Přichystat svého plechového miláčka na zimu, neznamená jenom přezout na zimní pneumatiky. Je toho, ale mnohem více, co je potřeba udělat, než teplota spadne pod nulu. Auta mohou zbytečně trpět nepříznivým a chladným počasím, a to právě proto, že se příprava podcení.Kromě povinné péče o vozidlo je dobré zakoupit i pomocníky, kteří vám zimu usnadní.

  • Investujte do pneumatik kvůli bezpečnosti i pokutám!

Zimnípneu by měly mít hloubku vzorku minimálně 4 mm. V Českujsou povinné ve dvou případech: buď je doba mezi 1. listopadem a 31. březnem, nebo v případě, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Za kvalitní pneumatiky se vyplatí připlatit, tolik se neopotřebují a nehlučí. Správný typ zajistí větší přilnavost k vozovce a zároveň výrazně nezvýší spotřebu paliva. Nejen na cesty do hor si s sebou nezapomeňte vzít i sněhové řetězy.Jelikož v některých horských částech republiky je povinné je mít ve své výbavě. Na levnější řetězy ve spreji, je už ale menší spolehnutí.

  • Neumyté auto voskováním nespasíte

Zvýšená vlhkost také nahrává korozi, proto ošetřete lak auta voskováním, které chrání proti drobným nečistotám. Nejdříve jejdůkladně umyjte, prachtotiž snižuje efekt péče. Hlavní pravidlo zní: v zimě se vůz neumývá pro krásu, ale z preventivních důvodů. Před voskováním by se ještě měly opravit velké škrábance, které ani vosk nezacelí. Na výběr je varianta domácího ošetření či profesionálního postřiku. Kvalita vosku se odvíjí zejména od ceny. Domácí autokosmetiku pořídíte už od 300 korun, práce profesionála vyjde od 1000 korun výše.

  • Přetěžovaný podvozek si zaslouží antikorozní postřik

„Nezapomeňte pečovat i o podvozek, který zrezne snadněji než nalakovaná kapota! V zimních měsících podporují korozi látky, kterými se postřikují vozovky,“ nabádá Jiří Benešodborník zAutotýmu, dodává, „předejdete tak účtům za výměnu rezavých součástek.“ Toto platí nejen u starších ojetých aut, ale už i u mladších modelů, dva až tři roky starých, kde jste například druhým majitelem. Preventivní ošetření vyjde pod deset tisíc korun, podle typu vozu a vydrží až tři zimy.

  • Důležité je dobře vidět a být viděn!

Nechat si seřídit světlomety je úprava na pár minut. Účet bude za cca 150 korun a zajistí, že nikoho nebudou světla nepříjemně oslňovat a budete mít dostatečný výhled. Pokud chcete ušetřit vyplutím ostřikování předních světel, nezapomeňte je pravidelně čistit od sněhové peřiny.

  • Doplňte kapaliny

Srdce vozu – motor by měl být opečovávaný kvalitním olejem. Ten se nemusí měnit sezónně, ale pro zimu jsou vhodnější ty tekutější. Za studena mažou lépe a poznáte je podle nízkého počátečního čísla (SAE 10W-40). Se správným výběrem poradí odborník ze servisu. Po létě zkontrolujte i chladící kapalinu, která kvůli vysokým letním teplotám přirozeně ubývá. Právě teď by se měla doplnit případně vyměnit za novou s výdrží -30°C. Stará kapalina může při mrazech zamrzat a poškodit motor is chladičem.

  • Prohlídkuautobaterie zvládnete i doma.

Na zoubek se podívejte i baterii. Ověřte si, že je nabitá a nemá zanesené kontakty. „Mnoho řidičů netuší, že i baterie má určitou životnost, podle typu se uvádí 4-6 let. Zdatnější kutilové si ji mohou prohlédnout a dobít sami doma, postačí jendoplitelektrolit,“ radí Jiří Beneš. S teplotou
-10 °C se kapacita baterie sníží o 30 %.

  • Malí pomocníci předejdou velkým potížím!

Rukavice, škrabka, smetáček a rozmrazovací sprej předejdouzničeným kreditkám ve zmrzlých prstech a ušetří drahocenný čas i nervy. Všechny tyto pomocníky pořiďte hned při koupi auta a nechte je třeba v zapínací tašce v kufru. Nejen řidiči, kteří si potrpí na úklid, ocení gumovéautokoberce. S sebou domů si nezapomeňte vzít jedinou věc – rozmrazovač zámků a těsnění, za který budete v mrazech vděční.Nezapomeňte udělat revizi stěračů nebo rovnou kupte nový pár, který vyjde v průměru na 400 korun. Nemrznoucí směs do ostřikovačů je samozřejmostí.

O Autotýmu

Autotým je poradenská společnost automobilových znalců, specializující se na vyhledávání a ověřování technického stavu při koupi ojetých automobilů. Společnost vyhledává automobily na přání zákazníků, ověřuje jejich historii, technický stav, vyjednává slevy u prodejců a radí s financováním vozů. Nedávno spustili online katalog ověřených vozů. Společnost vznikla v roce 2014 jako start up a v loňském roce přešla do skupiny HomeCredit.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.