Connect with us

Novinky

Začínáme s investováním: Na co byste se měli připravit?

Published

on

V dnešní době je investování dostupné téměř každému a byla by škoda toho nevyužít. Můžete dosáhnout příjemného zhodnocení volných prostředků, získat pasivní příjem nebo se zajistit na stáří. Abyste ale byli dlouhodobě úspěšným investorem, je potřeba si na začátku vše dobře promyslet a podle toho si sestavit investiční plán. Pokud si sami nevíte rady, nechte si poradit od odborníků.

  • Proč investovat?

Nejprve je dobré si připomenout důvody, proč s investováním začít. Pokud už máte vytvořenou finanční rezervu a disponujete volnými prostředky, je to ideální způsob, jak je zhodnotit. Narozdíl od spoření, které většinou pouze udržuje hodnotu peněz, můžete investováním vydělat jednotky až desítky procent ročně. Abyste se vyhnuli inflaci, která snižuje kupní sílu peněz, stačí vám výnos okolo 3 % ročně. Při vyšším výnosu už budete svoje finance zhodnocovat.

  • Než začnete…

Nyní se budete rozhodovat pro konkrétní investici. A to je ten správný čas na otázky týkající se investiční horizontu, míry likvidity a předpokládané výše výnosu za určitého rizika. Zkušení investory se shodují, že z hlediska výnosů je lepší investovat dlouhodobě. Například u dluhopisů se vám ale můžou vyplatit i krátkodobé investice do tří let.

Než si vyberete vhodné investiční produkty, zajímejte se i o likviditu neboli možnost prodeje aktiv. Myslete na to, že během trvání investice, se můžou objevit nečekané výdaje, a proto je potřeba mít ještě dostatek volných finančních prostředků nebo alespoň možnost investici okamžitě bezplatně ukončit. Obecně platí, že vyšší likviditu mají akcie nebo kryptoměny. Naopak v případě dluhopisůvětšinou investici předčasně ukončit nemůžete.

  • Investiční trojúhelník

Je potřeba najít rovnováhu mezi rizikem, likviditou prostředků a výnosem. Vztah mezi těmito faktory určuje tzv. Investiční trojúhelník, který pomáhá investorovi posoudit každou jednotlivou investici. A to, i když neinvestuje poprvé nebo se jedná o nižší částku. Mějte na paměti, že nemůžete dosáhnout všech vrcholů trojúhelníku najednou. Čím vyšší podstupujete riziko, tím vyšší je předpokládaný výnos a se zvyšující se likviditou prostředků bude výnos nižší. Riziko záleží na typu investice. Například u podílových fondů je tím myšlen proměnlivý vývoj investice v čase. Investice jako celek jsou pak ohrožené například u dluhopisů nebo moderních peer-to-peer půjček.

Míru rizika je možné snížit několika způsoby, jedním z nich je diverzifikace portfolia, tedy rozdělení investované částky do jednotlivých investičních nástrojů. Dále se nabízí pravidelné investování, které snižuje tržní riziko, tedy nesprávné načasování vašeho vstupu na trhy. Tímto způsobem můžete investovat do akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo třeba kryptoměn.

  • Zhodnotit můžete i 1000 Kč měsíčně

Přestože odborníci doporučují investovat minimálně několik desítek tisíc korun, s trochou štěstí vyděláte i s nižším kapitálem. Začít můžete například s tisíci korunami měsíčně. Důležité je investovat systematicky a s rozmyslem.

Jako méně zkušený investor možná přemýšlíte o komoditách. Pro pravidelné investování nižších částek je vhodné například zlato. Při nízké míře rizika se předpokládané roční zhodnocení pohybuje okolo 5 až 10 %.Smysluplné investice do podílových fondů začínají dokonce na několika stovkách korun měsíčně. Jak už ale bylo řečeno, musíte zde počítat s rizikem proměnlivého vývoje. Můžete získat až 20 % navíc, ale také o 20 % přijít. Stabilnější jsou nemovitostní fondy, více naopak kolísají fondy akciové.Ale nemusí tomu tak být vždy. Trh je živý organismus a neustále se mění.

Stovky korun měsíčně je možné investovat i do stále oblíbenějších kryptoměn. Vysoká volatilita a rizikovost vás v případě malých ztrát nezaskočí a budete si alespoň moct vyzkoušet, jestli je tento netradiční způsob investování pro vás vhodný.U dluhopisů se obecně doporučuje mít našetřeny minimálně desetitisíce korun. S 1000 Kč sice některé dluhopisy koupíte, ale investice se vám nejspíš nevyplatí. Firemní dluhopisy navíc mívají problém s likviditou, proto je lepší si tenhle typinvestic nechat na dobu, kdy už budete mít dostatečnou finanční rezervu a patřičné zkušenosti.O investování do dluhopisů si můžete přečíst více v tomto článku. Stejně tak akcie vám budou odborníci radit nakupovat za vyšší částky. Problém ale je, že akcií je tolik, že se v tom člověk občas ani nevyzná. Nehledě na to, že cena většiny akcií se pohybuje ve stovkách až tisících korun.Pokud opravdu chcete investovat jen pár stovek nebo tisíc měsíčně, možná pro vás budou zajímavějšíakciové fondy než jednotlivé akcie.Ať už se rozhodnete investovat do čehokoliv vždy si danou investici pořádně promyslete a uvědomte si, co od toho vlastně očekáváte (viz. investiční trojúhelník).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IT Tech

Američan ukázal největší Xbox na světě a dostal se do Guinessovy knihy rekordů

Published

on

O tom, že není těžké dostat se do Guinessovy knihy rekordů se přesvědčil Americký YouTuber Michael Pick. Stačí totiž pouze přijít s originálním a výjimečným nápadem. Podařilo se mu vytvořil největší fungující Xbox Series X na světě. Pik vyrobil dřevěné pouzdro ve stylu konzole o rozměrech: 2,08 x 1,04 x 1,04 metru a hmotnosti 113,4 kg. Všechny prvky byly zvětšeny na příslušné velikosti. Vlevo nahoře je podsvícené vypínací tlačítko Xboxu, zatímco na zadní straně jsou k dispozici obří konektory.

The engineer built the largest Xbox Series X in the world and got into Guinness records - Aroged

Uvnitř pouzdra je stojánek pro skutečný Xbox. Jsou k němu připojeny všechny periferie, ale konzoli můžete zapnout pomocí tlačítka na dřevěném pouzdře. Zástupci Guinessovy knihy rekordů udělili Peakovi certifikát za vytvoření největšího světového Xboxu Series X. Neobvyklá konzole byla darována Centru pro rozvoj mládeže a dospívajících v Atlantě. Celé video si můžete prohlédnout níž pod tímto odstavcem.

Continue Reading

Nezařazené

5 důvodů proč si pořídit elektrokolobězku Smoot EZ6

Published

on

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte elektrokoloběžku? Ať už třeba na dojezd do práce, občasné jízdy do školy, nebo na výlety po okolí? V poslední době o tento moderní, dopravní prostředek narůstá zájem nejen u mladší generace. Využití totiž najde opravdu kdokoliv. Navíc nabízí řadu bezpečnostních prvků, kompaktní velikost, slušnou akceleraci a celkově dobré jízdní vlastnosti, tak proč do toho nejít? Vybrat si můžete z nejrůznějších značek a modelů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale také technickými parametry. Pro kterou variantu se rozhodnout, abyste neudělali krok vedle? Poradíme vám!

Recenze: Elektrokoloběžka Smoot EZ6. Skvělý způsob dopravy po městě. – SmartMagazín.cz

Jedním z oblíbených modelů elektrokoloběžek je Smoot EZ6, který nabízí všechno, co hledáte. Svým vzhledem může připomínat světově známé modely Xiaomi Scooter (v zásadě téměř všechny dostupné koloběžky na globálním trhu vychází z tohoto designu) a to je naopak dobrá zpráva. Kromě toho ale nabízí slušný výkon motoru, bezdušové pneumatiky, nebo třeba funkci tempomatu, který se bude hodit zejména po městských stezkách.

1.Dostatečně silný motor

Vždy je důležité sledovat, jak silný motor elektrokoloběžka nabízí. Právě vybraný model Smoot EZ6 v sobě ukrývá 350 W (s maximálním výkonem až 700W), což je dostatečná hodnota, pokud si chcete užít jízdu na maximum. Díky tomu nabízí slušnou akceleraci, kdykoliv jen potřebujete zrychlit. K výrobě těchto motorů jsou používány moderní technologie, které zaručí dlouhou životnost a spolehlivou funkčnost v městském i mimo urbanistickém prostředí.

2.Baterie se slušným dojezdem

Dojezd je důležitý. Přece jenom nechceme s elektrokoloběžkou kroužit pouze na dvorku. Proto je důležité sledovat parametry baterie, zejména její kapacitu. Mnohé modely lákají na nízkou pořizovací cenu, nicméně v tomto směru disponuje slabou baterií, která nabídne dojezd 10 kilometrů, což je z logického hlediska nesmysl. Právě oblíbený model Smoot EZ6 slibuje maximální dojezd až 30 km, což je naprosto dostačující a v poměru pořizovací ceny odpovídající údaj.

3.Brzdy jsou základ. Na to nezapomeňte!

Stejně jako u dalších dopravních prostředků je důležitý spolehlivý brzdový systém. Obzvlášť pokud kličkujete po městě v provozu, platí pravidlo, že brzdy musí být v pohotovosti každou vteřinu. Některé levnější modely na tomto parametru šetří a mnohdy dopadá, že brzdy nefungují podle standardů. Naopak u modelu koloběžky Smoot EZ6 máte k dispozici jak elektronickou, tak zadní kotoučovou brzdu, která nabízí okamžitou zpětnou vazbu.

4. Buďte na silnici vidět.

V případě, že se chystáte na koloběžce jezdit ve večerních hodinách (což je při cestě z práce obvyklé), nezapomeňte na bezpečnostní (reflexní) prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Odrazky, světlo, cokoliv zvyšuje vaši šanci, že na vás ostatní účastníci provozu zareagují. Právě model EZ6 nabízí v přední části LED světlo, zadní část koloběžky pak zajišťuje brzdové světlo. Nechybí ani reflexní prvky rozmístěné po konstrukci koloběžky.

5.Proč je důležitá hmotnost koloběžky?

Elektrokoloběžka je parťák, který s vámi bude kdykoliv jen potřebujete. Nicméně tahat se s ní ze čtvrtého parta budete muset vy. To znamená, že i tady hraje podstatnou roli samotná hmotnost koloběžky a čím lehčí, tím lepší. Ideální je vybírat do 15 kilogramů, jelikož v takovém případě není náročné ji vynést až do bytu, složit do kufru auta, nebo přenášet z jednoho místa na druhé. Smoot EZ6 složíte za 3 vteřiny a navíc váží pouhých 12 kg, což je skvělá zpráva.

Pořídit ji můžete na stránkách www.smartydum.cz za výhodnou cenu, včetně bezplatného servisu a doručením až k vám domů zdarma.

Continue Reading

Novinky

Vadí vám inzeráty bez uvedeného platu? Máme řešení

Published

on

Co vadí uchazečům o zaměstnání nejvíc? No toho by se našlo, mezi favority tohoto žebříčku však nepochybně patří inzeráty bez uvedení platu. Věděli jste, že na inzerát bez platu odpoví až čtyřikrát méně uchazečů než na inzerát s uvedenou platovou hladinou? To už je celkem dost, co myslíte? Kvůli takové „maličkosti“ jako je (ne)uvedení částky, se mohou společnosti okrádat o skutečně talentované zaměstnance.

Není to trochu škoda?

Podle pracovního portálu Jobstack.it rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že se Jobstack.it soustředí primárně na „iťáky,“ tak se s tímto problémem setkává extrémně často. Právě specialisté v oboru IT mají největší sklony inzeráty, které nesplňují jejich představy, úplně ignorovat. Co by také ne? Nabídek práce mají většinou plný inbox, takže proč ztrácet čas s odpovídáním na nabídku, která se už od začátku netváří, kdo ví jak výhodně?

Začarovaný kruh nabídky a poptávky

Proč vlastně personalisté plat v inzerátech neuvádějí?

To je docela jednoduché. Prostě čekají na to, až ideálního kandidáta poznají osobně – a pak mu nabídnou v podstatě cokoliv mu na očích vidí. Problém je jen v tom, že bez uvedení platu ho zkrátka nepoznají. Plus je tady samozřejmě ještě odvrácená stránka uvádění platů. Na jednu stranu společnost sice skutečnému odborníkovi dovede nabídnout plat podle jeho představ. Jenže to nejprve musí vědět, jaké ty představy jsou. Proto se často stává, že společnost nabídne určité rozmezí finančního ohodnocení a zrovna se o pár stovek netrefí do představy svého ideálního kandidáta a ten tak neodpoví zase z toho důvodu, že v inzerátu plat byl, jenže moc nízký.

Takže co s tím?

Jobstack.it právě pro tento problém navrhl originální řešení.

Inovativní řešení věčného problému na pracovním trhu – řekněte si o peníze sami

Nelíbí se vám, že je u inzerátu místo konkrétní částky uvedeno pouze „dobré finanční ohodnocení?“ Nebo naopak potenciální zaměstnavatel uvádí částku, které se můžete jen ušklíbnout? Na Jobstack.it můžete během odpovědi na inzerát rovnou použít kolonku, která dá druhé straně vědět, jaký plat si za svou práci představujete.

Tím se rovnou vyhnete těm trochu nepříjemným chvilkám na pohovoru, stejně jako ztracenému času v případě, že se vaše požadavky pohybují úplně v jiných dimenzích, než je firma ochotná nabídnou. Tato funkce portálu Jobstack.it šetří čas všem zúčastněným stranám – a kdo ví, třeba i vám otevře naprosto nečekané příležitosti snů.

Vyzkoušejte si to na Jobstack.it.

Continue Reading

Sledujte nás

Vhodný tarif pro studenta? Mrkněte se na nabídku.

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.