pak doporučuji připojit externí klávesnici, jelikož nízký zdvih nemusí každému vyhovovat. Potěší vás celkem průměrná Li-Ion baterie s kapacitou 4600 mAh, u které jsme se dostali při běžné kancelářské práci na hranici 8-9 hodin výdrže. Dále můžeme do výbavy zařadit přední 2Mpix kameru, 2× repro, 2× mikrofon, napájecí port, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, mini HDMI, audio, slot na micro SDHC/SDXC. a nesmíme zapomenout na čtečku otisku prstů, která se také povedla. 

Největším trápením notebooku je interní úložiště, které nabízí pouhých 32 GB – vzhledem k tomu, že Windows 10, který je předinstalován zabere určitý prostor + jsme byli nuceni instalovat objemné aktualizace, zbývající prostor se pohybuje kolem 5 GB. Proto rozhodně doporučujeme pořídit si m.2 SSD 2280 disk, který lze vložit do slotu na základní desce (uživatelsky přístupný).  Základní 120 GB SSD disk vychází na cca 1000 korun a tuto investici později oceníte. Mimochodem, dle našeho testování lze vložit m.2 SSD disk 2280 typu SATA či PCI-E. Kompatibilní je 100% WD Blue 3D NAND SSD 500GB M.2, který funguje parádně.

Velmi nás během testování překvapila nulová hlučnost, neboť není zapotřebí žádné aktivní chlazení. Co musíme rozhodně pochválit je 13,3″ Full HD IPS, 1920 x 1080 pixelů, který dokáže vykreslit fotografie v parádním formátu. Co bych ještě navíc ocenil je rozhodně podsvícení klávesnice a lépe reagující touchpad, na který je třeba si zvyknout. Opět se musím zastavit nad tím, jak se podařilo výrobci udělat něco takového s cenovkou, která nepřekročí hranici 7000 kč? Kde je háček? Několik negativních vlastností vám v následujícím odstavci sdělíme.

UMAX VisionBook 13Wa Pro

Pojďme se společně podívat na to, co může být pro některé budoucí majitelé rozhodující. Největším lákadlem je pořizovací cena – což u nás v redakci rozhodlo k tomu, vyzkoušet nový model od UMAXu. Za tyto peníze neseženete konkurenční počítač – tedy dobře vypadající s možností vložit si m.2 disk, s dlouhou výdrží baterie a slušným procesorem. Vzhledem k tomu, že cena je opravdu nízká, výrobce sice použil hezky vypadající materiál, po čase se ale začne lehce prohýbat – snad to vyřeší na reklamaci. Klávesnice začne být po několika hodinovém psaní lehce nekamarádská, musíte na tlačítka více tlačit na klávesy. Touchpad je taky poněkud odlišný od ostatních, na používání si musíte zvyknout, jelikož reaguje trošku jinak – vyřeší to bezdrátová myš.

Pokud bych měl tedy tento notebook shrnout – hodně muziky za málo peněz pro nenáročné. S počítačem jsme maximálně spokojeni, jediným nedostatkem je měkčí hliník, který se může (záleží kus od kusu) začít prohýbat. Nyní už jen záleží na tom, jak se k situaci postaví sám UMAX.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.