Uvažujete o darování krevní plazmy?

Jste typ člověka, který rád pomáhá druhým? Pomohl vám někdo a chcete mu to vynahradit? Pak jste narazili na ten správný článek. Udělejte krok vpřed a pomáhejte těm, kteří to potřebují.

Krevní plazma je tekutá složka krve. Tvoří většinu krve. Lidské tělo obsahuje asi 3-3,5 litrů krevní plazmy. Plazma je tvořena z 90 % vodou a zbytek tvoří bílkoviny, hormony, enzymy, vitamíny a jiné. Plazma je veliký zdroj energie. Věděli jste, že slouží k přenosu cukrů, lipidů a hormonů? V omezené míře i k přenosu kyslíku a oxidu uhličitého.

Darovanou krevní plazmu využijí lékaři k zastavení krvácení nebo k výrobě očkovacích látek. Asi největší využití má plazma u popálenin. Na této látce jsou závislí tisíce nemocných lidí. Dále ji také používáme k transplantacím.

Den před odběrem jste povinni vypít 4-6 litrů nealkoholických tekutin, zříci se všech mastných a tučných jídel a samozřejmě dostatečně se vyspat.

Odběr probíhá z pohodlí tvarovaného lehátka uvnitř center pro darování krve a plazmy. První krok, který musíte udělat je se objednat a přijít do centra. Pak vás čeká vyplnění dotazníku a následná prohlídka u zdejšího lékaře. Lékař vás prohlédne a poví vám, jestli jste vhodní dárci. Pokud ano, čeká vás méně příjemná část. Sestřičky vás usadí na lehátko, připraví přístroj na odběr plazmy a vpíchnou vám jehlu do ruky, kterou si zvolíte. Poté už jen čekáte, než se naplní vaše nádoba. Celý odběr trvá 40-55 minut.

Bolí to? Poměrně častá otázka. Každý má jiný práh bolesti, takže někoho to bolet může, někoho ne. Pro ty z vás, které se bojíte bolesti, myslete na to, že vaše chvilková bolest, může zachránit nejeden život.

Po odběru vás čeká odměna. A to ve formě žetonu na kávu, či jiný nápoj. Za odběr plazmy také dostanete finanční odměnu, kterou si můžete vzít, ale také nemusíte.

Jestli jsme vás stále nepřesvědčili, popřemýšlejte nad tím, kolik životů můžete zachránit. Můžete zachránit cizí životy, ale nikdy nevíte, kdy bude potřeba zachránit život někoho z vašich blízkých.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.