Na úvod skvělá zpráva pro všechny milovníky vína. Názory na to, zda je alkohol v omezené míře lidskému zdraví prospěšný, se sice různí, avšak v případě nejoblíbenějšího alkoholického nápoje se odborníci vesměs shodují. Alkohol v této formě má na organismus pozitivní vliv, je-li konzumován v menších dávkách a pravidelně.

Jedna až dvě skleničky většinou prospívá

Co to znamená pro vás? Přiměřenou dávkou mají vědci na mysli kolem 20 – 40 g alkoholu denně, což odpovídá dvěma až čtyřem decilitrům vína. Zda byste měli mít sklenice na víno v pohotovosti, samozřejmě závisí i na individuálních faktorech, jako jsou váha, duševní rozpoložení apod. Podle odborníků nelze stanovit přesnou doporučenou dávku, neboť je třeba zohlednit také genetické dispozice a toleranci k alkoholu.

Alkohol a zdraví jsou předmětem mnoha diskuzí. Otvírák na víno by však neměl chybět v žádné domácnosti – nápoj totiž obsahuje desítky flavonoidů, které mají antioxidační účinek. Podle některých výzkumů chrání kosti a slouží jako prevence před osteoporózou a v neposlední řadě také před kardiovaskulárními onemocněními.

Odborníci zároveň upozorňují, že pozitivní účinky může mít pouze menší množství alkoholu a nikoliv delší abstinence a následná nadměrná konzumace. Vínu by se samozřejmě měli vyhýbat lidé s chorobami jater, záněty slinivky, žaludečními vředy či onkologickými onemocněními. A je naprosto nevhodné i pro těhotné a kojící ženy.

Zdravé může být i šampaňské

Jak je to se šampaňským? Příznivce tohoto nápoje jistě potěší, že v případě střídmé konzumace má blahodárné účinky stejně jako klasické víno. Zmírňuje poruchy trávení, posiluje imunitní systém a působí i jako antidepresivum. A to jsou dostatečné důvody, proč by vám doma neměly chybět ani skleničky na šampaňské!

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.