Pokud toužíte po domácí sauně a chystáte se svůj sen proměnit ve skutečnost, měli byste se zorientovat v různých typech saun. Jak dlouho trvá jejich nahřátí, jaké mají výhody, pro koho se hodí? Srovnali jsme domácí infrasauny a finské sauny.

Jak sauny fungují

Obě sauny vás zahřejí úplně odlišným způsobem. Infrasauna využívá takzvané infrapanely. Znamená to, že se teplo šíří z infračervených zářičů a prostupuje lidské tělo.

Finská sauna hřeje skrze klasická saunová kamna, která zná asi většina lidí: teplo se k člověku přenáší vzduchem.

V infrasauně teploty dosahují od 20 do 60 stupňů Celsia. Pokud se vám v klasické sauně hůře dýchá nebo máte obavy navštěvovat saunu kvůli srdečnímu onemocnění, je pro vás infrasauna ideální volbou. Díky nižším teplotám je domácí infrasauna vhodná také jako příprava na masáž nebo pro nahřátí před cvičením.

lifestylemagazin-cz_saunasystem_cz_01

Ve finské sauně oproti tomu dosahují teploty až 100 stupňů Celsia. Možná se vám to bude zdát jako nevýhoda, ale opak je pravdou. S vyšší teplotou je totiž spojený i výraznější efekt saunování. Vaše kůže se díky tomu prokrví, hydratuje a zlepšuje se její kvalita. Zároveň tělo v takovém prostředí lépe odbourává škodlivé toxické látky.

Jak se správně saunovat

V domácí infrasauně míru tepla ovládáte velmi snadno pomocí regulátoru. Díky tomu si například snadno určíte, jestli se zrovna chcete saunovat a zpotit nebo si jen odpočinout a prohřát svaly. Ve finské sauně dbejte na to, abyste zbytečně neotvírali dveře – narušuje to léčebný efektsaunování. Protože se teplo přenáší vzduchem, byla by škoda vyvětrat a vypustit ho ven.

lifestylemagazin-cz_saunasystem_cz_02

Do sauny hned teď?

Rozdíl je také v délce nahřívání sauny. Pokud nechcete dlouho čekat a saunu připravovat, je pro vás lepší infrasauna. Například model Grand Vitae od společnosti SaunaSystem máte k dispozici už za 1 vteřinu od spuštění infrapanelů.

U finské sauny je to trochu jiné: musíte trpělivě počkat alespoň půl hodiny, než se kamna nažhaví a vzduch prohřeje – ale pak to stojí za to.

Abyste měli jistotu, že bude saunování pro vaše tělo skutečně prospěšné, měli byste uvnitř vydržet po celý doporučený čas. Ve finské sauně od společnosti SaunaSystem stačí zůstat přibližně 10 minut, ochladit se, jít znovu do sauny a celý proces 3x opakovat. V infrasauně ideálně zůstaňte 30 minut v kuse bez ochlazování.

lifestylemagazin-cz_saunasystem_cz_03

Pokud se pořád nemůžete rozhodnout, která sauna by se hodila k vám domů, zeptejte se přímo v SaunaSystem, kde se specializují na prodej saun. Navrhnou a vytvoří saunu na míru přímo pro vás a vaše bydlení.

About The Author

Píšeme pro vás denně zajímavé články ze světa. Na našem webu najdete široké zaměření publikace. Snažíme se informovat co nejširší základnu čtenářů. Tento magazín jsme založily v roce 2015.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.