V dnešní době je investování dostupné téměř každému a byla by škoda toho nevyužít. Můžete dosáhnout příjemného zhodnocení volných prostředků, získat pasivní příjem nebo se zajistit na stáří. Abyste ale byli dlouhodobě úspěšným investorem, je potřeba si na začátku vše dobře promyslet a podle toho si sestavit investiční plán. Pokud si sami nevíte rady, nechte si poradit od odborníků.

  • Proč investovat?

Nejprve je dobré si připomenout důvody, proč s investováním začít. Pokud už máte vytvořenou finanční rezervu a disponujete volnými prostředky, je to ideální způsob, jak je zhodnotit. Narozdíl od spoření, které většinou pouze udržuje hodnotu peněz, můžete investováním vydělat jednotky až desítky procent ročně. Abyste se vyhnuli inflaci, která snižuje kupní sílu peněz, stačí vám výnos okolo 3 % ročně. Při vyšším výnosu už budete svoje finance zhodnocovat.

  • Než začnete…

Nyní se budete rozhodovat pro konkrétní investici. A to je ten správný čas na otázky týkající se investiční horizontu, míry likvidity a předpokládané výše výnosu za určitého rizika. Zkušení investory se shodují, že z hlediska výnosů je lepší investovat dlouhodobě. Například u dluhopisů se vám ale můžou vyplatit i krátkodobé investice do tří let.

Než si vyberete vhodné investiční produkty, zajímejte se i o likviditu neboli možnost prodeje aktiv. Myslete na to, že během trvání investice, se můžou objevit nečekané výdaje, a proto je potřeba mít ještě dostatek volných finančních prostředků nebo alespoň možnost investici okamžitě bezplatně ukončit. Obecně platí, že vyšší likviditu mají akcie nebo kryptoměny. Naopak v případě dluhopisůvětšinou investici předčasně ukončit nemůžete.

  • Investiční trojúhelník

Je potřeba najít rovnováhu mezi rizikem, likviditou prostředků a výnosem. Vztah mezi těmito faktory určuje tzv. Investiční trojúhelník, který pomáhá investorovi posoudit každou jednotlivou investici. A to, i když neinvestuje poprvé nebo se jedná o nižší částku. Mějte na paměti, že nemůžete dosáhnout všech vrcholů trojúhelníku najednou. Čím vyšší podstupujete riziko, tím vyšší je předpokládaný výnos a se zvyšující se likviditou prostředků bude výnos nižší. Riziko záleží na typu investice. Například u podílových fondů je tím myšlen proměnlivý vývoj investice v čase. Investice jako celek jsou pak ohrožené například u dluhopisů nebo moderních peer-to-peer půjček.

Míru rizika je možné snížit několika způsoby, jedním z nich je diverzifikace portfolia, tedy rozdělení investované částky do jednotlivých investičních nástrojů. Dále se nabízí pravidelné investování, které snižuje tržní riziko, tedy nesprávné načasování vašeho vstupu na trhy. Tímto způsobem můžete investovat do akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo třeba kryptoměn.

  • Zhodnotit můžete i 1000 Kč měsíčně

Přestože odborníci doporučují investovat minimálně několik desítek tisíc korun, s trochou štěstí vyděláte i s nižším kapitálem. Začít můžete například s tisíci korunami měsíčně. Důležité je investovat systematicky a s rozmyslem.

Jako méně zkušený investor možná přemýšlíte o komoditách. Pro pravidelné investování nižších částek je vhodné například zlato. Při nízké míře rizika se předpokládané roční zhodnocení pohybuje okolo 5 až 10 %.Smysluplné investice do podílových fondů začínají dokonce na několika stovkách korun měsíčně. Jak už ale bylo řečeno, musíte zde počítat s rizikem proměnlivého vývoje. Můžete získat až 20 % navíc, ale také o 20 % přijít. Stabilnější jsou nemovitostní fondy, více naopak kolísají fondy akciové.Ale nemusí tomu tak být vždy. Trh je živý organismus a neustále se mění.

Stovky korun měsíčně je možné investovat i do stále oblíbenějších kryptoměn. Vysoká volatilita a rizikovost vás v případě malých ztrát nezaskočí a budete si alespoň moct vyzkoušet, jestli je tento netradiční způsob investování pro vás vhodný.U dluhopisů se obecně doporučuje mít našetřeny minimálně desetitisíce korun. S 1000 Kč sice některé dluhopisy koupíte, ale investice se vám nejspíš nevyplatí. Firemní dluhopisy navíc mívají problém s likviditou, proto je lepší si tenhle typinvestic nechat na dobu, kdy už budete mít dostatečnou finanční rezervu a patřičné zkušenosti.O investování do dluhopisů si můžete přečíst více v tomto článku. Stejně tak akcie vám budou odborníci radit nakupovat za vyšší částky. Problém ale je, že akcií je tolik, že se v tom člověk občas ani nevyzná. Nehledě na to, že cena většiny akcií se pohybuje ve stovkách až tisících korun.Pokud opravdu chcete investovat jen pár stovek nebo tisíc měsíčně, možná pro vás budou zajímavějšíakciové fondy než jednotlivé akcie.Ať už se rozhodnete investovat do čehokoliv vždy si danou investici pořádně promyslete a uvědomte si, co od toho vlastně očekáváte (viz. investiční trojúhelník).

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.