Jak potvrdil poslední tuzemský průzkum, na území České republiky infarktů nepřibývá, i přesto se denně setkáváme s tím, že si někdo akutním infarktem projde, někdo má štěstí, někdo bohužel následkům podlehne. Není to ovšem tím, že bychom žili zdravěji, velkou zásluhu má pokrok v medicíně, kam můžeme zařadit například lepší léčbu pacientů s vysokým cholesterolem a hypertenzí. Každý rok pomalu ubývá pacientů léčených s akutním infarktem, zároveň se zlepšuje jejich prognóza díky akutní terapii. Lékaři se zaměřují na přímou angioplastiku postižené koronární tepny. Co to vlastně znamená infarkt myokardu? Jedná se o projev ischemické choroby srdeční a ta je projevem aterosklerózy, která nemá jedinečnou příčinu – to vysvětlil pro jeden server prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., přednosta kliniky kardiologie IKEM. Jaké jsou rizikové faktory, které jsou nejčastěji s tímto postižením spojeny? Na první místo patří kouření, dále neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka (špatně léčená), rodinná anamnéza (pokud na to trpěl někdo v rodině), dále pak obezita, nebo špatné dietetické návyky.

je důležité rychle vyhledat lékařskou pomoc

Příznaky infarktu: Většinou to probíhá tak, že se dotyčný chytí za srdce a klesne bez dechu k zemi – jedná se především o náhlou bolest na hrudi – bývá lokalizovaná na celou hrudní kost, je svíravá až pálivá.

Jak reagovat v případě infarktu: Srdce začne nepravidelně bít a vám na reakci zbývá pouze 10 vteřin, než upadnete do bezvědomí. Pokud nemáte po ruce někoho s lékařským výcvikem, existuje ještě jedna věc, která vám dokáže zachránit život. Je to silné kašlání – okamžitě začněte energeticky a kontinuálně kašlat (až vám bude z hrdla vycházet zbytek tekutin). Zároveň se snažte z hluboka dýchat – to vám pomůže zvýšit přísun kyslíku a kašlání zase zvyšuje tlak na srdce, což udrží krev v cirkulaci.

tepna ucpaná cholesterolem

 Zdroj: IReceptar

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.